Papierowa torba DIY – wnętrzarski hit, który wykonasz samodzielnie

Dziś mam dla Was pomysł na kolejne DIY. Tym razem to papierowa torba/worek. Dekoracyjne papierowe torby ostatnio podbijają Instagram i Pinterest. Służą jako kosze na zabawki, pościel, artykuły biurowe czy osłonki na kwiatki. Cena tych gotowych nie jest mała, jak na papierowy worek, więc dlaczego nie wykonać ich samodzielnie?

Kilka dni temu Ewa, Czytelniczka bloga, wrzuciła na naszą grupę na Facebooku zdjęcie wykonanych przez siebie właśnie papierowych toreb. Wyglądają bosko, dlatego poprosiłam Ewę, by przygotowała tutorial krok po kroku, jak takie worki wykonać. Ja jestem zachwycona tym jakie to proste i będę działać!


papierowa torba DIY

Witam wszystkich czytelników Niebałaganki i serdecznie dziękuję Ani za zaproszenie do  podzielenia się z Wami moim pomysłem.

Jestem mamą trójki dzieciaków i dlatego cenię sobie organizację i ład. Papierowe worki podobały mi się już od jakiegoś czasu jednak cena takiego gotowca skutecznie mnie odstraszała. Pomyślałam, że pewno to nie jest takie trudne zrobić samemu podobną torbę. Dopiero później, zastanawiając się jakiego papieru powinnam użyć, sprawdziłam w internecie czy ktoś wcześniej już podjął taką próbę. Okazało się, że oczywiście tak, co dało mi możliwość rozeznania się w temacie, w opinii o tym jakich papierów użyć, czym kleić, jak lepiej skleić dół. Na własnych rękach przekonałam się jakie to proste stworzyć coś tak fantastycznego, spersonalizowanego i naprawdę taniego. Cena takiego własnoręcznie wykonanego worka nie przekracza 3 zł.

Papierowa torba DIY krok po kroku

papierowa torba DIY

Jak się zatem zabrać do działania?

Pierwszym krokiem jest wizyta w najzwyklejszym sklepie papierniczym. To tam można kupić arkusze papieru do pakowania. Zwykle są przewieszone przez jakiś stojak i ich cena za arkusz nie przekracza 1 zł. Papier brązowy jest sporo większy od białego, jest też mocniejszy. Dlatego ja użyłam jednego arkusza papieru brązowego i trzech arkuszy białego ale to od Ciebie zależy z czego poskładasz torbę. Może to być podwójna warstwa brązowego papieru i tylko jedna białego albo worek może być całkowicie brązowy. W tym DIY największym plusem jest możliwość stworzenia produktu całkowicie spersonalizowanego. Wielkość, kolor, wzór a nawet zastosowanie.

Chcecie mieć torbę na świąteczne prezenty, osłonę na donicę, pojemnik na zabawki? Zapraszam do tej pracy razem ze mną ponieważ krok po kroku zaprezentuję jak stworzyć własny papierowy worek. Ja podam dokładnie to czego użyłam ale proszę, sugeruj się własnym instynktem i możliwościami.

Przygotuj produkty:
  • arkusz brązowego papieru do pakowania,
  • 3 arkusze białego papieru do pakowania
  • nożyczki
  • klej lub taśmę dwustronną
  • zwykłą taśmę przeźroczystą

narzedzia

Dla sprawdzenia co lepiej działa, zrobiłam worki z użyciem i kleju i taśmy dwustronnej. Mnie przyjemniej pracuje się z taśmą ale jeśli potrzebujesz wykonać kilka toreb sięgnij po klej. To ekonomiczniejsze rozwiązanie.

Wykonanie:

Papier biały i brązowy przytnij do jednakowej szerokości. Tu nie podaję wymiarów bo to od Ciebie zależy czy worek ma być duży czy nie. Papier brązowy powinien być kilka centymetrów wyższy od białego. Ten wyższy brzeg postanowiłam przyciąć dekoracyjnymi nożyczkami ale to nie jest konieczne.

krok-1

W następnym kroku brzeg brązowego papieru należy zawinąć. Jeśli trzeba zawiń też trochę białego papieru, nie będzie to problem. Ja nie chciałam tu tworzyć zbyt grubej warstwy. Niestety po sklejeniu elementów ciężko będzie pozawijać papier więc warto teraz pomyśleć jak ma wyglądać górna część naszego worka.

krok-2

Teraz sklejasz torbę. Żeby to zrobić bok papieru zagnij na szerokość ok 1-2 cm. To będzie element łączący z drugim brzegiem papieru. Ja naniosłam klej na każdą jego warstwę tak aby biały papier nie odstawał nigdzie. Tak z jednego jak i drugiego brzegu. Dzięki temu całość jest też moim zdaniem mocniejsza.

Następnie nanieś klej na zagięty element i po prostu przyłóż do drugiego boku. W ten sposób w otrzymaną tubę włóż dłonie i środek klejenia przenieś do tyłu. Dzięki temu to miejsce będzie niewidoczne z boku. krok-3papierowa-torba-diy-kroki-3a

Widziałam już kilka metod składania takiej torby. Postanowiłam wykorzystać od lat mi znany system do składania torebek na prezent. Dolny fragment tuby zawiń do góry na szerokość ok 5-6 cm. W tym miejscu rozłóż samo zawinięcie tak by dostać się do brązowego papieru. Przesuń dłońmi po brzegach tak by wyrównać powierzchnię. Następnie górne elementy zagnij mniej więcej w połowie ale tak by jeden element nachodził na drugi przynajmniej na szerokość 1 cm. Te nachodzącą warstwę sklej a dla wzmocnienia wierzch sklej taśmą samoprzylepną. Bez obaw, będzie niewidoczna.

krok-4papierowa torba DIY

W zasadzie teraz najprzyjemniejsza część pracy – dekoracja. Od Ciebie zależy jakiej z jakiej metody skorzystasz. Napis, wydruk z internetu, embossing? Stwórz wystawę dla swojego rękodzieła i zaprezentuj je w taki interesujący sposób. Ja hobbystycznie wykonuję stemple jest to więc zwykle pierwszy z elementów dekoracyjnych po jaki sięgam w zabawie z papierem. Ozdób przód, jeśli masz ochotę także boki i tył worka. Włóż ręce w środek i ustaw w dowolnym miejscu, wypełnij tym na co masz ochotę!

papierowa torba DIY

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do tego prostego DIY. Na stworzenie takiej torby potrzebujesz maks 10 minut. W tę chwilę stworzysz niepowtarzalną dekorację dla swojego wnętrza. A co najważniejsze równie szybko możesz ją zmienić towrząc nowy wzór dla torby albo dając jej zupełnie inne zastosowanie.

Serdecznie pozdrawiam Anię oraz wszystkich czytelników Niebałaganki.

papierowa torba DIY

Mam nadzieję, że czujecie się zainspirowani. Mi pomysł na wykonanie takiej torby – dekoracji bardzo się spodobał i widzę dla co najmniej kilka zastosowań. Będę tworzyć w przerwie świątecznej 🙂 

Zachęcam też do odwiedzenia fejsbuka i instagrama Ewy, gdzie znajdziecie m.in. tworzone przez nią stemple.

Autorka: Ewa Szczepańska

Jest mamą trójki dzieciaków i dlatego ceni sobie organizację i ład. Jej prace znajdziecie na: Instagramie oraz Facebooku

Close