7 sprawdzonych zastosowań coli w domu

zastosowania coli w domu

Jeśli u Was w domu też czasem pojawia się butelka coli #niewiadomoskąd i zastanawiacie się jak ją wykorzystać w bardziej zdrowy sposób niż poprzez wypicie, to mam dziś dla Was kilka pomysłów. Ja w ten sposób oduczam męża picia coli i okazało się, że sprawdza się w wielu sytuacjach. Czasem znacznie lepiej niż środki specjalnie przeznaczone do sprzątania.

Sprawdzone zastosowania coli w domu

1. Odrdzewianie

Cola z powodzeniem wyczyści zardzewiałe elementy. Jeśli są to, np. śrubki, wystarczy je włożyć na noc do szklanki z napojem. Przy większych przedmiotach konieczne będzie użycie drucianego czyścika lub folii aluminiowej zwiniętej w kulkę. Moczymy taki zmywak w coli i szorujemy zardzewiały przedmiot.

2. Odkamienianie

Colę można użyć też jako odkamieniacza. Najpopularniejsze zastosowanie to wlanie jej do toalety i zostawienie na noc. Z pomocą coli można też odkamienić, np. czajnik do herbaty. Napełniamy czajnik odrobiną wody, wlewamy szklankę coli i gotujemy. Po zagotowaniu wylewamy zawartość i płuczemy.

3. Usuwanie gumy do żucia i kleju z włosów czy materiałów

Guma do żucia przyklejona do włosów, ubranie upaćkane klejem? To też już mały problem. Cola świetnie rozpuszcza gumę, dlatego jeśli przykleiła nam się do włosów czy ubrania, wystarczy je zamoczyć na trochę w misce z napojem (przy włosach może być mało wygodnie, ale lepsze to niż cięcie ;)).

4. Lustra i szyby

Cola świetnie sprawdzi się także jako płyn do mycia szyb i luster. Nanosimy ją na szklaną powierzchnię i polerujemy miękką ściereczką lub ręcznikiem papierowym.

5. Czyszczenie przypalonych garnków

Do przypalonego garnka wlewamy colę, doprowadzamy do wrzenia i na chwilę zostawiamy. Po tym usunięcie spalenizny z garnka będzie bardzo łatwe.

6. Usuwa plamy z krwi

Bąbelki zawarte w coli są niezwykle pomocne w przypadku usuwania trudnych plam. Do prania jak zwykle dodajemy proszek do prania, ale oprócz niego również szklankę coli.

7. Czyszczenie monet i srebrnej biżuterii

Cola sprawdzi się też jako środek do czyszczenia srebrnej biżuterii i monet. Wystarczy zamoczyć miękką ściereczkę w coli i przetrzeć zabrudzone miejsca. Na bardziej uporczywy brud konieczne będzie włożenie przedmiotów do napoju na kilkanaście minut i wypolerowanie ich po wyjęciu.

Ciekawa jestem czy Wy używacie coli do sprzątania i jakie jej zastosowania w domu znacie?

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close