Zmywarka – czy warto? Moje przemyślenia po 2 miesiącach

zmywarka czy warto

Nigdy specjalnie nie lubiłam zmywać, przez długi czas wręcz nie znosiłam tego robić, a gdy pogodziłam się z koniecznością zmywania ręcznego, to stałam się szczęśliwą posiadaczką zmywarki. I choć nie był to punkt obowiązkowy, gdy szukaliśmy mieszkania, to był to zdecydowany duży plus. Wcześniej nie mieliśmy takich możliwości lub miejsca na zmywarkę, więc skupiłam się na tym, by polubić zmywanie ;).

Dwa miesiące ze zmywarką to niewiele, ale wystarczająco dużo, by odczuć pozytywy i przekonać się jakie są wady jej posiadania, i czy w ogóle są. Na grupie fejsbukowej też pojawiają się pytania o to czy warto mieć zmywarkę, więc mam nadzieję, że moje spojrzenie Wam się przyda, jeśli wahacie się przed zakupem.

Zmywarka – czy warto?

zmywarka czy warto

Czy zmywarka jest ułatwieniem?

Nie muszę prawie wcale zmywać (to ogromny plus), naczynia nie piętrzą mi się w zlewie, bo od razu chowam je do zmywarki i w zasadzie zmywanie mnie nie dotyczy. Nie płuczemy naczyń przed włożeniem do zmywarki, ale usuwamy z nich wszystkie resztki. Czasem zdarzy się, że któreś z naczyń jest niedomyte, ale dużo łatwiej je wtedy umyć ręcznie.

Czy oszczędza czas?

Nigdy nie mierzyłam ile czasu w ciągu całego dnia zajmuje mi zmywanie ręczne, ale ilość czasu, którą zyskałam odkąd mamy zmywarkę daje się wyraźnie odczuć. To, że mam czas przeczytać książkę, nadrobić Grę o Tron (i stawiać sobie dylematy: pisać wpis czy oglądać kolejny odcinek) oraz pchnąć kilka ważnych spraw do przodu, to zasługa tego niepozornego sprzętu. Tak, odczuwam wielką oszczędność czasu!

Czy jest droga w użytkowaniu?

Do nas aktualne rachunki dopiero spływają, więc trudno mi powiedzieć, czy koszty znacząco wzrosły lub spadły. Oprócz kosztu wody (który według producentów może być nawet pięciokrotnie niższy niż koszt wody przy zmywaniu ręcznym) i prądu, trzeba doliczyć też koszt soli, kapsułek i nabłyszczacza, ale w przeliczeniu na czas ich używania nie wychodzi to dużo.

Jeśli potrzebujecie szczegółowych wyliczeń, to polecam wpis Michała Szafrańskiego Zmywarka czy mycie ręczne – co jest oszczędniejsze? Michał policzył wszystko co do grosza i dokładnie rozpisał jak to u niego wygląda.

Czy wyeliminowała zmywanie ręczne?

W zmywarce nie należy myć naczyń drewnianych, zastawy z ozdobnymi wzorami (choć coraz częściej spotykam takie już przystosowane do mycia w zmywarkach), czy naczyń z powłoką aluminiową, bo matowieją. Mimo to zmywanie ręczne jest u nas minimalne i zupełnie nie odczuwam w związku z tym żadnych uciążliwości. Generalnie większość naczyń ma w tej chwili oznaczenia czy można je myć w zmywarce, czy też nie, więc nie ma obaw, że coś pójdzie nie tak.

Jak często zmywam w zmywarce?

Metoda, która sprawdza się u nas najlepiej to nastawianie pełnej zmywarki codziennie wieczorem. Zmywarka nie jest duża i akurat mieszczą się tam naczynia, które uzbieramy przez cały dzień od śniadania po kolację. Rano przed przygotowaniem śniadania wszystko wyjmujemy i dzięki temu mamy całą zastawę do dyspozycji. Dzięki temu nie mamy problemu, że zmywarka pełna czystych naczyń, a brudne i tak leżą w zlewie czy na blacie.

Oczywiście zdarzyło nam się jeść obiad poza domem i wtedy włączyć zmywarkę następnego dnia w południe, ale wtedy mieliśmy więcej problemów logistycznych, że np. brakło patelni do śniadania czy garnki były w zmywaniu w porze szykowania obiadu.

Czy polecam zakup?

Tak, polecam! Dzięki zmywarce odzyskujemy czas, którego przecież tak wszystkim brakuje ;). Jeśli macie taką możliwość i wahacie się przed zakupem, to warto. Jeśli boicie się, że będzie brakować Wam dyscypliny by nastawiać zmywanie wieczorem, a wyjmować czyste naczynia rano, to po prostu myślcie o tym jakie to duże ułatwienie. Mi też nie zawsze chce się wyjmować te naczynia, w końcu od razu mogłyby się przenieść na odpowiednie półki. Ale sama myśl, że mam je tylko odłożyć, a nie musiałam ich zmywać, sprawia, że się chce 🙂

Mam nadzieję, że ten wpis rozwieje Wasze wątpliwości, a jeśli korzystacie ze zmywarki to koniecznie napiszcie jakie są według Was zalety i wady jej posiadania.

P.S. Szykuję też wpis o tym jak czyścić zmywarkę, macie jakieś patenty, które koniecznie powinnam przetestować?

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close