Piekarnik to najbardziej brudzący się sprzęt w mojej kuchni. A jego czystość to dla mnie podstawa. Nie wszystkie chemiczne środki do czyszczenie mogą mieć kontakt z żywnością, a wręcz większość z nich takiego kontaktu mieć nie może. Dlatego szczególnie podczas czyszczenia piekarnika jestem zwolenniczką bycia bardzo eko i sprzątania bez użycia chemii. Jeśli więc szukacie odpowiedzi na pytanie jak wyczyścić piekarnik bez chemii, to zapraszam po 2, a właściwie to 3 sposoby na naturalne czyszczenie piekarnika.
Jak wyczyścić piekarnik?
Jak wyczyścić piekarnik? Czyszczenie na co dzień
Jeśli Wasz piekarnik nie jest bardzo brudny, ale wymaga odświeżenia, to najlepszym środkiem czyszczącym będzie mieszanka wody i octu w stosunku 50:50. Ten sposób najlepiej stosować po każdym użyciu piekarnika. Zachowamy go dzięki temu w lepszym stanie.
Środek piekarnika spryskujemy mieszanką, zostawiamy na chwilę i wycieramy ściereczką.
Jak wyczyścić piekarnik? Sposób na duży brud
Z bardzo brudnym i przypalonym piekarnikiem poradzi sobie papka zrobiona z 1/2 szklanki wody, 1/4 szklanki sody oczyszczonej i łyżeczki płynu do mycia naczyń. Wodę można zastąpić octem, ale wtedy trzeba najpierw zasypać plamy sodą, a następnie zalać ją octem.
Papkę nakładamy albo na same plamy, albo na cały piekarnik. Zostawiamy na kilkanaście minut, a później dokładnie spłukujemy gąbką z wodą i wycieramy do sucha.
Bardzo brudny piekarnik może wymagać podwójnego czyszczenia, więc się nie zrażajcie.
Jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem?
Jeśli macie trochę nowszy model piekarnika, to jest jeszcze jeden dobry sposób, który podpatrzyłam w instrukcji obsługi (zerknijcie tam!). Ustawiamy piekarnik na termoobieg z naczyniem żaroodpornym wypełnionym wodą. Można też dodać sok z cytryny. Woda ładnie zaparuje, ciepło sprawi, że brud namięknie, więc czyszczenie piekarnika to będzie pestka :).
Mam nadzieję, że teraz Wasze piekarniki będą lśnić czystością!
Łał, ślicznie dziękuję 🙂 Masz niesamowite pomysły, pewnie płytę z palnikami też można potraktować sodą? a palniki czym na przykład? miejsca pod tymi czarnymi
„czapeczkami” ciężko umyć 😉
Ja dodaję do wody sok z cytryny. Works like a charm, zwłaszcza podczas czyszczenia mikrofali!
Aniu, dziękuję Ci za te sposoby na piekarnik! Coś czuję, że będzie trzeba skorzystać z tego na większe zabrudzenia, ale właśnie tu mam problem z przepisem, który podałaś: „1/2 szklanki wody, 1/4 sody oczyszczonej…” – to sody oczyszczonej 1/4 szklanki, czy może opakowania? Pogubiłam się 🙂
Nie wiedziałam o tym sposobie z naczyniem wypełnionym woda :)))
coś dla mnie. Wspóllokatorzy zostawili mi niezłą pamiątkę 🙂
Gdy czyściłam pierwszy raz piekarnik w wynajętym mieszkaniu to się wystraszyłam, więc mogę się domyślać o czym piszesz 🙂
mamy niedzielę, a ja właśnie zabrałam się za czyszczenie piekarnika:) Na pierwszy rzut poszło naczynie z wodą, jeszcze dodałam trochę płynu do mycia naczyń. W sumie nie wiem czy dobrze, ale się okaże:)
Na pewno nie zaszkodzi 🙂
Jutro wypróbuję sposób nr 2 bo już najwyższy czas 🙂 dzięki za ,,przepis”
Coś dla mnie, mój piekarnik nadal woła o pomstę do nieba… 😉 Sięgnę po instrukcję, ale najbardziej podoba mi się papka.
Pozdrawiam 😉
Ja to z naturalnych octem albo sodą zawsze. Jak już nic się nie da zrobić to coś takiego wtedy wchodzi w ruch:
http://www.morele.net/electrolux-spray-do-czyszczenia-piekarnikow-250ml-e6ocs106-631060/
Ale to skrajne przypadki. A generalnie to przymierzam się już do kupna czegoś takiego co będzie można czyścić przez rozgrzanie.
Na jaka temperature ustawic termoobieg?
Na 150-180 powinno być ok 🙂
witam,
a jak wyczyścić szybę piekarnika od wewnątrz..?
