Mój mikro balkon z miejscem do siedzenia – aranżacja balkonu 2017

Aranżacja balkonu w bloku – jak go urządzić mimo małych rozmiarów, by było przytulnie i niedrogo? To pytanie stawiam sobie zawsze, gdy zbliża się wiosna. Odkąd wynajmujemy mieszkania i mamy nieduży balkon do dyspozycji, to staram się zrobić z niego dodatkowy pokój na lato. Na co dzień bardzo brakuje mi swojego podwórka, wyjścia na boso do ogrodu. A dzięki balkonowi mam małą tego namiastkę.

Nasz obecny balkon jest naprawdę niewielki, przede wszystkim bardzo wąski. Nie mieści się na nim nawet mały stolik z krzesełkami. W zeszłym roku robiliśmy jego pełną metamorfozę. Poniżej zdjęcie przed i po, a tutaj możecie obejrzeć całość (klik KLIK). Położyliśmy sztuczną trawę, a barierki osłoniliśmy bambusową matą, która zapewnia nam prywatność.

balkon z miejscem do siedzenia

Ta zeszłoroczna aranżacja była bardzo praktyczna, ale zrobiona głównie pod rośliny. Stołki, na których można było usiąść, raczej sprawdzały się na krótkie balkonowe posiadówki. W tym roku chciałam uzyskać trochę innych efekt. Zależało mi, by pojawił się kącik, na którym można się rozsiąść, ale też by było jak najwięcej miejsca do hasania dla mojej Córeczki. Za dużo ma zabawek, więc chętnie wyrzuca je z balkonu :). Ale nie chciałam kupować nowych dodatków, leżaków czy krzeseł.

Mój mikro balkon z miejscem do siedzenia

Dlatego kolejny raz postawiłam na skrzynki – jako siedzisko. To te same skrzynki, które w zeszłym roku były ustawione na sobie. Tym razem zestawiłam je ze sobą, w środku mam miejsce do przechowywania. Przykryte są kocem, do tego poduszki, by wygodnie było się oprzeć. Nie spodziewałam się, że to miejsce okaże się tak komfortowe. Tylko pogoda nam nie dopisuje.

balkon z miejscem do siedzeniabalkon z miejscem do siedzenia

Druga strona balkonu, to część przeznaczona na kwiaty. W tym roku, to tutaj stanęła drabinka, na której zawisły doniczki. Z kwiatami niestety nie miałam zbyt dużego wyboru i postawiłam na białe petunie. Nie mogło też zabraknąć mojej ulubionej balkonowej doniczki zrobionej z kobiałki po truskawkach.

balkon z miejscem do siedzenia

Niestety nie wiem jak się nazywają te drobne kwiatuszki, ale bardzo mi się podobają.

balkon z miejscem do siedzenia

Naszym głównym stolikiem na balkonie jest parapet. Na razie niewiele na nim kwiatów, ale jak tylko pogoda się poprawi przeniosę na niego nasz kuchenny ogródek.

Ten sposób zagospodarowania balkonu ma też dodatkowy plus. Możemy bez problemu wystawić stolik z salonu i zagrać sobie w niedużą planszówkę. W poprzedniej konfiguracji nie było to tak łatwe.

Aranżacja balkonu – wskazówki

  • sztuczna trawa – nasz model to ta najtańsza opcja, ale bardzo sobie ją chwalę. Wystarczy odkurzyć i jest jak nowa. Co prawda odbijają się na niej postawione przedmioty (co widać na zdjęciach), ale po chwili trawa się podnosi. Praktyczne i miłe dla stóp rozwiązanie,
  • mata bambusowa – pytacie, czy się nie brudzi i nie niszczy. Trochę się sypie. Brudu nie widać, ale myślę, że mycie jej pod wodą spowodowałoby, że się rozpadnie.
  • oświetlenie – niezastąpione lampki solarne z IKEA z założonymi piłeczkami pingpongowymi, a klimat na balkonie robi się niesamowity.

balkon z miejscem do siedzenia

A tak balkon prezentuje się wieczorami…

Dajcie znać jak Wam się podoba. I mam nadzieję, że kolejny raz udało mi się pokazać Wam, że się da. Niezależnie od rozmiarów balkonu, zawsze można na nim coś wyczarować i to naprawdę małym nakładem pracy. A jak Wasze balkoniki? 🙂

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close