Jak dbać o ekspres do kawy?
Dzień rozpoczęty szumem mielonych ziaren kawy i jej zapachem roznoszącym się po domu, to dla mnie dobrze rozpoczęty dzień. Kawa to zdecydowanie napój mojego życia. Bez niej wiele tekstów, zdjęć czy pomysłów w ogóle by się nie pojawiło. Czarna, bez cukru to mój codzienny rytuał, a w wyjątkowych chwilach pozwalam sobie na taką z pianką i czekoladą.
Nie da się ukryć, że rytuał parzenia kawy jest najbardziej wyjątkowy wtedy, gdy mamy w domu ekspres do kawy. Zapach świeżo mielonych ziaren jest nie do pobicia. Smak takiej kawy również. Mimo że przetestowałam chyba każdy możliwy sposób jej parzenia, to ekspres jest tym rozwiązaniem, do którego zawsze wracam. I choć mogłabym o moich ulubionych kawach pisać i pisać, to ten tekst nie będzie o tym. Będzie o czyszczeniu ekspresu, bo elementem parzenia wyśmienitej kawy jest to, jak o niego dbamy.
Jak dbać o ekspres do kawy?
Nasz pierwszy ekspres do kawy może nie był bardzo skomplikowany w czyszczeniu, ale trudno było znaleźć informacje jak o niego dbać. Dzisiejsze ekspresy automatyczne, np. De’Longhi, który ostatnio parzy mi kawę, same podpowiadają nam kiedy pora na odkamienianie albo że czas wyczyścić spieniacz do mleka. Dlatego decydując się na wybór ekspresu warto od razu sprawdzić, czy będzie nam przypominał jak i kiedy o niego zadbać.
Czyszczenie ekspresu do kawy na co dzień
Codzienne czyszczenie ekspresu sprowadza się przede wszystkim do trzech czynności:
- opróżniania pojemnika na fusy
- opróżniania tacy i pojemnika na skropliny wody
- czyszczenia systemu mlecznego
Ekspres De’Longhi sam podpowiada, kiedy pora opróżnić tacę czy pojemnik na fusy. Ta częstotliwość będzie zależna od tego jak wiele kaw w ciągu dnia przygotowujemy. Zarówno tacę jak i pojemnik wystarczy opłukać pod wodą i umyć delikatnym środkiem myjącym.
Jeśli kawę pijacie rzadziej niż codziennie, to warto o to zadbać po każdym zaparzaniu kawy. Wtedy mamy pewność, że kawa będzie przygotowana w higienicznych warunkach.
Jeśli ekspres był nieużywany przez 3-4 dni to powinniśmy włączyć go w tryb płukania i wytwarzania gorącej wody przez kilka sekund. To zapewni najlepszą jakość przyrządzonej kawy.
Ekspres podpowiada nam też o prostym czyszczeniu systemu do spieniania mleka po każdej zaparzonej kawie mlecznej. Wystarczy przekręcić pokrętło na „CLEAN”, a spieniacz zostanie wyparzony przed kolejną kawą.
Jak wyczyścić spieniacz mleka w ekspresie?
Kiedy jednak zaparzymy wszystkie kawy mleczne warto zadbać o bardziej kompeksowe wyczyszczenie spieniacza. Dzięki temu zalegające resztki mleka nie dostaną się kaw przygotowanych później i nie zmienią ich smaku. Jeśli często pijecie takie kawy, to zapewne ekspres automatyczny De’Longhi z systemem mlecznym LatteCrema, który maksymalnie upraszcza i ułatwia utrzymanie go w czystości, Wam się spodoba.
Czyszczenie karafki na mleko krok po kroku:
- Odpinamy karafkę od urządzenia i zdejmujemy pokrywkę.
- Rozmontowujemy wszystkie elementy, odpinamy rurki do pobierania mleka i dyszę do spieniania.
- Przekręcamy pokrętło „INSERT” i też je zdejmujemy.
Te wszystkie elementy możemy umyć w zmywarce albo pod bieżącą wodą.
Jeśli Wasza karafka nie jest termiczna, to pamiętajcie o tym, aby na koniec dnia czy przygotowania kaw mlecznych odłożyć ją do lodówki lub zlać mleko.
