Najlepsze domowe środki czyszczące

image

Dzisiaj kilka przepisów na środki czyszczące, które możecie zrobić w domu. Pamiętajcie jednak, że one nie zastępują tych sklepowych, stanowią jedynie ich uzupełnienie. Dążę do tego by 50% używanych przeze mnie środków była domowej roboty, ale ta druga połowa to jednak niezastąpione gotowe produkty.

      Czego będziemy potrzebować?

 • Ocet – jest łagodnym środkiem dezynfekującym, najlepszy odkamieniacz, idealny do mycia szyb
 • Płyn do mycia naczyń  – świetny odtłuszczacz, jest bezpieczny dla każdej powierzchni
 • Alkohol – co najmniej 65% żeby można było go zakwalifikować jako środek silnie dezynfekujący,
 • Soda oczyszczona – używana jako proszek do szorowania, pochłania również nieprzyjemne zapachy,
 • Nadtlenek wodoru, czyli woda utleniona – naturalny wybielacz, świetnie odplamia i dezynfekuje.
 • Opcjonalnie nasz ulubiony olejek eteryczny – dodajemy ok. 10 kropel do butelki i mamy środek czyszczący o naszym ulubionym zapachu 😉

image

Składniki:

 1. 50% wody
 2. 50% octu

Nadaje się idealnie do czyszczenia okien i luster. Zapach nie powinien przeszkadzać, bo rozchodzi się szybko.

image

Składniki:

 1. 1 łyżka płynu do mycia naczyń
 2. butelka wody

Możemy być używany do czyszczenia wszelkiego rodzaju powierzchni, w kuchni, łazience, przedpokoju, a także do mebli.

image

Składniki:

 1. 50% octu
 2. 50% płynu do mycia naczyń

Nadaje się do usuwania osadu z mydła i czyszczenia tłustych kuchni. Spryskujemy mieszanka powierzchnię, pozostawiamy na 5 minut i po tym czasie zaczynamy czyszczenie.

image

Składniki:

 1. 50% wody
 2. 50% alkoholu

Spryskujemy ściereczkę i wycieramy miejsca, z których chcemy pozbyć się bakterii, czyli np. kontakty, klamki. Dezynfekcja jest drugim etapem sprzątania, dlatego najpierw wyczyśćmy te przedmioty środkiem czyszczącym, a dopiero potem dezynfekującym.

image

Składniki:

 1. 2 części nadtlenku wodoru
 2. 1 płynu do mycia naczyń

Używamy jako typowy wybielacz do plam, spryskujemy plamę, czyścimy, płuczemy. Jeśli chcemy wybielać ubrania to najlepiej sprawdzić w niewidocznym miejscu jak podziała i czy nie “spierze” koloru.

image

Do przechowywania domowych środków czyszczących używamy czystych butelek, najlepiej nowych, a jeśli chcemy wykorzystać butelki po innych środkach to muszą być dokładnie umyte i wyparzone ciepłą wodą.

Dobrze by było, gdyby butelki były kolorowe i różniły się kształtem. Konieczne jest opisanie każdej butelki. Taką etykietę wystarczy przykleić taśmą klejącą.

Domowe środki czyszczące mają krótszy termin ważności. Wystarczą na ok. 2 miesiące używania. 

W poniedziałek zdaję, ostatni przed obroną, egzamin dlatego intensywność wpisów na blogu może trochę kuleć, ale zaglądajcie, bo przynajmniej dwa wpisy do poniedziałku się pojawią 😉

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

 • Magdalena

  Cenne wskazówki, które na pewno okażą się pomocne dla każdego. Gdyby jednak ktoś szukał profesjonalnych środków czystości ….

 • InkaTime

  Niebałaganko dlaczego domowe środki czystości nie zastępują tych sklepowych, a stanowią jedynie ich uzupełnienie?

  • Np. płyn do WC, mleczko do czyszczenia, proszki, płyn do mycia naczyń czy środek przeciw kurzowi do mebli mam ze sklepu. Nawet mam gotowce do łazienki i kuchni, choć używam ich rzadko, ale czasem braknie mi octu, więc stosuję gotowe środki. Są pewne środki, których nawet nie chciałabym zastąpić domowymi, bo spisują się tak świetnie 🙂

   • InkaTime

    ah w takim sensie;) myślałam, że uważasz, że domowymi środkami nie można dobrze wyczyścić mieszkania^^ bo ja właśnie chciałabym się pozbyć chemikalii z domu i zastąpić je naturalnymi środkami:) ile to kasy bym zaoszczędziła:D serio! póki co, mam już płyn do mycia okien i lusterek haha;P tak, ocet z wodą;) następnie chcę zrobić wielofunkcyjny płyn do mycia np. do ścierania kurzy, gdzieś się natknęłam na niego w necie i bardzo mnie zainteresował, jego bazą są skórki z pomarańczy, a hohoho sezon na pomarańcze zbliża się wielkimi krokami;))

    • Jeśli chodzi o doczyszczanie to nie ma obaw, np. na kamień ocet nie ma sobie równych 🙂 Wielofunkcyjny płyn do mycia też jest ok, choć wg mnie jednak te antystatyczne mają coś w sobie i kurz nie osadza się aż tak szybko. A cytrusy ogólnie są bardzo dobre do sprzątania 🙂 Jak sprawdzisz działanie tego płynu to podziel się wrażeniami i przepisem 🙂

 • Aniu a coś silniejszego na uporczywy brud niż ocet+płyn do naczyń?
  Moje blachy w piekarniku nie chcą się poddać takiej mieszance :/ ten tłuszcz nie chce mnie opuścić 🙁

 • Justyna

  a nadtlenek wodoru to w jakim stężeniu? zwykła woda utleniona? czy „coś mocniejszego”? 🙂

 • A co naturalnego polecasz do odkamienia kafelków w łazience?

Close