Tego NIE czyść magiczną gąbką!

Magiczna gąbka to jeden z moich hitów do sprzątania. Pisałam Wam o niej i jej zastosowaniach już jakiś czas temu: Magiczne gąbki – do czego użyć? Obserwuję też, że jej używanie bardzo się przyjęło i jest to szczególnie widoczne w mojej grupie na Facebooku. Jednak czasami, kiedy widzę do czego została użyta lub rady do czego jej użyć, to łapię się za głowę i mam ochotę krzyczeć „nie rób tego”. Bo jak każdego środka czystości, tak i magicznej gąbki, trzeba używać z głową.

Tego NIE czyść magiczną gąbką!

  1. Ciała – magiczna gąbka nie służy do mycia ciała i błagam nie używajcie jej w ten sposób i trzymajcie poza zasięgiem dzieci
  2. Skórzanych torebek i butów – o ile jeszcze użycie magicznej gąbki może mieć sens, gdy chcemy wyczyścić gumową powierzchnię, to czyszczenie skóry szybciej spowoduje, że ją zniszczycie niż wyczyścicie.
  3. Ekoskóry – tu podobnie jak przy skórze, możemy zmatowić powierzchnię, zetrzeć warstwę ochronną. Torebki, buty, meble z ekoskóry, zdecydowanie nie polubią się z magiczną gąbką.
  4. Lakierowanych powierzchni – mebli, ale też wspomnianych już torebek czy butów. Magiczna gąbka ściera, więc ścierając brud może porysować powierzchnię, a przy lakierowanych na wysoki połysk stanie się to na 100%. Zostanie więc matowa plama nie do odratowania.
  5. Mebli tapicerowanych – bo naruszą strukturę materiału i go zwyczajnie zniszczą.
  6. Ubrań – podobnie jak w przypadku mebli tapicerowanych.
  7. Drewna – jeśli drewno jest niezabezpieczone albo pomalowane tylko farbą, to z dużym prawdopodobieństwem możemy wytrzeć drewno w miejscu, w którym tarliśmy plamę. Dlatego tutaj podchodziłabym z dużą ostrożnością.
Co z tymi ścianami?

Magiczna gąbką jest polecana przede wszystkim do czyszczenia ścian pomazanych długopisem lub mazakami przez dzieci. Sama wielokrotnie używałam jej do czyszczenia ścian ze świetnym skutkiem. Natomiast widziałam też zdjęcia, na których farba po czyszczeniu magiczną gąbką została zdrapana do gołego tynku. Wszystko więc pewnie zależy od rodzaju farby, podłoża, plamy jaką mamy do usunięcia i siły jaką w to wkładamy.

Magiczne gąbki – jak ich używać?

Wniosek dla mnie płynie z tego taki, że przed użyciem w widocznym miejscu, zawsze, ale to zawsze trzeba wykonać próbę w mało widocznym miejscu.

Do użycia magicznej gąbki nie trzeba używać siły – z mojego doświadczenia wynika, że kiedy gąbka jest zmoczona, wystarczy delikatnie dotknąć czyszczonej powierzchni i plamy powinny schodzić. Jeśli nie schodzą, to znaczy, że magiczna gąbka nie pomoże.

Najważniejsze jednak, to pamiętać, że ona działa na zasadzie ścierania – ściera brud, ale tym samym może zetrzeć lub porysować powierzchnię, którą czyścimy. Tutaj też się sprawdza podstawowa zasada sprzątania – zacznij od najłagodniejszych środków czystości, jak one nie pomogą, sięgnij po mocniejsze.

Mam nadzieję, że ilość wpadek z użyciem magicznej gąbki teraz spadnie do zera :).

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close