Ulubione domowe zastosowania kawy

zastosowania kawy w domu

Kolejna nietypowa rzecz, która może okazać się przydatna w domowych porządkach, czyli kawa i moje ulubione jej domowe zastosowania. Wiadomo, że najlepiej sprawdza się w chwilach relaksu, kiedy można odpocząć przy aromatycznym kubku tego napoju. Ale po tej chwili fusów nie trzeba wyrzucać, bo są bardzo przydatne! I choć nie piję już kawy, to ciągle ją wykorzystuję, choć w odrobinę inny sposób..

Nietypowe zastosowania kawy w domu.

Pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów z lodówki i zamrażalnika

Do miseczki lub na spodek wystarczy wsypać łyżeczkę kawy. Może to być kawa zmielona przed zaparzeniem lub fusy. Oba warianty sprawdzają się równie dobrze. Wstawiamy na noc do lodówki lub zamrażalnika i rano po nieprzyjemnych zapachach nie ma śladu. W tej roli równie dobrze spisuje się soda oczyszczona, ale zdecydowanie częściej to fusy są pod ręką.

Odświeżacz

Mielona kawa przed zaparzeniem świetnie spisuje się w roli odświeżacza powietrza, o czym pisałam Wam już przy okazji wpisu o sposobach na ładny zapach w szafie. Tu też wystarczy łyżeczka wsypana do miseczki lub na spodek, a zapach utrzymuje się bardzo długo.

Nawóz do roślin

Fusy z kawy są znakomitym nawozem dla roślin kwasolubnych, np. róż. Zawierają dobry dla nich azot. Fusy można wymieszać z ziemią albo ułożyć je na powierzchni.

Środek do szorowania

Fusy z kawy, ze względu na swoje ścierające właściwości, pomogą w walce z zaschniętym czy przypalonym tłuszczem. Można ich użyć bezpośrednio na brud lub zrobić czyścik owijając je gazą.

Do zabezpieczenia ogródka przed kotami

Jeśli są to nieproszeni goście w Waszym ogródku, to rozrzucone wokół roślin fusy po kawie ze skórką pomarańczy skutecznie odstraszą koty. A dodatkowo skorzystają na tym rośliny, dla których będzie to świetny nawóz.

Peeling

Fusy z kawy są najlepszym peelingiem. Zarówno takim do ciała, twarzy, dłoni, stóp czy skóry głowy. Moje ulubione połączenie do ciała to to z oliwą z oliwek, cynamonem i brązowym cukrem. W uboższej wersji stosuję je tylko z oliwą z oliwek lub innym olejem.  Żeby uniknąć bałaganu konieczne jest stosowanie go pod prysznicem, inaczej można zrazić się ilością sprzątania..

Mam nadzieję, że te domowe zastosowania kawy okażą się dla Was przydatne. A może podrzucicie też inne? 🙂

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close