5 trików pomocnych przy porządkach w samochodzie

SONY DSC

Po ślubnych przygotowaniach nasze autko powinno dostać order najlepszego pomocnika, ale też BRUDASA. Delikatnie mówiąc trochę go zapuściliśmy przez ten czas, ale z wielką chęcią zabraliśmy się za porządki. Z tej okazji mam dla Was trochę rad i samochodowych must have przydatnych w każdej sytuacji. Zapraszam!

Co się przyda:

 • chusteczki nawilżające (mogą być te najzwyklejsze rodzinne) – samochodowe must have, które może nam zastąpić każą szmatkę i płyn do czyszczenia, a poratuje też gdy mamy brudne ręce albo buty (moje kochają je szczególnie zimą)
 • rękawiczka z mikrofibry do czyszczenia szyb i karoserii – mega wygodna a czyszczenie nią nie zostawia żadnych smug
 • płyn do mycia szyb, a najlepiej ocet
 • reklamówki na śmieci
 • odkurzacz (przy szybkich porządkach odkurzacz zastąpi wałek czyszczący)
 • ściereczka z mikrofibry do polerowania, ale może być też zwykła bawełniana
 • skrzynka lub kosz do przewożenia samochodowego niezbędnika

image

5 sprawdzonych trików i zasad:

 1. Na początek wszystko wyjmujemy z samochodu: śmieci od razu wyrzucamy, rzeczy, które codziennie wozimy w samochodzie trafiają do skrzynki, którą czeka aż skończymy, a całą ruchomą resztę, która wymaga sprzątania (np. dywaniki) wyjmujemy na trawkę. My szczególnie zajęliśmy się bagażnikiem, bo to on był największą strefą brudu.
 2. Przy porządkach w samochodzie warto trzymać się podstawowych zasad sprzątania, czyli z góry na dół i od środka do zewnątrz. Dlatego najlepiej zacząć od mycia szyb wewnątrz (tu bardzo przydaje się rękawica z mikrofibry). Do mycia szyb polecam jednak mieszankę wody i octu. My akurat użyliśmy i jakiegoś przypadkowego płynu do mycia szyb i mimo mycia aż 3 razy ciągle była brudna!
 3. Potem deska rozdzielcza, plastikowe elementy i drzwi od wewnątrz – pierwszą warstwę kurzu i brudu z powodzeniem usuwałam za pomocą nawilżanych chusteczek. Dopiero po tym używaliśmy specjalnego preparatu. Pamiętajcie by spryskać nim najpierw szmatkę i wtedy przystąpić do czyszczenia i polerowania. Inaczej może zostać tłusta warstwa, do której będziecie się lepić.

image

 1. Odkurzanie – gdy wszystko wewnątrz uporządkujemy i wyczyścimy pora na odkurzanie, łącznie z tapicerką. Tu też polecam kierować się z góry do dołu. Na paprochy, które nijak nie chciały się oderwać (np. od welurowej wyściółki bagażnika) pomogła brzozowa miotła 🙂
 2. Gumowe dywaniki najlepiej wytrzepać a później umyć strumieniem wody prosto ze szlaufa (ciśnienie sprzyja usuwaniu brudu).
 3. Na koniec czyścimy samochód z zewnątrz (niech żyją myjnie samoobsługowe! chociaż marzy mi się takie pucowanie autka, które pamiętam z dzieciństwa :)). Pamiętajcie, że listwy boczne będą pięknie lśniły po wypolerowaniu ich olejem.

To by było na tyle jeśli chodzi o nasze ostatnie samochodowe porządki. Dajcie znać czy chcielibyśmy wpis o tym jak utrzymać porządek w samochodzie albo może o samochodowej organizacji? I koniecznie podzielcie się trikami, które stosujecie przy samochodowych porządkach.

P.S. A po pracy można sobie odpocząć 😀

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

 • Andrzej

  Ostatnio sprzątałem w aucie ale nie mogłem sobie poradzić z plamami po Coli. Wylała mi się na siedzenie kierowcy. Próbowałem rożnych środków ale plama została. Pranie tapicerki odbyło się urządzeniem pożyczonym od koleżanki. Urządzenie to czyści suchą parą przy 170 stopniach. Wtedy plama puściła.

 • Goha

  Ja poproszę o wpis jak utrzymać porządek w samochodzie i o samochodowej organizacji 🙂 Proszę, proszę, proszę 🙂 Bardzo ładnie proszę 🙂

 • Rojal

  Od siebie, do czyszczenia fury polecam preparaty wszelakie od total care niskie ceny i super jakość – nie przepłacać to kolejny dobry trick 😉

Close