5 kroków do uporządkowania każdej przestrzeni

organizacja przetrzeni

Jak skutecznie posprzątać półkę, szufladę, miejsce do odpoczynku czy kącik do pracy? Jest na to uniwersalna metoda, z którą można uporządkować każdą przestrzeń. Każdą. Czy to szuflada, szafa z ubraniami, półka w kuchni, półka z książkami, a nawet pliki na komputerze (z lekką jej modyfikacją). Sposób, który zawsze działa i pomaga przebrnąć nawet przez tonę rzeczy. Obejmuje 5 kroków, ale tylko zastosowanie ich wszystkich razem daje pożądany efekt WOW. Z nimi organizacja przestrzeni jest bardzo łatwa :).

Krok 1: Ocena przeznaczenia

Zanim zaczniesz porządki pomyśl o przestrzeni, którą chcesz zorganizować. Co leży w tej szufladzie czy na półce? Co najczęściej tam odkładasz? Co powinno się tu znaleźć? Do czego służy to miejsce? Czy do tej pory używane było zgodnie z przeznaczeniem?

Krok 2: Opróżnianie

Wyjmij wszystko z szuflady, półki, czy szafy. Od razu segreguj rzeczy na stosy: na to, co jest zgodne z przeznaczeniem i powinno się znaleźć w tym miejscu i na to, czego absolutnie tu być nie powinno. Ten drugi stos włóż do kosza lub pudełka, by później rzeczy z niego odłożyć we właściwe miejsce.

Krok 3: Grupowanie

Pogrupuj ze sobą przedmioty tego samego rodzaju. Długopisy razem, bluzki razem, notesy razem, próbki kosmetyków razem itd. Dzięki temu w przyszłości unikniesz dziwnych znalezisk, bo rzeczy tego samego rodzaju będą w jednym miejscu.

organizacja-przestrzeni

Krok 4: Ocena użyteczności

Oceń przydatność każdej pozostawionej rzeczy. Czy jest zepsuta? Czy nadal pasuje do mnie i mojego stylu życia? Czy nadal jej używam? To, co zepsute wyrzuć, napraw to, co wymaga naprawy. Oceń czy pozostawione rzeczy zmieszczą się w przeznaczonym miejscu. Jeśli jest ich za dużo, zastanów się, czy napewno potrzebujesz ich w takiej ilości (na 100% nie :)) i pozbądź się nadmiaru. Polecam wpis, co zrobić z niechcianymi przedmiotami.

Krok 5: Czyszczenie i układanie

Ostatni krok to wyczyszczenie organizowanej przestrzeni wilgotną szmatką oraz ułożenie zawartości. Półki i szuflady można ozdobić wykładając je ozdobnym papierem. To zawsze wprowadza nową jakość i robi się zdecydowanie przyjemniej.

Proste prawda? I jestem pewna, że większość z tych kroków stosujecie. Według mnie najważniejszy jest pierwszy, o czym często się zapomina i czwarty, bo szczerość w odpowiedzi na te pytania pozwala zostawić tylko naprawdę przydatne rzeczy. Stosując jednak wszystkie pięć uzyskamy efekt świetnie zorganizowanej przestrzeni na długo. A jak jest u Was? Jak sobie radzicie z organizacją przestrzeni? Stosujecie się do tych pięciu kroków?

 

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close