Jak udekorować stół na wizytę gości? 3 proste pomysły

Wizyta niespodziewanych gości, telefon, że będą za 30 minut, a tu do posprzątania mieszkanie, przyszykowanie stołu i czegoś do jedzenia. I jeszcze chciałoby się zrobić dobre wrażenie. Zazwyczaj wtedy dostajemy nadprzyrodzonych mocy i wszystko udaje się jakimś cudem ogarnąć w tak krótkim czasie. Jednak zwykle dodatki i dekoracje zostawiamy na ostatnią chwilę, bo wydaje się, że zajmują za dużo czasu. Dlatego dziś mam dla Was kilka pomysłów na dekoracje stół, kiedy mamy kilkanaście minut i do wykorzystania tylko te dodatki, które znajdziemy w domu?

Przygotowałam dla Was 3, a w zasadzie 4 pomysły, które zrealizujecie w kilka minut. Każdy w innym stylu. Mam nadzieję, że zainspirują Was do ozdabiania stołu nie tylko na niespodziewanych gości 😉

Jak udekorować stół na wizytę niespodziewanych gości?

Pomysł 1: Klasycznie

jak udekorowac stół 5

Uwielbiam świeże kwiaty i wszystkie dekoracje, które można z ich pomocą stworzyć. Przydadzą się również wtedy, gdy są trochę podwiędłe i w pierwszej chwili mamy ochotę wyrzucić je do kosza. Warto jednak dać im drugie życie, skrócić, włożyć do miseczki z wodą a piękny efekt gwarantowany.

Przygotowanie pierwszej propozycji:

 • potrzebne będą świeże kwiaty, mocno przycięte i zanurzone w misce z wodą (podrzucam też wpis 5 pomysłów na dekoracje z podwiędłych kwiatów)
 • kieliszki do wina odwracamy tak, by na nóżkach ustawić świece, a w szyjce zamknąć kwiaty
 • serwetki składamy na trzy części i sznurkiem jutowym lub cienką wstążeczką przewiązujemy, układamy kwiatuszki
 • jako confetti świetnie posłuży zawartość dziurkacza

jak udekorowac stół 1jak udekorowac stół 4jak udekorowac stół 2jak udekorowac stół 3

 

Pomysł 2: Klasycznie z akcentem kolorystycznym

jak udekorowac stół 6 z bieżnikiem

Druga propozycja to udoskonalona wersja pierwsza. Mała rzecz, czyli bieżnik, a mamy zupełnie inny efekt. Mój bieżnik to tektura falista, ale w tej roli sprawdzi się równie dobrze ozdobny papier, resztka tiulu czy innego materiału. I oczywiście tradycyjny bieżnik.

jak udekorowac stół 7 z bieżnikiemjak udekorowac stół 8 z bieżnikiemjak udekorowac stół 10 z bieżnikiem

 

Pomysł 3: Marynarsko

jak udekorowac stół 15 morsko

Tutaj wykorzystałam papier do pakowania prezentów i on stał się inspiracją i kluczowym elementem do dekoracji w stylu marynarskim.

Przygotowanie:

 • papier do pakowania w paski przecięłam na dwa bieżniki,
 • wykorzystałam wstążeczki w kolorze niebieskim i czerwonym do ozdoby świec i wazonika na kwiaty
 • serwetki zwinęłam w rulony i przewiązałam wstążeczką

jak udekorowac stół 13 morskojak udekorowac stół 14 morskojak udekorowac stół 12 morskojak udekorowac stół 11 z bieżnikiem

 

Pomysł 4: Naturalnie

jak udekorowac stół 16 naturalnie

To opcja, która może bardziej się sprawdzić na świeżym powietrzu, ale tak naprawdę wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać.

Przygotowanie:

 • zamiast obrusu, szary papier. Chyba każdy ma go w domu 😉
 • zamiast kwiatów zioła
 • do tego serwetki z zielonym akcentem
 • listki rozmarynu ułożone na talerzykach
 • tutaj też świetnie by się sprawdziły owoce rozłożone na stole: jabłka, gruszki czy nawet orzechy.

jak udekorowac stół 18 naturalniejak udekorowac stół 17 naturalniejak udekorowac stół 20 naturalniejak udekorowac stół 19 naturalnie

 

3 rady, które zawsze działają:
 • wybór kolorystycznego motywu – najlepiej trzymać się jednej tonacji kolorów, to zawsze wygląda dobrze
 • rośliny – żywe rośliny pięknie dekorują wnętrza i nawet same płatki, pływające czy rozrzucone na stole, są lepsze niż brak kwiatów
 • warto wykorzystać to, co już mamy, lekko zmieniając przeznaczenie. Zawsze znajdą się jakieś zapomniane świeczki, wstążki, które można dopasować i zużyć przy takiej okazji.

Mam nadzieję, że choć odrobinę Was zainspirowałam i pokazałam, że nie trzeba mieć wiele czasu i dodatków, by stworzyć wyjątkową dekorację stołu. A Wy jakie macie sposoby na aranżacje podczas wizyt niespodziewanych gości?

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close