Na czym polega konserwacja ekspresu?
Oprócz takiego codziennego dbania o ekspres do kawy, ważna jest jego konserwacja, której nie musimy przeprowadzać codziennie, ale nie możemy też o niej zapominać. Nowe ekspresy automatyczne przypomną nam, że już pora na odkamienianie i wtedy warto przeprowadzić całą konserwację urządzenia. Co do zasady warto ją robić raz w miesiącu, chociaż tak naprawdę wszystko będzie zależało od tego jak często ekspres jest używany.
W ramach konserwacji ekspresu przeprowadzamy:
- czyszczenie aparatu zaparzającego
- odkamienianie
- czyszczenie elementów nieodpinanych
Czyszczenie aparatu zaparzającego krok po kroku:
- Wyłączamy ekspres.
- Wyjmujemy zbiornik na wodę i otwieramy drzwiczki aparatu zaparzającego.
- Płuczemy go pod bieżącą wodą – ważne! nie dodajemy tutaj żadnego środka do czyszczenia, myjemy samą wodą.
- Wkładamy z powrotem aparat do ekspresu.
Odkamienianie krok po kroku:
Odkamienianie to dla mnie taki etap, kiedy parzymy kawę bez kawy, gdzie przez całe wnętrze ekspresu przepływa środek, z pomocą którego pozbywamy się kamienia i wszystkich zalegających brudków. W przypadku ekspresów De’Longhi, ekspres prowadzi nas za rękę.
- Włączamy ekspres i w ustawieniach wybieramy Konserwacja > Odkamienianie.
- Wyjmujemy pojemnik na wodę, wodę wylewamy, a sam pojemnik uzupełniamy środkiem do odkamieniania i wodą. Na pojemniku mamy odpowiednie oznaczenia – literka A oznacza poziom środka do odkamieniania, literka B poziom wody.
- Opróżniamy tackę i pojemnik na fusy. Wkładamy je puste.
- W miejscu karafki na mleko montujemy dyszę gorącej wody.
- Pod dyszami ustawiamy dowolny pojemnik na wypływającą wodę. Jeśli nie chcemy go często wymieniać, to dobrze byłoby, aby miał około 2 litry pojemności.
- Uruchamiamy proces odkamieniania, który potrwa około 25 minut.
- Po tym czasie przechodzimy do płukania urządzenia. Wymieniamy wodę na świeżą i zgodnie z tym, co pokazuje nam ekspres włączamy płukanie. Tę czynność trzeba powtarzać kilka razy.
- Na koniec jeszcze raz opróżniamy tackę na fusy.
- I gotowe! Mamy pewność, że nasz ekspres jest czyściutki i będzie parzył pyszną kawę.
Czyszczenie wnętrza systemu mlecznego krok po kroku:
Oprócz ręcznego mycia karafki na mleko w ramach konserwacji warto też zrobić czyszczenie wnętrza systemu mlecznego. W tym celu:
- Do karafki nalewamy 10 ml środka do czyszczenia i 90 ml wody
- Stawiamy duży kubek
- Wybieramy przygotowanie ciepłego mleka
- W ten sposób przez wnętrze systemu mlecznego przepłynie woda ze środkiem do czyszczenia.
Czyszczenie pozostałych elementów krok po kroku:
Na koniec wilgotną szmatką wycieramy elementy, których nie da się odpiąć i rozmontować:
- panel sterowania
- lejek wsypywania kawy zmielonej
- otwory dozownika kawy
I gotowe! Można parzyć kawę!
Jeśli kiedykolwiek czyszczenie ekspresu do kawy Was przerażało, to z ekspresem De’Longhi możecie się czuć przeprowadzeni za rękę. Mam nadzieję, że mój poradnik Wam też w tym pomoże. Gdybyście mieli jeszcze jakieś wątpliwości, to na stronie producenta znajdziecie szczegółowe informacje jak dbać o ekspres do kawy.
Są tutaj jacyś kawosze? Jeśli tak, to koniecznie napiszcie mi jaką kawę lubicie najbardziej!
