Niebieskie Źródła – piękne miejsce na niedzielny spacer

niebieskie źródła

Zobaczyć Niebieskie Źródła – tak brzmiał jeden z punktów na mojej wakacyjnej liście planów. To jedno z tych miejsce, które są w bliskiej okolicy, a zawsze jakoś nie po drodze. I ogromnie się cieszę, że nie zabrakło nam motywacji, by się tam w końcu wybrać!

Niebieskie Źródła to rezerwat przyrody położony w dolinie rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Woda przybiera tutaj niebiesko-błękitno-zielonkawy kolor. Choć zdecydowanie częściej zielonkawy :). Podobno jest on uzależniony od pogody, stanu nasłonecznienie lub zachmurzenia. Podczas naszej krótkiej wycieczki pogoda była w kratkę, ale gdy wychodziło słońce faktycznie odcień wody zmieniał się na bardziej niebieski.

niebieskie źródła

niebieskie źródła

niebieskie źródła 8

niebieskie źródła 6

niebieskie źródła 13

Są też miejsca z gejzerkami, które sprawiają, że jest to miejsce wyjątkowe. Relaks z książką na ławce, dłuższy spacer, obcowanie z naturą – do tego, to miejsce jest idealne. Trochę żałuję, że pogoda nie do końca nam dopisała i było zbyt zimno, by posiedzieć dłuższą chwilę.

niebieskie źródła 11

niebieskie źródła 10

niebieskie źródła

niebieskie źródła 18

niebieskie źródła 17

niebieskie źródła 14

niebieskie źródła 15

niebieskie źródła 16

Spacer umilają łabędzie i kaczki. Oczywiście bardzo łase na wszelkie smakołyki.

niebieskie źródła 3

Oprócz spaceru nad Pilicą warto też przejść na drugą stroną i odwiedzić Skansen Rzeki Pilicy. Tutaj można zobaczyć m.in. drewniany młyn wodny, pilickie militaria, które w większości zostały wyłowione z rzeki czy barkę rzeczna typu „Szczupak” z 1907 r.

niebieskie źródła 22

niebieskie źródła 21

Śliczny budynek poczekalni kolejowej w Czarnocinie na trasie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Całkowicie drewniany, który ocalał i zyskał nowe życie, dzięki temu, że został przeniesiony do Skansenu.

niebieskie źródła 19

niebieskie źródła 20

niebieskie źródła 24

Krzyż przydrożny zrobiony z lufy radzieckiej armaty.

niebieskie źródła 23

Ostatnio bardzo doceniam takie zwykłe-niezwykłe miejsca. Podróże po bliskiej okolicy, patrzenie na swoje miasto oczami turysty, wyjazdy na wieś i do lasu, gdzie jest cisza i spokój. Nic mnie tak nie relaksuje jak przebywanie choć przez krótką chwilę w takich miejscach.

Przydatne informacje:

 • parking kosztuje 4 zł na cały dzień
 • Niebieskie Źródła można podziwiać za darmo
 • wstęp do Skansenu Rzeki Pilicy kosztuje 6 zł za osobę dorosłą

Niedaleko znajduje się też Karczma Flisacka, ale nie mieliśmy okazji, by sprawdzić czy jest godna polecenia.

niebieskie źródła 12

niebieskie źródła 5

Jestem bardzo ciekawa, czy znacie to miejsce i jakie na Was zrobiło wrażenie? Ja nabrałam jeszcze większej ochoty na mikrowyprawy i mam zamiar odkrywać kolejne piękne miejsca. A na spacer nad Niebieskimi Źródłami wybierzemy się pewnie nie raz. 

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

 • Pięknie tam jest!

 • Wow, pięknie! Nigdy nie słyszałam o tym miejscu, może dlatego, że to nie moje okolice… Ale też nie jest to bardzo daleko od stolicy, więc może będzie mi kiedyś dane odwiedzić to miejsce 🙂

  • Myślę, że można to połączyć też ze zwiedzaniem Inowłodza i jeszcze kilku bliskich atrakcji. Wtedy na taką całodniową wycieczkę te 1,5 godziny podróży w jedną stronę, to nie jest tak daleko 🙂

