Organizacja szafy. 10 sposobów, które pomogą utrzymać porządek

organizacja-szafy

Organizacja szafy, to temat rzeka. Począwszy od poszukiwania własnego stylu, przez sposoby na przechowywania aż po utrzymanie w niej porządku. Dzisiaj chciałabym się skupić na tym ostatnim i sposobach, dzięki którym zdecydowanie łatwiej zapanować nad bałaganem, który pojawia się w szafie. Wiążą się one z wprowadzeniem kilku codziennych nawyków, ale to właśnie dzięki nim każda szafa będzie wyglądać idealnie.

Organizacja szafy. 10 sposobów, które pomogą utrzymać porządek

Zebrane rady dotyczą przede wszystkim ubrań, ale dużą część z nich możecie odnieść też do szaf, w których przechowujecie pościel, ręczniki oraz różne akcesoria.

1. System przechowywania pasujący do Ciebie

Wbrew pozorom nie ma jednego idealnego systemu przechowywania rzeczy, dlatego najlepiej dostosować go do siebie i swoich potrzeb. Pomocne może się tutaj okazać określenie czy jesteśmy typem wzrokowca, słuchowca, dotykowca. Ja jestem wzrokowcem, więc u mnie najlepiej sprawdza się grupowanie według rodzaju i koloru – ubrań, ale też kosmetyków, ręczników czy biurowych gadżetów. Słuchowcom mogą pomóc etykiety, czy różne wieszaki/pojemniki na różne grupy rzeczy, a dotykowcom, np. układanie ubrań kompletami czy według przeznaczenia: do biura, do biegania, itp.

Dlatego jeśli stosujecie system np. kolorystyczny, a utrzymanie porządku nie wychodzi, spróbujcie coś zmienić i ułożyć rzeczy zestawami czy w zależności od sytuacji, której dotyczą.

2. Logiczne wykorzystanie miejsca

Dobrze rozplanowana przestrzeń sprzyja utrzymaniu porządku i można to zrobić nawet w najzwyklejszej szafie. Na początek warto odpowiedzieć sobie, co będzie przechowywane i co do przechowywania jest niezbędne (półki, drążki, szuflady, haczyki), co już mamy, a co moglibyśmy dokupić (np. zwykłe haczyki czy pudełka).

Rzeczy, z których korzystam najczęściej powinny być łatwo dostępne i najlepiej na wysokości oczu. Najwyższe półki, gdzie dostęp jest utrudniony, lepiej wykorzystać na przechowywanie ubrań czy przedmiotów, z których korzystamy rzadziej (np. na te na kolejny sezon). Ważne jest by przemyśleć również sposób przechowywania pasków, torebek, szalików i chust, szczególnie gdy muszą zmieścić się w tej samej szafie co ubrania, a nie mamy dużo miejsca.

3. Składanie na trzy

Składanie na trzy, to najszybszy sposób szybko i ładnie złożyć czy to ubrania, czy ręczniki i pościel. Na początek składamy na pół do uzyskania odpowiedniej szerokości, a na sam koniec powstały prostokąt składamy na trzy części, jeden brzeg zawijając do środka. Ładnym brzegiem układamy ubrania na zewnątrz i od razu wszystko wygląda dużo porządniej.

4. Pionowe przechowywanie w szufladach

Jeśli macie dużo szuflad do przechowywania, to tutaj najlepiej sprawdzi się przechowywanie w pionie. Dlaczego? Bo widzimy wszystko co w tej szufladzie się znajduje. Układnie bluzek poziomo, jedna na drugiej, a później wyjęcie tej ze środka kończy się wyrzuceniem wszystkiego, co w tej szufladzie się znajduje i totalnym pomieszaniem. Jak składać ubrania do szuflad? Odsyłam do tego wpisu.

Pionowe przechowywanie sprawdzi się też w szufladach z dokumentami (niestety muszą być odpowiednio wysokie), kosmetykami czy w szufladzie z bielizną.

