Planując metamorfozę wiatrołapu (zobaczycie ją tutaj), szukałam mebla, który mógłby pełnić funkcję szafki na buty i miejsca do przechowywania toreb na zakupy i drobnych akcesoriów. Mój wybór padł na szafkę IVAR z IKEA. To dość popularny mebel i wcale mnie to nie dziwi. Z jednej strony prawdziwe drewno, co jest dużą zaletą, z drugiej – łatwo przerobić szafkę pod własne preferencje. Można ją pomalować, dopasować inne drzwi, dorobić nogi bądź dodatkowe półki, zawiesić na ścianie lub skomponować z innymi elementami systemu IVAR. Ta konkretna szafka jest też w dwóch rozmiarach. Ja wybrałam głębszą wersję, bo tylko w takiej mieściły się nasze buty na długość.
Przede wszystkim chciałam, żeby była zawieszona na ścianie, a nie oparta na podłodze. Dzięki temu wygląda trochę lżej, ale też wygodniej nam odłożyć rzeczy i nie trzeba się bardzo schylać. W zestawie nie ma żadnych elementów do jej zawieszenia poza systemem. Trzeba pokombinować samemu.
Jak zawiesić szafkę IVAR z IKEA?
Potrzebne będą:
- zawiasy kątowe do kupienia w sklepie budowlanym (jedna część przykręcona do ściany, druga – do szafki),
- kołki do ściany,
- wkręty do drewna,
- wiertarko-wkrętarka,
- piłka bądź wyrzynarka do zrobienia otworów w płycie z tyłu szafki.
Jak zawiesić szafkę IVAR krok po kroku:
- Przymierzamy szafkę do ściany i ustalamy wysokość oraz miejsce, w którym ma zawisnąć. Najlepiej sobie oznaczyć ołówkiem na ścianie.
- Szafka z tyłu ma plecy z płyty pilśniowej. Wycinamy w niej otwory, przez które będą przechodzić zawiasy. Tutaj też najlepiej sobie odrysować ołówkiem miejsce, a następnie wyciąć za pomocą wyrzynarki lub piłki ręcznej. My zrobiliśmy zawiasy po bokach i jeden na środku dla wzmocnienia i pewności, że szafka nie spadnie.
- Przykręcamy zawias do szafki dłuższym bokiem na wkręty do drewna.
- Następnie przymierzamy szafkę do ściany i miejsca, w którym ma zawisnąć. Zaznaczamy miejsce na wywiercenie w ścianie otworów na kołki.
- Wiercimy dziury w ścianie, wkładamy kołki.
- Mocujemy szafkę do ściany. I gotowe!
Szafka zawieszona i trzyma się bez zarzutu. Jeśli macie duże wątpliwości, to dodatkowo można zamocować od spodu na środku regulowaną nogę. Rozglądaliśmy się za takimi, bo jeśli zauważylibyśmy, że szafka nie wisi stabilnie, to pewnie byśmy ją dołożyli. Ale szafka trzyma się mocno i nie ma takiej potrzeby.
Mam nadzieję, że wpis był pomocny i że jeśli będziecie chcieli zawiesić szafkę na ścianie, to nie będziecie mieli wątpliwości, jak to zrobić :).
Uwielbiam takie ulepszenia tego, co nieidealne 😉 super się to prezentuje i uważam, że wiszące szafki są zdecydowanie bardziej praktyczne, chociażby jesli chodzi o odkurzanie i mycie podłóg
Czy to jest szafka głęboka, tj. 50?
Tak, o głębokości 50 cm :).
Bardzo pomocny wpis! Będziemy właśnie montować u córki w pokoju i zastanawiam się czy lakierować ją? Czy państwo czymś zabezpieczali ją przed brudzeniem? 🙂
Tak, jest pomalowana bezbarwnym lakierem matowym. Dokładnie tym https://www.vidaron.pl/produkt/lakier-bezpodkladowy 🙂
Aniu, zawias, o którym piszesz będzie nazywał się często kątownikiem montażowym, perforowanym, czasem po prostu kątownikiem do drewna;)
Ogólnie super patent na wzmocnienie montażu w ten sposób, myślę, że niejeden doradca w sklepie technicznym nie by nie wpadł na takie zastosowanie! 🙂
Dzięki za podpowiedź, już mam trochę większą wiedzę! 🙂