Lista nie tylko zadań – listy, które tworzę
Lista zadań, to pierwszy krok w stronę organizacji i planowania. Dzięki liście zadań nie muszę pamiętać co mam jeszcze do zrobienia, bo ona pamięta o tym za mnie. Mogę się skoncentrować tylko na tym, co chcę czy powinnam zrobić, bo lista podpowie co mam zrobić. Dzięki niej nic mnie nie rozprasza.
Tworzenie list zadań dotyczących różnych aspektów mojego życia – planu dnia, miesiąca, sprzątania czy list pomocniczych będących konspektem, np. wpisów na bloga, sprawiło, że jestem w stanie dużo efektywniej pracować i realizować wyznaczone cele. To one pomagają mi działać w gorszych chwilach, kiedy dopada mnie dołek i nic się nie chce. Wtedy siadam i spisuję różne zadania, które muszę i chcę zrealizować.
Lista zadań – listy, które tworzę
Oprócz list zadań, o których wspomniałam, tworzę różne listy – nazwijmy je pomocnicze. I dziś właśnie o tych listach chciałam Wam napisać. To są listy, które powstają w czasie, które regularnie uzupełniam i weryfikuję. Zaglądam do nich w razie tzw. pustki w głowie. Dzięki nim, gdy mam ochotę na obejrzeć film, czas nie mija mi na zastanawianiu się, co obejrzeć, tylko wracam do swojej listy. Tak samo z prezentami czy pomysłem gdzie pójść w słoneczny weekend.
Listy, które tworzę:
- książek do przeczytania – notuję tytuły książek, które ktoś polecał czy zobaczyłam na Instagramie
- pomysłów na prezenty – dla bliskich, dla dzieci, a nawet dla siebie
- filmów/seriali do obejrzenia – podobnie jak przy książkach
- miejsc do zobaczenia – miejsca w najbliższej okolicy, ale też na dalsze podróże
- kosmetyków, które się sprawdziły i do przetestowania – nie mam pamięci do nazw kosmetyków, dlatego jeśli coś totalnie mnie zachwyci i mi służy – zapisuję sobie nazwę. Podobnie notuję nazwy kosmetyków, które ktoś poleca i wydaje mi się, że mogą się u mnie sprawdzić.
- na każdą porę roku – zaczynałam od zrobienia takiej listy na jesień, bo bardzo chciałam tę porę roku polubić. Listy pomogły, a ich tworzenie i realizacja spodobały mi się tak bardzo, że powstają na każdy sezon.
Mój mąż tworzy, np. listy planszówek, a ja myślę, że fajną opcją byłyby też listy dań do wypróbowania. Tak naprawdę stworzenie takiej listy może dotyczyć każdego tematu, który nas interesuje.
Te listy pomocniczne spisuję w moim Planerze Piękne Przydatne, w części przeznaczonej do tworzenia list. Dzięki temu mam je zawsze pod ręką. Niektóre uzupełniam często, inne raz na kilka miesięcy. Jeśli wykorzystam jakiś pomysł – zamalowuję kwadracik. Jeśli stwierdzę, że jednak pomysł nie jest tak dobry, to przekreślam kwadracik X-em.
To rozwiązanie jest bardzo proste, ale dla mnie też genialne w swojej prostoście. Okres około świąteczny, który zbiega się z urodzinami moich dzieci, sprawia, że trzeba wyczarować kilka(naście) prezentów. Dzięki liście pomysłów jest to dużo łatwiejsze i zajmuje mniej czasu. Mogę sprawniej działać, niż spędzać czas na rozmyślaniu, co zrobić.
A Wy tworzycie takie listy pomocnicze? Czego dotyczą? Jeśli ten artykuł okazał się dla Was przydatny bądź inspirujący będzie mi bardzo miło, gdy podzielicie się nim na Facebooku 🙂
* W 2021 roku zdecydowaliśmy się zamknąć naszą papierniczą markę Piękne Przydatne. Wszystkie treści, które znajdziecie pod tą domeną nie są z nami powiązane.
Olala
Ja mam listy w google keep. A w nich listy dań, które gotuje z podziałem na zupy, drugie dania, przekąski na imprezę, itp. Kiedy nie wiem co zrobić na obiad zaglądam tam i jakoś łatwiej i szybciej jest mi podjąć decyzję co do menu. 🙂
Zapisuje też pomysły na miejsca, które chce odwiedzic i rzeczy, które chce zrobić.
Mam też listę sentencji typu „pamiętaj to tylko dzieci”, „więcej się uśmiechać, mniej się denerwować”.
Ania Legenza
Lista dań jest super. Jeszcze kilka lat temu, gdy nie wychodziło mi planowanie posiłków, też taką miałam i naprawdę mnie ratowała. A te sentencje piękne!
holka
Tworzę listy w planerze Piękne Przydatne, bo to najlepszy planer świata 😍
Moje listy:
– książki, które chcę przeczytać
– filmy, seriale oraz sztuki teatralne, które chcę obejrzeć
– koncerty, na które planuję się wybrać
– prezenty urodzinowe i gwiazdkowe
– badania, które zrobiłam w minionym roku i te, które planuję na bieżący rok (z datami ich wykonania)
– listy rzeczy do zabrania na wyjazdy (latem na spływ kajakowy, zimą na narty)
Ania Legenza
Aaa! Jak miło! <3 A ten pomysł z listą badań kradnę!