Minimalistyczny portfel

portfel_1 807px

Jak gruby i ciężki jest Twój portfel? Masz w nim pewnie gotówkę, dużo (za dużo) monet, co najmniej kilkanaście kart, dokumenty i niemałą stertę paragonów. I pewnie wszystkie one są Ci niezbędne w danej chwili. W końcu każdej z kart używasz przynajmniej raz dziennie i każdego dnia reklamujesz swoje zakupy, więc wszystkie paragony musisz mieć przy sobie. A może by tak wprowadzić w życie ideę minimalistycznego portfela?

Minimalistyczny portfel, czyli taki, w którym znajdują się tylko na prawdę potrzebne nam rzeczy, który domyka się bez problemu i z którego w ciągu kilku sekund możemy wyjąć potrzebną kartę.

Wprowadzenie idei w życie zaczynamy od wyjęcia:

 • paragonów! – po pierwsze ich długie przechowywanie nie jest nam potrzebne, a jeśli jest konieczne to najlepiej taki paragon skserować, bo tusz lubi się rozmazać czy wyblaknąć. Ksero najlepiej przechowywać w przeznaczonej do tego teczce. Najlepiej wyjmować je od razu po powrocie do domu z zakupów
 • kart podarunkowych– liczenie na wykorzystanie jej przy okazji może zamienić się w nietrafiony prezent, dlatego lepiej przemyśleć zakupy i włożyć ją do portfela gdy będziemy pewni, że chcemy ją wykorzystać.
 • wizytówek– są potrzebne, ale nie aż tak, by nosić je wszystkie w portfelu. Domowy wizytownik jest niezbędny, jeśli chcemy mieć porządek.
 • kart stałego klienta – sporą część kart można mieć już w formie aplikacji na telefon, a całą resztę zabierać ze sobą wtedy gdy wybieramy się na zakupy do danego sklepu.

Ja w portfelu noszę 5 kart, w tym dowód, ale i tak to jest ilość za duża biorąc pod uwagę częstotliwość używania każdej z nich.

Pozostałe karty mam w osobnym etui, które mogę zostawić w domu albo wrzucić do małej kieszonki w torebce. Zwykle zostaje w domu, na dłuższe wyjazdy je ze sobą zabieram. I to rozwiązanie sprawdza się u mnie w 100%. W portfelu mam tylko to, co niezbędne, a całą resztę w jednym miejscu, do którego mam stały dostęp.

Ważne jest też ułożenie kart w przegródkach – najczęściej używane, np. karta płatnicza, powinny być w miejscu, najłatwiej dostępnym – u mnie od brzegu. W niektórych portfelach będzie to kieszonka najbardziej na wierzchu. Trzeba poużywać i samemu ocenić, które miejsce jest najbardziej podręczne.

portfel_2 807px

W portfelu zostawiamy:

 • pieniądze – gotówkę i monety, choć tu wszystkie miedziaki polecam np. raz w tygodniu, wrzucać do specjalnego słoika. Można też wszystkie drobne odkładać do słoika traktując go jako fundusz specjalny. Oszczędzanie i lekki portfel w jednym.
 • dowód osobisty
 • kartę płatniczą
 • prawo jazdy, ewentualnie dowód rejestracyjny, jeśli się zmieści (a pewnie nie)
 • bilet miesięczny (albo nieskasowane! bilety)
 • kartę lojalnościową do sklepu, w którym kupujemy codziennie
 • zdjęcia najbliższych (tego sobie odmówić nie mogę:))

Dobrym rozwiązaniem jest też zmniejszenie miejsca do przechowywania, czyli zakup małego portfela. Na dzień dobry trzeba zdecydować co zostawić a co przechowywać w innym miejscu 🙂

Mam nadzieję, że po tym wpisie Wasze portfele będą miały się lepiej!

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close