Porządki w ogrodzie na wiosnę

porządki w ogrodzie

Kiedy zapytałam Was na fejsbuku o czym chcielibyście poczytać tej wiosny, to jednym z najpopularniejszych tematów były porządki w ogrodzie. Nie da się ukryć, że nie mam własnego ogrodu, ani nawet małego ogródka, a na blogu dzielę się tylko tym czego mogłam doświadczyć, dlatego tym razem poprosiłam o pomoc specjalistkę od ogrodów: Anię – autorkę profesjonalnego bloga ogrodniczego Fajne Ogrody. Ania opowie Wam o tym jak zorganizowć porządki w ogrodzie, jakie prace warto wykonać wiosną oraz jak zadbać o glebę, trawniki i rośliny.

Sama czytałam z wielkim zaciekawieniem i mimo że tych prac nie jest mało, to moje marzanie o posiadaniu własnego ogrodu, nie zmalało ani trochę. Mam nadzieję, że wpis okaże się pomocny i już oddaję głos Ani :).


Wiosenne prace i porządki w ogrodzie

Każdy ogród po okresie zimowego spoczynku potrzebuje odświeżenia i uporządkowania oraz wykonania szeregu prac przygotowawczych do nadchodzącej wiosny.

Marzec to faktyczny początek sezonu ogrodniczego w naszej strefie klimatycznej. Na właścicieli ogrodów czeka szereg prac porządkowych, przygotowawczych i pielęgnacyjnych. Rozpoczęcie części z nich jest uwarunkowane temperaturą, czy zaleganiem pokrywy śnieżnej, jednak wiele można wykonywać niezależnie od tych uwarunkowań. O ile nie zrobiliście tego na jesieni, marzec jest ostatnim dzwonkiem na ogrodowe porządki. Nawet jeżeli wykonaliście niezbędne prace jesienią, wiosną ogród i tak potrzebuje nieco uwagi w tym zakresie.

1. Porządki

Podstawą wiosennych porządków w ogrodzie jest usunięcie śmieci, starych liści, gałęzi etc. które nagromadziły się na terenie ogrodu w okresie jesiennym i zimowym. O ile nie zdążyliście wygrabić liści jesienią to najlepszy moment by nadrobić to przeoczenie.

Wczesna wiosna to dobry moment na konserwacje i rewitalizacje nawierzchni i małej architektury: altan, ścieżek, płotków itp. Zależnie od  materiału z jakiego zostały wykonane należy zastosować odpowiednie preparaty i postępowanie: oczyszczenie, zabezpieczenie, malowanie, usunięcie mchu, grzybów i glonów itd. Poradę w zakresie doboru metody i środków uzyskacie w każdym markecie budowlanym.

Na początku marca robimy generalny przegląd narzędzi ogrodniczych, konserwujemy je: ostrzymy, czyścimy, smarujemy itd. To także dobry moment na uzupełnienie braków sprzętowych.

Jeśli planujecie uprawę roślin w pojemnikach powinniście wykonać czyszczenie posiadanych skrzynek, donic i pojemników, do których zamierzacie wysiać lub  wysadzić rośliny. Możecie umyć je z użyciem tzw. mydła potasowego i ciepłej wody.

2. Gleba

Marzec to dobry moment na przygotowanie gleby do siewu i uprawy, szczególnie na terenie warzywników. Możecie wykonać zasilenie gleby kompostem, spulchnienie i wyrównanie rabat przeznaczonych pod siew.

3. Rośliny

Początek marca (o ile nie odnotowujemy anomalii pogodowych) to dobry moment na usunięcie osłon i zimowych zabezpieczeń z roślin. W przypadku bardzo wrażliwych gatunków należy dostosować termin do faktycznych warunków termicznych. Pamiętajcie by w przypadku słonecznych stanowisk wybrać pochmurny dzień. Wówczas zapobiegacie szokowi termicznemu związanemu z wahaniami temperatur.

Wczesna wiosna to pora na przeprowadzenie niezbędnych cięć wiosennych w obrębie drzewek i krzewów zarówno ozdobnych jak i owocowych. Wykonujemy tzw. cięcia formujące mające na celu utrzymanie właściwego pokroju rośliny lub cięcia sanitarne mające na celu usunięcie obumarłych, uszkodzonych, chorych części roślin. Pamiętajcie o przycięciu dekoracyjnych traw po zimie oraz krzewów kwitnących latem. Rośliny kwitnące wiosną przycinamy dopiero jesienią!

Możecie rozpocząć nawożenie roślin z użyciem kompostu lub nawozów wiosennych (uniwersalnych wieloskładnikowych lub przeznaczonych dla konkretnych gatunków roślin np. rododendronów, iglaków itp.)

Marzec to czas na pierwsze wysiewy. Siejemy nasiona do gruntu, w szklarniach i inspektach oraz w domach, przygotowując tzw. rozsadę np. pomidorów, ogórków, sałaty a także wielu kwiatów i ziół jednorocznych. Oczywiście siew w inspektach i szklarniach rozpoczynamy wcześniej. Siew do gruntu wymaga stabilnych termicznych warunków powyżej 0 st.

W skrzynkach, pojemnikach, donicach i na rabatach można wykonać pierwsze ozdobne nasadzenia używając to tych celów popularnych bratków, które są bardzo wytrzymałe na niskie temperatury.

Wczesna wiosna to okres kiedy pełną parą ruszają szkółki roślin. Pod koniec miesiąca można przystąpić do sadzenia drzew i krzewów. Zawsze bezpieczniejsze jest w tym okresie sadzenie tych z zakrytym systemem korzeniowym, czyli z tzw. pojemników.

4. Trawnik

Trawnik po zimie zazwyczaj nie wygląda najlepiej. Powinniście dokładnie wygrabić jego powierzchnię z użyciem tzw. grabi wachlarzowych, czyli tzw. miotłograbi. Przydałoby się również wykonanie areacjii i wertykulacji. To zabiegi mające na celu usunięcie resztek starej darni, napowietrzenie korzeni, ogólną poprawę struktury gleby a także stworzenie warunków do skuteczniejszej penetracji nawozów i składników pokarmowych w głąb gleby. Zabiegi najlepiej wykonać specjalnymi narzędziami, urządzeniami (aeratory, wertykulatory). Nie musicie ich kupować – można takie coraz częściej wypożyczyć na dobrych szkółkach i w centrach ogrodniczych. Wertykulację możecie ostatecznie wykonać widłami lub w specjalnych butach/nakładkach na buty z kolcami (do nabycia w marketach), choć nie będzie ona tak dokładna i skuteczna jak mechaniczna.

Jeśli nie macie trwałego (taśma, kostka) wykończenia linii brzegowej trawnika warto odświeżyć tę linię używając zwykłego szpadla. Łuki możecie odwzorowywać z użyciem choćby węża ogrodowego.

ania - fajne ogrody

 

Od dwóch lat redaguję profesjonalnego bloga ogrodniczego fajneogrody.pl przekazując Czytelnikom moją wiedzę i doświadczenie, a także propagując ideę turystyki ogrodowej, która jest moim hobby. Fajne ogrody są miejscem w którym i profesjonaliści i amatorzy znajdują ciekawe treści, inspiracje i odpowiedzi na swoje pytania.

http://www.fajneogrody.pl
http://pracowniafajneogrody.pl

 

 

 

 


Mam nadzieję, że rady Ani będą dla Was przydatne, a ja wierzę, że będę mogła wprowadzić je w życie już niedługo! Koniecznie dajcie znać, czy jesteście szczęśliwymi posiadaczami ogrodów i jak u Was przebiegają wiosenne porządki. 

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close