Niebieskie Źródła – piękne miejsce na niedzielny spacer

niebieskie źródła

Zobaczyć Niebieskie Źródła – tak brzmiał jeden z punktów na mojej wakacyjnej liście planów. To jedno z tych miejsce, które są w bliskiej okolicy, a zawsze jakoś nie po drodze. I ogromnie się cieszę, że nie zabrakło nam motywacji, by się tam w końcu wybrać!

Niebieskie Źródła to rezerwat przyrody położony w dolinie rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Woda przybiera tutaj niebiesko-błękitno-zielonkawy kolor. Choć zdecydowanie częściej zielonkawy :). Podobno jest on uzależniony od pogody, stanu nasłonecznienie lub zachmurzenia. Podczas naszej krótkiej wycieczki pogoda była w kratkę, ale gdy wychodziło słońce faktycznie odcień wody zmieniał się na bardziej niebieski.

niebieskie źródła

niebieskie źródła

niebieskie źródła 8

niebieskie źródła 6

niebieskie źródła 13

Są też miejsca z gejzerkami, które sprawiają, że jest to miejsce wyjątkowe. Relaks z książką na ławce, dłuższy spacer, obcowanie z naturą – do tego, to miejsce jest idealne. Trochę żałuję, że pogoda nie do końca nam dopisała i było zbyt zimno, by posiedzieć dłuższą chwilę.

niebieskie źródła 11

niebieskie źródła 10

niebieskie źródła

niebieskie źródła 18

niebieskie źródła 17

niebieskie źródła 14

niebieskie źródła 15

niebieskie źródła 16

Spacer umilają łabędzie i kaczki. Oczywiście bardzo łase na wszelkie smakołyki.

niebieskie źródła 3

Oprócz spaceru nad Pilicą warto też przejść na drugą stroną i odwiedzić Skansen Rzeki Pilicy. Tutaj można zobaczyć m.in. drewniany młyn wodny, pilickie militaria, które w większości zostały wyłowione z rzeki czy barkę rzeczna typu „Szczupak” z 1907 r.

niebieskie źródła 22

niebieskie źródła 21

Śliczny budynek poczekalni kolejowej w Czarnocinie na trasie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Całkowicie drewniany, który ocalał i zyskał nowe życie, dzięki temu, że został przeniesiony do Skansenu.

niebieskie źródła 19

niebieskie źródła 20

niebieskie źródła 24

Krzyż przydrożny zrobiony z lufy radzieckiej armaty.

niebieskie źródła 23

Ostatnio bardzo doceniam takie zwykłe-niezwykłe miejsca. Podróże po bliskiej okolicy, patrzenie na swoje miasto oczami turysty, wyjazdy na wieś i do lasu, gdzie jest cisza i spokój. Nic mnie tak nie relaksuje jak przebywanie choć przez krótką chwilę w takich miejscach.

Przydatne informacje:

  • parking kosztuje 4 zł na cały dzień
  • Niebieskie Źródła można podziwiać za darmo
  • wstęp do Skansenu Rzeki Pilicy kosztuje 6 zł za osobę dorosłą

Niedaleko znajduje się też Karczma Flisacka, ale nie mieliśmy okazji, by sprawdzić czy jest godna polecenia.

niebieskie źródła 12

niebieskie źródła 5

Jestem bardzo ciekawa, czy znacie to miejsce i jakie na Was zrobiło wrażenie? Ja nabrałam jeszcze większej ochoty na mikrowyprawy i mam zamiar odkrywać kolejne piękne miejsca. A na spacer nad Niebieskimi Źródłami wybierzemy się pewnie nie raz. 

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close