Klara
Ja jednak nie do końca ufam takiemu zwykłemu przelewaniu gorącą wodą. Kupiłam taką szczoteczkę do czyszczenia słomek i nią jestem w stanie dotrzeć do wszystkich elementów spieniacza. Mamy ekspres w pracy, więc wychodzi pewnie z 15 kaw dziennie. Trzeba dbać!
Ania Legenza
Taka szczoteczka bardzo przydatna, zwłaszcza, że można ją wykorzystać do czyszczenia też innych rzeczy ??
Marcelina
Piękne zdjęcia! Ja używam ekspresu Nivona, też z automatycznym spienianiem mleka. A do kawy się przyzwyczaiłam Lavazza creme 🙂 Uwielbiam moją domową kawkę 🙂
Ania Legenza
Dziękuję! A Lavazza jest super 🙂
SABINA
Hejka, właśnie sobie przypomniałam, że na początku grudnia pomyślałam, że chętnie przeczytałam na Twoim blogi taki właśnie wpis… i nie pamiętam czy nie zaproponowałem Ci tego na IG… to zbieg okoliczności, czy rzeczywiście do Ciebie napisałam? Też mam ekspres de Longhi, tyle że bez systemu mlecznego. Ostatnio zauważyłam, że pojemnik na wodę nieprzyjemnie pachniał, więc wymyłam go dokładnie woda z płynem do mycia naczyń, niestety nie można go czyścić w zmywarce. Zauważyłam, że u mnie ten proces trzeba powtarzać, bo niepexyjrmby zapach wraca, co dziwne, nie nie spotkałam się z tym w poprzednim ekspresie… może woda z octem byłaby tu pomocna?
Poza tym, przypomniało mi się, że sprzedawczyni w sklepie wspominała, że blok zaparzajacy powinno się czyścić nawet raz w tygodniu. Pytanko, czy trzeba go dokładnie wysuszyć przed ponownym włożeniem do na miejsce?
Ania Legenza
To chyba zbieg okoliczności, bo nie kojarzę takiej wiadomości na Insta 🙂 Co do pojemnika to woda z octem, dokładne mycie, czy posypanie go sodą oczyszczoną na kilka godzin, która wchłonie nieprzyjemny zapach, a później standardowe umycie, według mnie powinno pomóc.
Ja wszystkie elementy wycieram do sucha przed włożeniem na miejsce, blok zaparzający też 🙂
Lisa
Niestety większość osób żyje w błędnym przekonaniu, że jak już zainwestowali w markowy ekspres do kawy, to nic nie muszą robić. A potem płacz i zgrzytanie zębami, bo tyle pieniędzy poszło, a ekspres szwankuje. Ja mam DeLonghi z bardzo przydatną funkcją samooczyszczania, ale regularnie myję poszczególne elementy.
Basia
Wtrącę swojej 3 grosze.. Jeśli idzie o blok zaparzający w Delonghi (sama mam model Delonghi 22.360B ) to należy prawidłowo go płukać raz na mc. Ja wsadzam go na 5 minut do garnka z ciepłą wodą, a potem przepłukuję. Ponoć to najlepszy sposób. Teraz niedawno zamówiłam specyfik do płukania układu mlecznego i zobaczymy jak się sprawdzi. Ten do tej pory czyściłam tylko wodą, ale po 5 miesiącach stwierdzam, że to chyba za mało, bo nie zawsze mleko leci od razu..
Michał
I bardzo dobrze zrobiłaś Basia. Ekspresy marki Delonghi są wyczulone na dbanie i serwisowanie. Jeśli nie czyścisz ich regularnie przeznaczonymi do tego specyfikami, to odmówią posłuszeństwa. A profilaktyka lepsza niż leczenie. Sam też mam Delonghi i do czyszczenia stosuję ich markowe specyfiki
Małgorzata
Mam problem po raz kolejny ze spieniaczem mleka chociaż go czyszczę często to pluje mi mlekiem a nie spienia. Użyłam już chyba wszystkiego i na różne sposoby czyściłam i nic, jeśli macie podobne problemy jak go odetkać żeby z powrotem mleko leciało narmalnie to proszę o poradę…. Nie mam już siły do niego…..