Rzeczy, z którymi warto rozstać się na koniec roku

noworoczne porządki

Przełom grudnia i stycznia, to dla mnie zawsze czas podsumowań, planów, zastanawiania się nad tym co dalej. Duża refleksja nad tym jak ma wyglądać moje życie. Ale koniec roku, to także doskonały moment by uwolnić się od rzeczy, przedmiotów i sytuacji, które nie dają nam szczęścia. Taki nowy początek jest świetną okazją do oceny tego, co nie jest zgodne z naszymi celami, co wręcz przeszkadza nam w ich osiągnięciu i w czerpaniu radości z codziennych chwil. Dlatego zmiana daty w kalendarzu to też dobra pora, by zrobić miejsce na to, co jest tego warte i bez sentymentów pozbyć się całej reszty.

Są takie przedmioty, z którymi warto rozstać się na koniec roku, by z nową siłą i energią wejść w ten nowy. Oczywiście, jak to u mnie bywa, skupiamy się na domu.

Czego warto pozbyć się na koniec roku?
 1. Wszystkich rzeczy, które są uszkodzone i nie działają, których nie można naprawić samemu, a naprawa przez kogoś się nie opłaca. Skoro można żyć z popsutą rzeczą, to znaczy, że można żyć też bez niej.
 2. Tego, co nie było używane zgodnie z przeznaczeniem w ciągu ostatniego roku.
 3. Wszystkich pożyczonych przedmiotów, jeśli nie pamiętamy od kogo je pożyczyliśmy, a trzymamy je z tego względu, że to pożyczone. Jeśli są w codziennym użyciu, to wiadomo – zostają, jeśli nie – lepiej się z nimi rozstać.
 4. Wszystkiego, co nie reprezentuje nas już pod względem stylu i celu.
 5. Wszystkich rzeczy, które są bardzo trudne do czyszczenia i utrzymania w czystości, na które nie warto tracić czasu. Tak, tak! Jeśli doprowadzenie do czystości jakiejś rzeczy jest tak czasochłonne, że nie chce nam się tego robić w ogóle, to może warto się jej pozbyć?
 6. Prezentów, które przypominają negatywne wspomnienia (zdradę, zawód, rozczarowanie).
 7. Brzydkich rzeczy, które zawsze chowamy przed gośćmi.
 8. Coś co nam się już nie podoba, a znamy kogoś, kto chętnie by to przyjął.
 9. Wszystkiego, co przypomina złe wspomnienia, trudne chwile i negatywnych ludzi.
 10. Wszystkiego, co jest zostawione na wypadek „a może się jeszcze przyda”.
 11. Ubrań i prezentów od osób, które nie są dla nas ważne, a z których nie korzystamy.
 12. Rzeczy, które kupiliśmy, mimo że nie mogliśmy sobie na nie pozwolić i za każdym razem, kiedy je widzimy sobie o tym przypominamy. Lepiej takie przedmioty sprzedać, niż ciągle pielęgnować w sobie poczucie winy.

To moja lista przedmiotów, których warto pozbyć się na koniec (albo początek) roku. Jeśli dla Was ten czas również wiąże się z postanowieniami i towarzyszy mu nowa energia do działania, to pozbycie się rzeczy, które nie sprawiają nam radości jest świetnym wstępem do działania.

Przez pozbycie się, rozumiem nie tylko wyrzucenie na śmieci – tutaj przeczytacie co można zrobić z niechcianymi przedmiotami

A Wy – co dodalibyście do mojej listy?

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close