Podział obowiązków w związku – WYNIKI BADANIA

Jakiś czas temu pisaliśmy Wam razem z Sebastianem jak wygląda podział obowiązków w naszym związku. Ten temat nieustannie do mnie wraca, czy to w Waszych wiadomościach, komentarzach, czy pod postacią pytań w mojej grupie na Facebooku. Zazwyczaj w formie zdania „jak zmusić partnera do sprzątania?”. Niezmiennie uważam, że podstawą jest tutaj komunikacja i ustalenie razem zasad na jakich dzielimy się obowiązkami. I niekoniecznie po równo jest jedynym słusznym rozwiązaniem, bo najważniejsze to ustalenie takich zasad, które odpowiadają zainteresowanym osobom.

Jednocześnie co jakiś czas pojawiają się w sieci artykuły dotyczące tego, że nawet jeśli panowie „pomagają” w domu, to całe menadżerowanie tej sytuacji spoczywa na barkach kobiet. Tzn. to kobieta musi przypomnieć partnerowi, że trzeba np. wynieść śmieci. Jeśli mężczyzna ma jechać na zakupy, to kobieta go na nie wysyła i robi listę zakupów. Więc bywa, że ostatecznie woli zrobić sama niż się prosić o pomoc i jeszcze krok po kroku przez tę pomoc przeprowadzać.

 Dlatego też byłam bardzo ciekawa jak to jest wśród Was, moich Czytelniczek i Czytelników.  Przy okazji wpisu z naszym podziałem obowiązków przeprowadziliśmy badanie dotyczące tego jak ta sytuacja wygląda u Was. Czy wyniki mnie zaskoczyły? Czy potwierdzają te dwie najpopularniejsze opinie, że większość spraw jest na głowie kobiet? Sami zobaczcie!

Wyniki badania 2018

Na początek jeszcze kilka słów wstępu. Pytania układałam głównie na podstawie swojego doświadczenia i potrzeb. W komentarzach pojawiło się kilka uwag dotyczących prac wokół domu, które w ankiecie nie zostały uwzględnione. Przyznaję Wam tutaj rację! Planuję powtarzać to badanie co jakiś czas, uwzględniając Wasze sugestie, co do Waszych pytań.

Udział w badaniu wzięło 1159 osób, czyli uzbierała nam się bardzo reprezentatywna grupa!

W większości kobiety:

W wieku:

Z dużych miast:

Pracujące poza domem:

50% osób biorących udział w badaniu tworzy dwuosobowe gospodarstwa domowe.

Przyznam, że ten wynik mnie najbardziej zaskoczył.

Kto zazwyczaj w Twojej rodzinie wykonuje następujące obowiązki domowe, gdy jesteście wszyscy razem w domu?
prasowanie

pranie

przygotowywanie posiłków

zmywanie naczyń/obsługa zmywarki

codzienne sprzątanie (np. odkurzanie, mycie zlewu, sprzątanie łazienki)

gruntowne porządki (np. mycie okien)

zlecanie usług do wykonania (np. wezwanie hydraulika)

wyrzucanie śmieci

wykonywanie drobnych napraw (np. udrożnienie odpływów, wbicie gwoździ)

Kto zazwyczaj w Twojej rodzinie wykonuje następujące obowiązki domowe, gdy jesteście w domu wszyscy razem?

Tutaj ważna dla mnie była ta część „gdy jesteście w domu wszyscy razem”, bo pytania dotyczyły głównie opieki nad dziećmi czy zwierzętami. I wiadomo, że jest inaczej, gdy jedna osoba wychodzi do pracy, a druga w tym czasie opiekuje się dziećmi, dlatego kluczowe było spojrzenie na to pytanie przez pryzmat wspólnego czasu.Na kim głównie w takich sytuacjach spoczywają obowiązki?

odrabianie lekcji z dziećmi

opieka nad dziećmi

opieka nad zwierzętami domowymi (np. wyprowadzanie psa)

opieka nad osobami starszymi lub przewleke chorymi

Kto najczęściej w Twojej rodzinie decyduje o:

Pytanie, które wzbudziło trochę kontrowersji. Czy są pary, w których tylko jedna ze stron decyduje o tym z kim się spotkać? Ja takie znam, ale cieszy mnie, że są w zdecydowanej mniejszości :). Natomiast te odpowiedzi miały rozwikłać kwestię wspomnianego na początku „menadżerowania domem”.

o tym, co będzie na obiad:

o codziennych wydatkach:

o większych wydatkach:

o spotkaniach rodzinnych i towarzyskich:

o tym, jak spędzacie czas wolny:

o sposobach spędzania urlopu i wspólnych wyjazdów:

o wychowaniu dzieci:

Patrząc na wyniki wniosek nasuwa mi się taki, że jednak obowiązki związane z dbaniem o dom, spoczywają głównie na kobietach, choć cieszy mnie, że tak odpowiedzi „różnie lub wspólnie” nie jest mało. Na przyszłość życzyłabym sobie, żeby więcej panów wzięło udział w badaniu, bo tak mamy głównie kobiecą perspektywę. Mam nadzieję, że przy kolejne edycji podrzucicie je swoim połówkom do wypełnienia :).

Seria wywiadów

Bardzo chciałabym pokazywać Wam, że się da stworzyć taki podział obowiązków, który będzie pasował obu stronom. Gdzie można się porozumieć w każdej sytuacji, bez licytacji ja zrobiłam więcej a ty mniej. Taki podział, który da satysfakcję i pokaże, że dbanie o dom to wspólny cel.

Dlatego postanowiłam przeprowadzić serię wywiadów z inspirującymi parami na temat tego jak ten podział obowiązków u nich wygląda. W planach mam kilka par, ale jeśli jest ktoś u kogo taki podział Was szczególnie interesuje, dajcie znać :).

I jakie macie wrażenia w odbiorze wyników Badania? Tego się spodziewaliście czy w jakimś aspekcie Was zaskoczyły?

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close