Co zrobić z niechcianymi przedmiotami?

co robić z niechcianymi przedmiotami

Wietrzenie szafy, porządki w biblioteczce, poszukiwania zaginionego miejsca w kuchni, a wśród nich ubrania i przedmioty, których już nie potrzebujemy a żal wyrzucić. Z jednej strony wiemy, że już nam się nie przydadzą i jakiś ktoś w naszym rozumku mówi, że pora się rozstać, ale jednak zostają zajmując miejsce w szafie i na półkach. Z drugiej przecież mogą się przydać. A gdy już postanowiliśmy rozstać się bez żalu, to pozostaje pytanie co z nimi zrobić.

Co zrobić z niechcianymi przedmiotami?

1. Używać do wykończenia

Opcja, która niewiele ma wspólnego z wyrzucaniem, ale jeśli tak bardzo nam szkoda ubrań, to nośmy tak długo aż nie będą wyglądały dobrze i nie będziemy mieli innego wyjścia niż rozstanie. A nuż się polubimy? Powinnam napisać tutaj nosić niechciane ubrania po domu, ale… Jestem na etapie szczególnego dbania o mój domowy wizerunek. Mimo że zawsze starałam się jakoś ludzko wyglądać, to jednak zauważyłam, że jestem w stanie coraz więcej niedobrego tolerować, dlatego pilnuję się i to zmieniam. Nie ma noszenia starych ciuchów po domu. Ma być wygodnie, ale ładnie i kobieco.

Podobnie jest z całą resztą przedmiotów. Jeśli nie mamy odwagi ich wyrzucić używajmy. W końcu się zużyją ;).

2. Sprzedać

To punkt, z którego kiedyś często korzystałam, ale ostatnio brakuje mi chęci. Wymaga najwięcej pracy: przygotowanie, zrobienie zdjęć, wystawienie na aukcję i ich monitorowanie. Ma jednak niewątpliwą zaletę, bo za zarobione pieniądze możemy kupić coś nowego. Kilka znanych portali, na których można sprzedawać niechciane przedmioty i ubrania:

3. Podarować

Siostra, przyjaciółka, mama mogą mieć wielką ochotę, na którąś z kreacji, mimo że dla nas zupełnie przestała być atrakcyjna. Warto popytać i zrobić wspólny przegląd szafy. Jeśli nie bliska osoba, to może osoby potrzebujące? Nie wiem czy ta akcja jeszcze działa, ale kiedyś podesłaliście mi artykuł o tym, że do H&M można oddać stare ciuchy.

Poza ubraniami możemy oddać też książki (do biblioteki), meble, dodatki, w zasadzie wszystko, co przestało nas cieszyć, a jest w dobrym stanie i może komuś się przydać. Dobrym miejscem do znalezienia nowego właściciela dla niechcianych przedmiotów jest portal gratyzchaty.pl, gdzie można oddać je za darmo.

4. Wymienić

Czy to z bliskimi osobami, czy podczas popularnych ostatnio SWAPów. Ubraniowe są najpopularniejsze, ale wystarczy dobrze poszukać, by znaleźć również te książkowe. Na Facebooku jest wiele takich wydarzeń.

5. Przerobić

Eksperymenty zawsze mile widziane, może pobudzić swoją kreatywność, podszkolić się z szycia, wykonać piękne DIY. Nawet jeśli nie wyjdzie to jesteśmy mądrzejsi o pewne doświadczenia i następnym razem na pewno będzie lepiej. A jeśli wyjdzie, to tym większa radość, gdy nadamy nowe życie starym przedmiotom. Ja często zanim coś wyrzucę próbuję odnowić, przerobić czy zmienić przeznaczenie.

6. Wykorzystać do sprzątania

Dotyczy to niestety tylko ubrań, pościeli czy ręczników. Wystarczy pociąć na szmatki i można używać w kuchni, do ścierania kurzy, polerowania butów czy wycierania trudno dostępnych miejsc.

7. Wyrzucić

Najbardziej brutalny sposób, ale jednocześnie najłatwiejszy. Szczególnie dobry, gdy zdarza nam się wycofać z decyzji o wyrzuceniu ubrań (np. wystawiając na aukcję – nikt nie kupuje, a ubranie wraca do szafy). Warto wtedy jednak spakować je w osobny worek, który zostawimy pod kontenerem. Jest więcej niż pewne, że jeszcze ktoś z tych ubrań skorzysta.

A Wy co robicie z już niepotrzebnymi i niechcianymi przedmiotami?

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close