#Oczyszczam Przestrzeń – ostatni raz?
Oczyszczanie przestrzeni z nadmiaru to jeden ze stałych elementów mojego życia. To składnik mojej metody na utrzymanie porządku, ale przede wszystkim naturalna potrzeba, kiedy w moim życiu pojawia się czas zmian. Nie muszą to być wielkie zmiany, mocno widoczne na zewnątrz. Natomiast zawsze to się w jakiś sposób łączy. Od końca stycznia znów mam taką silną potrzebę pozbycia się ze swojego najbliższego otoczenia tego, co już nam nie służy. Czuję mocno, że idzie nowe, choć jeszcze dokładnie nie wiem jakie ono będzie.
Zapraszam Was kolejny raz do tej podróży razem ze mną. I udziału w Wyzwaniu #OczyszczamPrzestrzeń 2024.
Jesteś lokomotywą – co ze sobą wieziesz?
W zeszłym roku napisałam: „Wyobraź sobie, że jesteś lokomotywą, a rzeczy, które masz w domu są jak wagony. Im więcej tych wagoników, im są cięższe, tym trudniej nabrać lokomotywie rozpędu, ruszyć z miejsca, czuć lekkość w podróży. Wszystkie niepotrzebne rzeczy, które masz w domu właśnie tak na ciebie działają. Dlatego, kiedy tylko poczujesz taką potrzebę – zadbaj o to, aby odczepić od siebie wagoniki, które nie są ci potrzebne”. Myślę, że jest to doskonała metafora tego jak niepotrzebne rzeczy na nas działają. Obciążają, zatrzymują energię, nie wspierają nas w byciu tu i teraz. Wierzę, że to wyzwanie będzie inspiracją do tego, żeby zacząć te wagoniki odczepiać.
Żyjemy tu i teraz i wspaniale jest otaczać się rzeczami, które nas w tym życiu tu i teraz wspierają. Nie ciągnąć za sobą rzeczy i sytuacji z przeszłości, nie wybiegać za daleko w przyszłość, tylko otaczać się tym, co sprawia, że dziś żyje nam się lepiej. Osadzenie się w mocnym tu i teraz to temat, który był ze mną mocno w końcówce 2023 roku, a może i przez cały zeszły rok. Znów wiele się we mnie zmieniło i myślę, że ta potrzeba oczyszczenia swojej przestrzeni związana jest ze zrobieniem miejsca na nowe, które chce się zmaterializować.
A kiedy piszę te słowa to w mojej głowie mocno wybrzmiewa „ostatni raz”. Być może zapraszam Was do tego wyzwania ostatni raz. Kto wie :).
Wyzwanie #Oczyszczam Przestrzeń 2024 – zasady
Czas trwania: 10 luty 2024 – 1 marca 2024. Na wyzwanie składa się 21 prostych zadań. Możecie realizować codziennie jedno zadanie albo zabrać się za więcej punktów jednego dnia. Zachęcam do tego, żeby to wyzwanie było też okazją do wsłuchania się w siebie. Bo to my sami najlepiej czujemy, o które miejsca potrzebujemy w danym momencie zadbać. I wcale nie musi to być szafa, z której wysypują się ubrania, tylko np. dokumenty, które od ostatniego porządkowania są we względnym ładzie.
Kto może uczestniczyć w wyzwaniu? Każdy, kto ma potrzebę i ochotę na oczyszczanie przestrzeni z nadmiaru i potrzebuje wspólnej mobilizacji.
Co trzeba robić? Listę zadań-inspiracji w ramach wyzwania znajdziecie poniżej. Kolejność realizacji zadań jest dowolna, dopasujcie ją do siebie. Możecie też zrealizować zupełnie inne zdania – dokładnie tak jak czujecie. Robiąc poranną kawę stwierdzicie, że szuflada ze sztućcami jest tym miejscem, w którym chcecie zrobić przegląd, a może to lodówka lub szuflada z bielizną. Zaufajcie temu, co do Was przyjdzie.
Widzimy się na Instagramie. Na Instagramie i InstaStories (oraz na Facebooku i tamtejszych relacjach) będę codziennie rano podrzucać zadanie na dany dzień i z przyjemnością podpatrzę Wasze zmagania. Pamiętajcie, aby oznaczyć mnie w relacjach bądź na zdjęciach @niebalaganka i dodać #oczyszczamprzestrzen.
Wyzwanie #Oczyszczam Przestrzeń 2024 – zadania
- Zrób przegląd kosmetyków do makijażu.
- Przejrzyj ściereczki kuchenne i pozbądź się tych, które są już zniszczone.
- Zrób przegląd ręczników. Czy któreś z nich potrzebują wymiany?
- Zrób przegląd w szafce z kawą i herbatą.
- Uporządkuj szafkę pod zlewem.
- Zrób przegląd piżam i bielizny.
- Posprzątaj biurko.
