10 ulubionych zastosowań kwasku cytrynowego do sprzątania

kwasek cytrynowy do sprzątania

Kwasek cytrynowy jest tym środkiem do eko sprzątania, który z powodzeniem w wielu sytuacjach zastąpi ocet i cytrynę. Choć nie zabija wirusów, to posiada właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i antypleśniowe. Świetnie dezynfekuje, nabłyszcza i zmiękcza wodę. Kiedy braknie Wam octu (albo zwyczajnie nie tolerujecie jego zapachu) czy cytryny, to zawsze warto sięgnąć po kwasek cytrynowy, bo większości przypadków świetnie się sprawdzi.

Kwasek cytrynowy do sprzątania

1.  Odkamienianie czajnika

Do czajnika wlewamy 2-3 szklanki wody i wsypujemy 2 łyżeczki kwasku cytrynowego. Gotujemy wodę, zostawiamy na minimum 15 minut. Wylewamy i płuczemy czajnik.

2. Usuwanie osadu z kawy i herbaty na kubkach i szklankach

Wystarczy nasypać kwasek cytrynowy na gąbeczkę, którą myjemy kubek i umyć go jak zwykle, a brzydkie zacieki znikną.

3. Czyszczenie łyżeczek od herbaty

Jeśli uporczywy osad pojawi się na łyżeczka do herbaty, to tu również świetnie sprawdzi się kwasek cytrynowy. Najlepiej zrobić pastę dodając do kwasku odrobinę wody i nią wyszorować łyżeczki, a później umyć jak zwykle.

4. Czyszczenie sitka ze zlewozmywaka

Na sitkach często pojawia się osad, który wchodzi w różne zakamarki. Można się go pozbyć standardowo za pomocą mleczka do czyszczenia i starej szczoteczki do zębów, ale bardziej ekologicznie będzie użyć kwasku cytrynowego. Można zrobić papkę z niewielką ilością wody, nałożyć ją na sitko i wyczyścić szczoteczką.

5. Czyszczenie mikrofali

3 łyżki kwasku cytrynowego rozpuszczamy w szklance wody. Przelewamy do miseczki, którą wstawiamy do mikrofali na 2 minuty. Wyjmujemy i  teraz wystarczy przetrzeć wnętrze ściereczką.

6. Usuwanie kamienia z armatury łazienkowej

2 łyżeczki kwasku cytrynowego rozpuszczamy w szklance ciepłej wody. W takim roztworze moczymy gazę lub watę i okładamy zabrudzone kamieniem elementy armatury łazienkowej.

7. Nabłyszczanie szklanych naczyń

Szklane naczynia odzyskają blask, kiedy wypłuczemy je w wodzie z dodatkiem kwasku.

8. Wzmacnia działanie proszku do prania

Dodanie dwóch łyżeczek kwasku cytrynowego do proszku do prania wzmacnia jego właściwości rozjaśniające i odświeżające. Dlatego najlepiej nada się do prania białych rzeczy.

9. Czyszczenie wanny, umywalki, brodzika

Można napuścić wody, w niej rozpuścić kwasek i po chwili umyć wannę czy umywalkę albo przygotować taki roztwór w osobnej misce i czyścić zamoczoną w nim ściereczką.

10. Usuwanie plam z dłoni np. po burakach

Kwasek świetnie usuwa takie plamy z dłoni, nie drażniąc skóry. Wysypujemy go na wilgotne dłonie i robimy peeling. Pasta z kwasku cytrynowego i odrobiny wody świetnie sprawdzi się też jako peeling do paznokci.

Mam nadzieję, że te domowe zastosowania kwasku cytrynowego okażą się dla Was przydatne. A może podrzucicie też inne? 🙂

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close