Jak uprać dywan? Mój sposób krok po kroku

jak-uprac-dywan

Dziś mam dla Was kolejny prosty patent na sprzątanie, czyli jak uprać dywan. Sezon na intensywne pranie i trzepanie dywanów trwa, mój dywan domagał się prania, więc to idealna okazja, by podzielić się moim sposobem prania dywanu na blogu.

W taki sposób dywany pierze moja mama i stosujemy go wspólnie już kilkanaście lat. Nie używamy szczotki ryżowej, bo kiedyś taka zniszczyła nam dywan. Nasza metoda jest całkowicie bezpieczna, a dywany odzyskują blask. Działa też na różne plamy, o czym możecie się przekonać niżej. Mój dywan oberwał m.in. potłuczonym termometrem (galowym).

Dywan najlepiej uprać wieczorem, do rana spokojnie wyschnie.

Jak uprać dywan?

Potrzebne będą:

jak-uprac-dywan-narzedzia

Pranie dywanu krok po kroku:

1. Najpierw odkurzamy dywan. Pozbywamy się wszystkich paproszków, które mogłyby być niesforne w praniu.

jak-uprac-dywan-odkurzanie

2. Przygotowujemy płyn do prania zgodnie z opisem na opakowaniu i robimy dużo piany, najlepiej poprzez wyciskanie gąbki w wodzie.

jak-uprac-dywan-2

3. Nabieramy samą pianę na delikatniejszą stronę gąbki. Ważne jest to, by nabierać samej piany, bez wody, bo wtedy nie przemoczymy dywanu.

jak-uprac-dywan-1

4. Pierzemy miejsce przy miejscu, jeśli są jakieś widoczne plamy to czasem trzeba w tym miejscu uprać kilka razy. Jeśli piana się skończy, to jej dorabiamy, nie zmieniając wody.

jak-uprac-dywan-4

5. Jeśli po upraniu dywanu musimy po nim chodzić, to można go nakryć szarym papierem, tylko w miejscu ścieżki. Najlepiej, żeby dywan mógł wyschnąć nieprzykryty.

6. Po wyschnięciu dywanu, odkurzamy i gotowe..

A na koniec zdjęcie plam przed i po.

plamy-przed-po

Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Was przydatny 🙂

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close