Magiczne gąbki – z czego są zrobione?

Najczęściej pojawiającym się pytaniem, gdy polecam magiczne gąbki (ZOBACZ: Magiczne gąbki – do czego użyć?), jest to z czego są zrobione. Niestety na opakowaniach do tej pory trudno było o skład, ale ostatnio ukazał się moim oczom: melamina.

Melamina – aromatyczny związek chemiczny z grupy amin, pochodna triazyny, trimer cyjanamidu. Jest bezbarwną substancją krystaliczną. Ma postać białego proszku, jest trudno palna, odporna na działanie wody, temperatury i światła. Ma wysoką twardość powierzchni.”(…) Surowiec ten stosowany jest do wyrobu żywic melaminowych, używanych do produkcji laminatów dekoracyjnych, płyt drewnopochodnych, klejów, farb i lakierów. Wykorzystywany jest również w przemyśle motoryzacyjnym, włókienniczym i papierniczym, a także przy produkcji tworzyw dla przemysłu elektrotechnicznego i wytwarzaniu przedmiotów gospodarstwa domowego.”*

Magiczne gąbki – z czego są zrobione?

Magiczne gąbki to pocięta na kawałki pianka melaminowa – produkt używany m.in do izolacji akustycznej i termicznej. Gąbka działa jak bardzo, bardzo drobny papier ścierny, usuwając w ten sposób zabrudzenia.

Melamina i szkodliwość magicznych gąbek?

W mediach możemy znaleźć informacje o szkodliwości naczyń z melaminy, więc naturalnie nasuwa się pytanie, czy używanie jej do sprzątania i mycia, np. naczyń, jest na pewno bezpieczne.

Informacje o szkodliwości naczyń z melaminy pojawiły się po tym jak w Chinach wyszło na jaw, że związek ten był obecny w mleku w proszku. Jego spożycie spowodowało śmierć sześciorga dzieci oraz masowe zatrucia. Wtedy też zaczęto kojarzyć, że spożywanie posiłków na takich naczyniach może być szkodliwe. Jednak nie potwierdzono żadnego przypadku, w którym po spożyciu posiłku na naczyniach z melaminy doszłoby do problemów zdrowotnych. Wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem są bezpieczne.

Patrząc na te informacje bardzo szeroko można się zastanowić czy myjąc naczynia magiczną gąbką osad w postaci pyłu nie pozostaje na naczyniach, a my podczas posiłku go spożywamy. Zakładam jednak, że używanie jej do mycia naczyń jest raczej wyjątkiem i ma miejsce, gdy coś bardzo się przypali, a na koniec naczynia są dobrze opłukane. Unikałabym jednak używania jej do regularnego mycia naczyń.

Mam nadzieję, że już wszystko jasne i używanie magicznej gąbki do sprzątania nie będzie wzbudzać wątpliwości. Dajcie znać, czy będziecie jej używać czy jednak nie :).

*Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Melamina
Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close