5. Wielofunkcyjne wykorzystanie wieszaków

Najprostsze wieszaki można wykorzystać na wiele sposobów – do przechowywania apaszek, biżuterii, pasków czy ubrań różnego rodzaju. Kiedy nie mamy możliwości zaprojektowania szafy, w której znalazłyby się osobne strefy na każdy z tych elementów garderoby ze specjalnymi wieszakami, najlepiej wykorzystać to, co mamy. O różnych możliwości pisałam tutaj, więc odsyłam do tego wpisu.

6. Odwracanie pustych wieszaków w drugą stronę

To prosty trik, dzięki któremu z łatwością je znajdziemy, zaoszczędzimy czas, a bałaganu nie będzie. I mamy dodatkową mobilizację, by zawsze te z ubraniami wisiały w jednym kierunku, a to zawsze powoduje, że choćby wizualnie, mamy utrzymany porządek.

7. Wieszając – zapinaj

Dzięki zapięciu chociaż na jeden guzik, bluzki, koszule, żakiety nie pogniotą się.

8. Półka „brudne, ale jeszcze można chodzić”

Często pytacie co zrobić z ubraniami, w których już chodziliśmy, ale nie wymagają prania, gdzie je przechowywać. Jeśli znajdziecie miejsce, to polecam wyznaczyć półkę na takie dodatkowe rzeczy, ale tak naprawdę takie ubrania jak żakiety, koszule, swetry czy dżinsy odkładam na to samo miejsce co zawsze. Nie są one aż tak brudne, bym miała przed tym jakieś opory ;).

9. Szybki przegląd szafy raz w miesiącu

5 minut poświęcone raz w miesiącu na przegląd szafy, to gwarancja sukcesu. Poprawiamy to, co się poprzestawiało, czy nic nie wymaga naprawy lub oddania. Takie 5 minut raz w miesiącu naprawdę wiele daje.

10. Dodatkowe wyposażenie

To już nie jest moje must have, ale jeśli miejsce na to pozwoli, to mały pojemnik na śmieci czy dodatkowe pudło z przeznaczeniem „do wydania” bardzo się przyda i pomoże zapanować nad bałaganem w szafie. Dzięki pudełku „do wydania” już w trakcie sezonu można odłożyć rzeczy, w których nie chodzimy, a pojemnik na śmieci sprawdzi się na takie drobiazgi jak metki z ubrań, pojedyncze nitki czy papierki znalezione w kieszeniach.

.

A do tego zawsze i wszędzie: 2 najważniejsze sprawy, o których zawsze trzeba pamiętać!

Odkładanie na miejsce

Utrzymanie porządku zawsze sprowadza się do odkładania rzeczy na miejsce. Przy szafach, półkach, szufladach jest dokładnie tak samo. Nawet jeśli zostawię ubranie na fotelu, to go odłożenie do szafy, zajmie mniej niż minutę, dlatego najlepiej zrobić od razu gdy o tym pomyślimy. Dokładnie tak samo jest z każdą inną rzeczą.

Mniej rzeczy

Ten punkt sprawdza się najlepiej w szafie ubraniowej. Zdecydowanie łatwiej utrzymać w niej porządek, kiedy tych rzeczy jest stosunkowo niewiele, a przynajmniej tyle, że nie ma w niej ścisku. Dzięki temu się nie gniotą i dłużej nam służą, ado każdej rzeczy mamy bezproblemowy dostęp.

Szafa, którą obecnie mamy w wynajmowanym mieszkaniu pozostawia wiele do życzenia i zupełnie nie ma cech mojej wymarzonej. Dzielę ją z mężem i oprócz ubrań codziennych musimy pomieścić tam też okrycia wierzchnie, bo w przedpokoju nie ma szafy z drążkiem, tylko z półkami (ale za to jest kącik na akcesoria do sprzątania ;)). Mimo tego utrzymanie porządku w szafie całkiem nam wychodzi, choć ciągle nie możemy ustalić, kto ma więcej ubrań :D.

A Wy co dorzucilibyście do tej listy? Macie jakieś sprawdzone sposoby, które pomagają utrzymać porządek w szafie? Po więcej rad odsyłam do podlinkowanych wpisów :).

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close