- Przejrzyj i uporządkuj szufladę/szafkę z przyprawami.
- Zrób przegląd domowej apteczki.
- Zrób przegląd butów – posezonowo zimowych i tych na następny sezon.
- Przejrzyj zdjęcia w telefonie i usuń zwielokrotnione ujęcia. Przynajmniej z ostatniego miesiąca.
- Uporządkuj koszyczek z drobiazgami.
- Uporządkuj torebkę i portfel.
- Zrób przegląd książek. Może są takie, do których już nie wrócisz, a możesz je oddać, np. do biblioteki.
- Spójrz na swój regał/szafkę z dekoracjami. Czy są tam takie, które już do Ciebie nie pasują, przestały Ci się podobać?
- Przyrządź dowolne danie z resztek, zapasów, produktów, którym kończy się termin ważności.
- Zrób z dziećmi przegląd zabawek – może być jeden koszyk, szuflada, półka.
- Posprzątaj gruntowanie sypialnię.
- Znajdź jedną rzecz do naprawienia, którą zwykle odkładasz na później.
- Posprzątaj gruntownie salon/pokój dzienny.
- Przejrzyj i uporządkuj wszystkie schowki w samochodzie.
Ważne!
Ideą tego wyzwania jest realne oczyszczanie przestrzeni z nadmiaru niepotrzebnych, niesłużących nam już rzeczy. Chodzi o to, aby oddać, wyrzucić, sprzedać. Pamiętajcie o tym wykonując każde z zadań. Może się okazać, że w danym obszarze nie macie nic do pozbycia się, a potrzebne było jedynie poukładanie na nowo, i to też jest ok. Niech tylko nie będzie to standard przez 21 dni.
Jeśli czujesz, że przyda Ci się pomoc, to mój domowy zeszyt ćwiczeń poleca się jako wsparcie podczas oczyszczania przestrzeni z nadmiaru. Znajdziesz w nim metodę na pozbywanie się zbędnych rzeczy, którą można zastosować zarówno do jednej szuflady, jak i do całego dużego pomieszczenia.
Tak na koniec chciałam Wam jeszcze przypomnieć, że czasami nie możemy się zabrać za porządki, ale gdy na przykład mamy pracę do wykonania, to właśnie wtedy chęć na to sprzątanie do nas przychodzi. I często jest to nazywane prokrastynacją. A to jest głos intuicji, który mówi Wam czym macie się najpierw zająć, żeby to zadanie, które na Was czeka, przeszło w lepszym przepływie. To nie muszą być gruntowne porządki w całym domu, a uporządkowanie miejsca pracy, plików na komputerze czy dokumentów. I właśnie o tym głosie wewnętrznym, który mówi czym i kiedy się zająć, podczas tego wyzwania nie zapominajcie.
Kogo z Was przywitam na pokładzie?
Pisaczka
Robię odgruzowywanie chaty systematycznie. Co najmniej dwa razy w roku przegląd ubrań – bez sentymentów! Dekoracje systematycznie oddaje i wyrzucam. Z dwóch takich samych pater jedna leci do mamy – mama zachwycona. Domowa apteczka zaskakująco szybko się deaktualizuje. Mam tylko problem z torebką, bo tam zawsze bajzel i wszystkiego za dużo 😀
Ania Legenza
Ja mam wrażenie, że przegląd ubrań (szczególnie dziecięcych) to u mnie co kwartał + na bieżąco, gdy się coś zepsuje i już nie da się naprawić. Ale ubrania dzieci to chyba temat na osobne wyzwanie 😁
Ewa
Teraz jest dobry czas- zużyte ścierki, ręczniki tshirty bielizna [tak!] świetnie posłużą do sprzątania. Zapasy jedzenia- na potrawy typu resztówki. zagoń dzieci do kreatywnego robienia sałatek.Zużyj wszystko co się da-zanim ogarnie cię szaleństwo świątecznych zakupów jedzeniowych.
Ewa
Teraz jest dobry czas- zużyte ścierki, ręczniki tshirty bielizna [tak!] świetnie posłużą do sprzątania.sprane bawełniane majtki są świetne do polerowania okien- a potem do śmieci. Zapasy jedzenia- na potrawy typu resztówki. zagoń dzieci do kreatywnego robienia sałatek.Zużyj wszystko co się da-zanim ogarnie cię szaleństwo świątecznych zakupów jedzeniowych.
Attracted
Koncepcja oczyszczania przestrzeni jako metafora odczepiania niepotrzebnych „wagoników” naszego życia jest niezwykle trafna i motywująca. Osobiście zauważyłem, że regularne porządkowanie nie tylko fizycznej przestrzeni, ale także cyfrowej (pliki, e-maile, social media) przynosi ogromną ulgę i poprawia produktywność. To wyzwanie może być świetnym impulsem do holistycznego podejścia do porządkowania różnych aspektów naszego życia.