Jak dbać o wełniany płaszcz?

W końcu mamy piękną prawdziwą zimę, którą chciałabym się maksymalnie nacieszyć. Ale, że jestem zmarzluchem, to najważniejsze jest ubranie, które zapewni ciepełko nawet w duże mrozy. Pomyślałam, że to dobra okazja, by pokazać i opowiedzieć Wam jak dbam o wełniany płaszcz.

Wełna na zimę to idealny materiał, w nim niskie temperatury nie straszne. Można być pewnym, że w wełnianym płaszczu nie zmarzniemy, a jednocześnie będzie bardziej odporny na brud, któremu trudno przeniknąć przez naturalne włókna. Wełna wymaga jednak odrobinę innej pielęgnacji. Nie lubi długiego namaczania i skoków temperatury, a mokra zawieszona na wieszaku może się odkształcić, dlatego ważne jest suszenie na płasko. 

Mój płaszcz i czapka są ze sklepu  Marie Zelie
Płaszcz: 
Marie Zelie Czapka: Marie Zelie

Jak dbać o wełniany płaszcz?

Zebrałam kilkanaście zasad, dzięki którym wełniany płaszcz będzie służył w świetnej formie przez długi czas.

 • Wieszaj płaszcz na masywnym drewnianym wieszaku, co zapobiegnie odkształceniom, które mogą powstać, gdy płaszcz będzie wisiał na haku lub małym niedopasowanym plastikowym wieszaku.
 • Odradzam pranie wełnianych płaszczy w pralce, szczególnie gdy nie posiada ona programu do prania wełny. Choć inne wełniane ubrania piorę w pralce i suszę w suszarce bębnowej, z płaszczem nie ryzykuję. Długie namaczanie i wirowanie może spowodować, że płaszcz straci fason i powstaną liczne zagniecenia.
 • Wietrzenie płaszcza to świetny sposób na jego odświeżenie. Można go wywietrzyć na balkonie lub odświeżyć wieszając w zaparowanej łazience. W tym celu sprawdzi się też prasowacz parowy.
 • Jeśli płaszcz zmoknie podczas spaceru, odwieśmy go do naturalnego wysuszenia. Ważne jest, by nie chować go mokrego do szafy.  
 • Płaszcz, który aktualnie posiadam jest wykonany z wełny czesankowej z dłuższym włosiem. Taką wełnę należy szczotkować raz na kilka użyć zgodnie z kierunkiem włosia. 
 • Do czyszczenia płaszcza można lekko zmoczyć szczotkę w letniej wodzie. Dzięki temu zbierzemy kurz i zabrudzenia bez moczenia płaszcza. 
 • Do czyszczenia kołnierza można wykorzystać miękką szmatkę zmoczoną w letniej wodzie.
 • Pyłki i kurz z ciemniejszych tkanin można szybko usunąć używając wałka do ubrań. 
 • Zagniecenia powstałe podczas używania rozprostują się same, gdy płaszcz będzie wisiał na wieszaku w ciągu 24-48 godzin.
 • Można jednak wełnę prasować w letniej temperaturze, najlepiej przez bawełnianą ściereczkę, by uniknąć „świecenia się”. Można też do prasowania użyć wspomnianego wcześniej prasowacza parowego.
 • Poza sezonem dobrze jest płaszcz przechowywać w specjalnym worku i zwrócić uwagę, by nie był zbyt ściśnięty z innymi ubraniami. To uchroni go też przed ewentualnym pojawieniem się moli. One lubią

Tak naprawdę dbanie o wełnę wcale nie jest trudne, a ze względu na jej właściwości pranie i czyszczenie nie jest konieczne zbyt często, więc wełniany płaszcz to nie tylko gwarancja ciepła, ale i spora oszczędność czasu.

Mam nadzieję, że teraz jego pielęgnacja nie będzie wzbudzać watpliwości :). Koniecznie dorzućcie swoje sposoby dbania o wełniane płaszcze i inne zimowe akcesoria.

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close