 • Pierwszy raz słyszę o tym miejscu, piękne zdjęcia, zachęcają do odwiedzenia! 🙂

  • To bardzo fotogeniczne miejsce. Zdjęcia są praktycznie bez żadnej obróbki! Przyjeżdżaj, my Cię chętnie oprowadzimy 🙂

 • Gdybym tylko mieszkała bliżej to z pewnością bym się tam wybrała. Zdjęcia są piękne, skansenowe atrakcje imponujące. Sama ostatnio staram się znajdować czas na małe wycieczki po okolicy. Okazuje się, że nie trzeba wielkich starań, ani nakładów finansowych, żeby móc podziwiać niesamowite widoki i konkretnie wypocząć. Często wystarczy wygospodarować jeden spokojny dzień, a można zresetować głowę i nabrać energii na co najmniej cały tydzień.

  • Właśnie jest takie przekonanie (dziwne, z którym próbuję walczyć), że prawdziwy urlop, wakacje czy urokliwe miejsca, muszą być daleko, inaczej się nie liczy. A wkoło nas jest tyle pięknych miejsc, tylko trzeba się na nie otworzyć.

 • Trochę daleko od mojej miejscowości, ale myślę, że i tak warto! Polska jest taka pięknaaaaa! <3

  • Te okolice są bardzo urokliwe i myślę, że weekendowa wycieczka po województwie łódzkim byłaby super! 🙂

 • Ale tam pięknie 🙂

 • Nikola Nikolewska

  Mieszkam w pobliżu i w każdej wolnej chwili wybieram się tam:) Jest pięknie! Warto zobaczyć również Groty Nagórzyckie w okolicy.

  • Dopisuję Groty do listy! Następnym razem wybierzemy się na dłuższą wycieczkę 🙂

 • Magdalena Rek

  Pozdrawiam Cię Aniu z Tomaszowa .Miło przeczytać post o swoim rodzinnym mieście,tak niedocenianym przez miejscowych . Karczmy Flisackiiej osobiście nie polecam 🙂

  • Taki chyba nasz urok, ze nie doceniamy miejsc, które mijamy na co dzień. Zaczynają być dla nas zwyczajne. A tak dobrze, to odmienić.
   Dobrze wiedzieć z Karczmą na przyszłość 🙂 A jakie miejsce polecisz na obiad albo chociaż dobrą kawę w okolicach Niebieskich Źródeł?

 • Agata

  Niebieskie Źródła odwiedziłam w zeszłoroczne wakacje i rzeczywiście zrobiły na mnie duże wrażenie. Okolica przepiękna!

 • Joanna P

  Na Niebieskich Źródłach byłam kilka razy, gdy jeszcze mieszkałam w Łodzi. Jest to na pewno miejsce, które warto odwiedzić, aczkolwiek w moim odczuciu jest tam trochę ponuro, w sensie takim, że jest z tego co pamiętam gęsto zalesione i przez to dość ciemne. Ale na spacery w takie upalne dni jak ostatnio – idealne! ?

 • Irmina

  Jak pięknie! Fajnie, że ostatnio w polskiej blogosferze pojawia się sporo wpisów na temat takich cudownych miejsc w Polsce. Podobne jeziorko jest chyba gdzieś w Karkonoszach… kiedyś w podstawówce chyba widziałam coś takiego podczas wycieczki szkolnej:)

 • Pięknie tam! Ja rok temu będąc w Albanii widziałam takie niebieskie źródła, nie sądziłam że w Polsce też mamy cuda 🙂

  • Jakoś tak jest, że szukamy atrakcji daleko prawda? Sama tak mam, że zachwycam się zdjęciami z dalekich podróży, np. na instagramie, a przecież w Polsce tak pięknie 🙂

 • Przepiękne miejsce! Nie miałam pojęcia o jego istnieniu. To niewiarygodne ile pięknych i wciąż nieodkrytych miejsc jest w Polsce. Tomaszów Mazowiecki zupełnie nie jest mi po drodze ale jak kiedyś będę w okolicy to na pewno tam zajrzę 🙂

 • Super, że Wam też się spodobało 🙂 My następnym razem rozszerzymy wycieczkę o miejsca, o których wspomniałaś 🙂

 • Nawet nie wiedziałyśmy, myślałyśmy, że to bardziej na południe. Jak będziemy w Łodzi to z chęcią byśmy się wybrały, skoro całkiem niedaleko, najlepiej w jakieś letnie popołudnie 🙂

Close