Zorganizuj się na wiosnę: wiosenne porządki na balkonie

wiosenne porządki na balkonie

Dziś ostatni wpis w ramach Zorganizuj się na wiosnę. Szybko minął nam ten marzec prawda? Mam nadzieję, że tym wpisem ostatecznie przyciągnę wiosnę, bo moje balkonowe szyki popsuła pogoda i z porządków nici! A tak bardzo marzy mi się nowa aranżacja i śniadania na balkonie.

Zanim jednak zajmę się jego strojeniem czeka ta mniej przyjemna część, czyli sprzątanie. Nawet najładniejsze dodatki nie będą się  dobrze prezentować na brudnym balkonie i nie da się tego obejść. Trzeba posprzątać! 🙂 Stąd moja lista krok po kroku wiosennych prac balkonowych.

Wiosenne porządki na balkonie krok po kroku:

1.  Usuwamy z balkonu wszystko, co przechowywaliśmy tam zimą

Doniczki, pojemniki, skrzynki i ozdóbki, które jakimś cudem zostały na zimę na balkonie, wynosimy z balkonu, tak by została nam wolna przestrzeń do działania. Dobrze je od razu posegregować na te, które zostaną i na zbyt zniszczone (do wyrzucenia).

2. Sprzątamy na sucho

Nie jestem zwolenniczką zmiatania brudów do sąsiadów, dlatego na balkonie używam odkurzacza. Za jego pomocą szybko pozbywam się pajęczyn, liści i innych śmieci. Dokładne odkurzanie to mniej pracy później.

3. Sprzątamy na mokro

Standardowo zaczynamy z góry na dół i myjemy parapety (albo nawet i okna), barierki i podłogę. Do czyszczenia tych powierzchni nie mam jednego ulubieńca, ale polecam użyć płynu, który ładnie i wiosennie pachnie.

4. Odnawiamy balustradę

To jest punkt opcjonalny, ale na pewno odnowienie, pomalowanie balustrady czy nawet zasłonięcie jej osłonką, może całkowicie odmienić wygląd balkonu. Przed malowaniem warto usunąć papierem ściernym starą farbę i zabezpieczyć podłogę folią, by nie sprzątać jej raz jeszcze.

5. Myjemy doniczki i pojemniki, których chcemy użyć w tym sezonie

Przygotowanie doniczek jest bardzo ważne gdy mamy zamiar stworzyć na balkonie domowy ogródek. Do ich czyszczenia można użyć płynu do mycia naczyń albo mydła ogrodniczego.

6. Zabezpieczamy zakamarki olejkiem miętowym przed owadami

Kilkanaście kropli olejku miętowego mieszamy w butelce ze spryskiwaczem ze szklanką wody. Miksturą spryskujemy zakamarki i szczeliny. Taki zabieg uchroni przed niechcianymi gośćmi – pająkami, mrówkami i muszkami.

7. Czyścimy meble, które chcemy wystawić na balkon

Plastikowe myjemy, drewniane przecieramy na sucho, można je też zabezpieczyć olejem do drewna z filtrem UV,  co w tym roku zrobię. Ewentualnie zabezpieczę je woskiem i zmienię kolor. Jak myślicie ciemniej czy na biało?

8. Planujemy aranżację

Od tego punktu same przyjemności! Kiedy balkon i meble są wysprzątane można zabrać się planowanie dekoracji. A tak naprawdę to zaczęłam to robić znacznie wcześniej 😀

9. Przygotowujemy listę zakupów

W tym roku nie odpuszczę girlandy świetlnej i myślę też o parasolu przyczepianym do barierki. Słońce jest u nas cały dzień, więc byłby całkiem dobrym rozwiązaniem na bardzo gorące dni, kiedy przygrzewało aż za mocno. Do tego na pewno kwiaty, choć w tym roku inne i mój domowy ogródek.

10. Dekorujemy balkon i cieszymy się pięknym miejscem!

Tak wygląda moja lista wiosennych prac balkonowych i mam nadzieję, że dla Was też okaże się przydatna. Dajcie znać czy szykujecie się już do balkonowego sezonu i czy planujecie wprowadzić w tym roku zmiany 🙂 Udanego weekendu!

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close