Planowanie krok po kroku

Są osoby, które na hasło „planowanie” widzą ładne planery, organizery, kalendarze, naklejki i zakreślacze, śliczne długopisy. Widzą kalendarze wypełnione po brzegi i osoby realizujące wszystkie zadania punkt po punkcie. Jednocześnie wiedzą, że to zupełnie nie ich styl, bo kochają elastyczność i spontaniczność. Z zaplanowanych zadań nigdy nic im nie wychodzi. Przecież, gdy widać, że trzeba coś zrobić, to po prostu to robią. Planowanie je ogranicza i tak nie da się żyć. A ja się zastanawiam, czy to naprawdę świadczy o tym, że te osoby nie planują?

Dziś chciałabym zaprosić do cyklu artykułów na blogu, w którym będę chciała Was przeprowadzić przez planowanie krok po kroku w myśl dwóch zasad.

Pierwsza, to taka, że niezależnie od tego, czy korzystacie z zestawu narzędzi do planowania i postrzegacie się za miłośników planowania, to planowanie jest częścią Waszego życia. Możemy planować mniej, możemy planować więcej, ale zawsze, w którymś momencie ten plan na dzień czy na życie się pojawia. To tylko od nas zależy, czy go zapiszemy w innym miejscu, niż nasza głowa.

Druga – przelanie tych wszystkich spraw z naszej głowy wprost na papier i ich zaplanowanie, nie jest takie straszne. Nie ogranicza naszej spontaniczności ani elastyczności. Plany nie powodują, że przestajemy być otwarci na zmiany. Planowanie może sprawić, że zaczniemy mieć czas na to, co dla nas ważne. Że w końcu zaczniemy realizować marzenia, które ciągle odkładamy na później. Pokażę wam, jak ja to robię krok po kroku.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Ania Legenza (@niebalaganka)

 

Planowanie w jakiś sposób zawsze było obecne w moim życiu. Lubiłam kalendarze, notatniki, rozpoczynanie kolejnego roku uzupełnianiem ważnych dat, urodzin, spotkań. Ale przez długi czas korzystanie z nich polegało tylko na tym, że zapisywałam jedynie te ważne wydarzenia, plan zajęć na studiach i daty egzaminów. Z czasem jednak zaczęłam planować inne aspekty życia. Zaczęło się od spisywania zadań na dany dzień, później pojawiło się planowanie sprzątania, rozszerzyło na posiłki i pielęgnację, a dziś oprócz codziennych zadań planuję też moje życiowe cele. Tak naprawdę ten moment, kiedy zastanowiłam się co chciałabym osiągnąć w życiu, spisanie tych planów i bardzo ogólne określenie dat ich realizacji sprawiło, że zaczęła dziać się magia. Plany, które w momencie spisania wydawały się zupełnie nierealne, dziś mam są odhaczone na liście. Myślę, że to kwestia tego, że zaczęłam świadomie szukać okazji do ich spełnienia. W końcu zaczęłam iść drogą, którą zawsze chciałam, a która była gdzieś skryta na dnie serce. I choć część z nich uległa zmianie, wydarzyły się rzeczy, o których kilka lat temu nawet nie śniłam (przeprowadzka w góry czy posiadanie psa), to jednak wiem, że to wszystko nie miałoby miejsca, gdybym nie zaczęła planować!

Planowanie krok po kroku – jak będzie wyglądać?

W ciągu najbliższych dwóch tygodni na blogu będą ukazywać się artykuły, w których opowiem Wam jak planować różne aspekty życia, jak to planowanie dopasować do siebie i swojego stylu życia oraz z jakich narzędzi korzystać, by skutecznie je realizować, a także co robić, gdy nasze dotychczasowe plany legną w gruzach. Zajmiemy się planowaniem dnia, tygodnia i miesiąca, ale też planowaniem życiowych celów różnego kalibru. Gotowi?

Planowanie krok po kroku – spis treści
  1. Start cyklu
  2. Narzędzia do planowania
  3. Od czego zacząć?
  4. Planowanie dnia, tygodnia, miesiąca
  5. Planowanie życiowych celów finansowych
  6. Posiłki, sprzątanie, pielęgnacja
  7. Sytuacje kryzysowe (wkrótce)
  8. Najważniejsze zasady skutecznej realizacji planów (wkrótce)

.

Mam nadzieję, że ten cykl artykułów pozwoli Wam uwierzyć w moc planowania, a także pokaże Wam, że planowanie i realizowanie planów tak naprawdę pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Dacie się skusić na taką podróż przez planowanie?

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close