Olina, szyby są rozkręcane i można je bez problemu doczyścić. Zajrzyj do instrukcji obsługi piekarnika, tam powinno być opisane krok po kroku jak się zabrać za rozmontowanie 🙂
Ja po dwóch latach użytkowania nowego piekarnika odkryłam, że moja szyba jest wysuwana… 😉
Zrobisz może kiedyś taką mini-instrukcję obsługi piekarnika? 😀 Mój ma pełno funkcji, ale ktoś wyrzucił instrukcję, nie mam pojęcia jak go nastawiać i zazwyczaj włączam na obojętnie jaki tryb ;p
Wiesz, to wszystko zależy też od tego jaki masz piekarnik. Może poszukaj w google tej instrukcji? Ja tak znalazłam do lodówki jak mi zaginęła 🙂 Znalazłam całą książeczkę do pobrania i teraz już przechowuję ją na komputerze.
niestety nawet na piekarniku nie jest napisane, co to za model, więc ciężko znaleźć instrukcję ;p miałam na myśli same piktogramy, co one oznaczają 🙂
świetne sposoby. ten trzeci stosuję u siebie 🙂
Muszę dokładnie przeczytać instrukcję od swojej kuchenki 😉
bardzo fajne
Trzeci sposób mnie zaintrygował.W zasadzie nie używam termoobiegu, ale w tym wypadku spróbuję.
Przepraszam mam pytanie jaka temperatura jest odpowiednia by woda zapanowała bo mi jakoś nie bardzo to wychodzi. Może sposób pierwszy jednak wypróbuje.
z pewnością przetestuję te sposoby, ponieważ poprzedni współlokator tak zasyfił piekarnik, że dymi się z niego jakby ktoś podpalił oponę.
Stary wpis, ale może mi ktoś odpisze…
Próbowałam sposobu na bardzo, BARDZO brudny piekarnik- soda, płyn do mycia naczyń, ocet- wyszło mocno średnio, a na dodatek mimo kilkukrotnego „płukania” piekarnika wilgotną ściereczką na ściankach powstał po kilku „odpaleniach” pieca biały osad.
Przyznaję, że uważam się za kiepską panią domu, ale piekarnik to dla mnie już istna zmora z którą nie umiem, nie wiem jak sobie poradzić.
Czy ktoś mógłby mi pomóc? Najpewniej coś robię źle, ale nie wiem co…
Jeśli bardzo bardzo brudny, a na dodatek brud był przypalony to niestety wymaga to kilku powtórzeń. W takim wypadku nawet silne środki sklepowe od razu nie pomagają. Spróbuj może rozejrzeć się za specjalistycznymi środkami, których używają np. w restauracjach. I jeśli piekarnik ma funkcję termoobiegu to koniecznie wypróbuj, brud odmięknie i będzie łatwiej go usunąć nawet sklepowym środkiem.
Ciekawe, wypróbuję 🙂
O rany a ja walczę ze swoim BARDZO brudnym i BARDZO przypalonym piekarnikiem. Jak na razie 3-krotnie wypróbowałam sposób z sodą i płynem do mycia naczyń. Widać jakieś światełko w tunelu, ale jeszcze kilka powtórzeń przede mną…brrrrr.
Niedawno przeprowadziłam się i zabieram się po raz trzeci do szorowania piekarnika 🙁 zaczynam się zastanawiać, czy to na pewno brud odpada z „sufitu”, ale dopóki tego nie usunę, nie odważę się upiec żadnego ciasta – dotychczas robiłam tylko zapiekanki pod przykryciem – bo niestety czarne cząstki CZEGOŚ odpadają co jakiś czas także w trakcie pieczenia 🙁 nie mam już siły, to moje trzecie wynajmowane mieszkanie, ale pierwszy raz trafiłam na tak zaniedbany piekarnik 🙁
Oj, to współczuję. Na moim drugim wynajmowanym też miałam okropny piekarnik, ale tam problem był głównie z blachą do pieczenia. Nie wiem czy nie będziesz musiała skorzystać z preparatów silnie żrących, może nawet nie do domowego użytku, bo widocznie brud jest tak wpalony w blachy.
Sposób nr 2 – taaaaak, polecam zmieszanie 1/2 szklanki octu i wskazanej ilości sody. Powiedzcie potem jak Wam poszło sprzątanie kuchni po tym eksperymencie. Gratulacje składam autorom tych bzdur.
Dzien dobry. Czy ocet uzyty w drugim przypadku czyli duzy brud to jakis spacjalny rodzaj octu ?
Ocet spirytusowy jest najlepszy i najtańszy 🙂
Też bardzo lubię tę mieszankę wody i octu, stosuję ją zarówno w kuchni jak i w łazience 🙂
Dlaczego czesc postow jest ucieta?
Super, dzięki 🙂 ja mam elektryczny ale i tak szybko się brudzi bo często używamy 🙂
Natalio, pracujemy nad tą wtyczką, mam nadzieję, że lada moment zacznie dobrze działać.
Jak idą te prace? Bo od Twojego komentarza mineło 5 miesiecy, a ja nadal mam ten komunikat, chociaż stronę lubię.
Z naszej perspektywy wszystko „lata”, a tego typu niespodzianki ciągle mają charakter losowy, mimo ustawienia wszystkiego „Zgodnie ze sztuką”. Mogę Ci tylko zasugerować oczyszczenie cache przeglądarki i/lub wylogowanie i ponowne zalogowanie się na FB.
Aniu, mimo że już dawno polubiłam twoją stronę na Facebooku, niestety nie mogę zobaczyć całości artykułu… Ciągle wyświetla się komunikat „WIĘCEJ PORAD DOSTĘPNYCH TYLKO DLA FANÓW”