Jak segregować śmieci + pomysły na zorganizowanie szafki pod zlewem
Witajcie:) Jak sobie radzicie ze śmieciową rewolucją? Jeśli nie do końca wiecie jak segregować śmieci od 1 lipca a władze Waszych miast nie przygotowały niezbędnych informacji, to spieszę z pomocą. Przygotowałam mały poradnik o tym, gdzie znaleźć informacje jak teraz powinniśmy segregować śmieci i kilka propozycji na zorganizowanie śmieciowych szafek. Zapraszam!
Wejście w życie tej ustawy nie robiło na mnie specjalnego wrażenia (pewnie to efekt opatrzenia z tematem na studiach) a segregowanie śmieci wydawało mi się całkiem naturalne. Dopiero gdy znalazłam w skrzynce informator o tym jakie odpady powinny być składowane razem zrozumiałam w czym problem. Ostatecznie doszłam do wniosku, że jednak zaproponowany sposób jest całkiem sensowy, ale nie obędzie się bez 3 koszy na śmieci!
Ale po kolei, gdzie znaleźć informacje o sposobie segregacji odpadów:
– każda gmina miała obowiązek przyjąć regulamin utrzymania czystości i porządku w formie uchwały, które są publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej gminy.
Mniej więcej wygląda to tak (na przykładzie Piotrkowa, bo strony z uchwałami dla Łodzi nie ogarniam niestety, nic tam się nie da znaleźć!):
- Wchodzimy na stronę gminy.
- Szukamy ikonki BIPu.
- Na stronie BIPu znajdujemy zakładkę z uchwałami. Uchwała przyjmująca regulamin pewnie będzie w 2013 roku, ale niewykluczone, że została przyjęta wcześniej. Możecie skorzystać z wyszukiwarki, ale ani w przypadku Łodzi, ani Piotrkowa ten sposób nie działa. Tak znaleziona uchwała będzie na pewno tą aktualną.
- Jeśli sposób “na piechotę” nie zadziała jest jeszcze wujek Google. W wyszukiwarkę wpisujemy: regulamin utrzymania czystości i porządku i nazwę gminy.
W regulaminie na początku jest słowniczek, w którym powinniśmy znaleźć wyjaśnienie jakie resztki zaliczamy do danego rodzaju odpadów. Np. w Łodzi mamy odpady mokre-bio, surowce, i odpady pozostałe po segregacji. Dalej znajdziemy inne śmieciowe informacje, mniej lub bardziej nam przydatne, ale z częścią z nich na pewno warto się zapoznać, chociażby po to by wiedzieć jak często powinni opróżniać wielkie pojemnik, a w razie opóźnienia robić alarm 🙂 W końcu po to te zmiany, by śmieci nie zalegały na podwórkach, ulicach i w lasach.
Skoro mamy segregację na 3 rodzaje odpadów, to czas zakupić 3 kosze na śmieci. Inaczej utoniemy w odpadkach. Oczywiście z pomocą przychodzi nieoceniona IKEA.
Mi najbardziej spodobał się zestaw trzech koszy. Idealnie pasuje do szafki, ich ilość mi odpowiada i na dodatek są w bardzo dobrej cenie. Pojemniki te pasują też do szuflad.
Jeśli nie ma potrzeby kupowania trzech koszy można dokupić pojedynczą sztukę, albo totalnie odwrotnie kupić zestaw pięciu pojemników. Możliwości jest wiele, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie 🙂
Segregacji odpadów mówię i zawsze mówiłam TAK, ale niestety na podwórku liczba dużych pojemników niezmienna, są nieopisane i wszystkie śmieci się mieszają. A u Was jak to wygląda?
Guest
U mnie sprawa się ma dużo prościej, ponieważ posiadam piwnicę 🙂 Dlatego nie potrzebuję trzech koszy pod zlewem, które podejrzewam, zajmują wiele miejsca. W naszym domu segregacja odbywa się na poziomie piwnicy – ale to tylko plastik i szkło. Dlaczego? Już spieszę z wyjaśnieniem 🙂 Makulatura leci na podpałkę do pieca (ogrzewanie centralne), śmieci organiczne na kompostownik (mamy ogródek), puszki oddajemy na złom (wiem, że to rozwiązanie może kojarzyć się z drobnymi pijaczkami zbierającymi na wino, ale jak to mówią „grosz do grosza” 🙂 ), a tzw. ogólne (np. piętrzące się pampersy…) od razu do dużego kubła na podwórku.
Ania Legenza
Fajnie, że możecie wprowadzić taką organizację śmieci. W bloku niestety takie wykorzystanie nie jest możliwe, ale może kiedyś będę mogła i tu poszaleć 🙂
Anna Z-d
u nas jest podział tradycyjny – papier szkło plastik + reszta. do recyclingu mamy worki od gminy, a na śmieci kubły. ponieważ mieszkam w domu, mamy duże podwórko, więc worki mamy na dworze – dokładnie pod schodami [jest tam taka wielka „czarna dziura” będą składowiskiem wszystkiego :/ ] i tam też mamy worki. Dodatkowo na puszki mamy osobny worek/reklamówkę [bo później to na złom sprzedajemy]. U nas jest też CO, ale jednak nie wszystko papierowe tam leci – katalogi, ulotki i grube gazety z takiego błyszczącego papieru nie bardzo się do tego nadają.
Ewka
Aniu, a możesz coś poradzić na przykry zapach ze śmietnika? Mam baaaardzo nasłonecznioną kuchnię i właściwie zaraz po włożeniu nowego worka na śmieci pojawia się problem. Wystarczy, że wylądują tam resztki ze śniadania, a po południu – jak wrócę z pracy – zapach jest taki, jakbym od kilku tygodni nie opróżniała kosza. Pomocy 🙁
PS saszetki zapachowe do śmieci z serii, którą można np. kupić w Rosmannie niestety nie pomagają. I (w przeliczeniu zużycia) nie należą do najtańszych.
Ania Legenza
Wysyp sodę oczyszczoną na dno kosza i/lub worka na śmieci. Ona świetnie pochłania nieprzyjemne zapachy i powinna dać radę. Możesz też dorzucić kawałek jabłka (ale to najlepiej do worka).
Brzydkie zapachy zabija też kawa mielona, więc możesz nią zastąpić sodę, albo wypróbować obie opcje i zdecydować, która sprawdza Ci się lepiej 🙂
Ewka
Dziękuję za radę, jeszcze dziś to zrobię! 🙂