fbpx
 

Wyzwanie #OczyszczamPrzestrzeń – edycja 2020!

utworzone przez | sty 9, 2020 | DOM | 12 Komentarze

„W odległości dziesięciu kroków od niego kupa odpadków wygarbiła się nagle i zafalowała. Wiedźmin zerwał się i skoczył, zanim jeszcze dobiegła do niego fala smrodu bijąca z poruszonego śmieciowiska.”
– Okruch lodu, Andrzej Sapkowski

Nawet wiedźmin walczył z niepotrzebnymi rzeczami, w których jak w powyższym fragmancie zadomowił się potwór. Ty też możesz zwalczać potwory, głównie te z rodziny homo-bauaganus. I spokojnie, nie musisz dzierżyć miecza. Aby zostać Geraltem z Rivii w swoim domu, wystarczy, że dołączysz do Wyzwania #OczyszczamPrzestrzen.

Początek roku z Wyzwaniem #OczyszczamPrzestrzen to już na blogu tradycja. Kolejny raz, zanim je ogłosiłam, zaczęły do mnie spływać Wasze relacje na Instagramie pokazujące jak działacie w jego ramach. Wszystko więc wskazuje na to, że ta noworoczna energia sprzyja pozbywaniu się tego, co niepotrzebne.

Wyzwanie #OczyszczamPrzestrzen

Ja w tym roku zaczynam z zupełnie czystą kartą. Przeprowadzka w grudniu i zmiana wynajmowanego domu były najlepszą okazją do zrobienia przeglądu wszystkiego, co posiadamy. I pozbycia się tego, co niepotrzebne bez zbędnych sentymentów. Szczerze Wam przyznam, że ilość tych niepotrzebnych rzeczy do tej pory śni mi się po nocach. Choć obiektywnie patrząc nie było tego aż tak dużo. Mam w związku z tym sporo refleksji, również na nasze wyzwanie.

  1. Duża przestrzeń sprzyja gromadzeniu. Po latach mieszkania raczej w małych mieszkaniach (największe miało niewiele ponad 40 metrów kwadratowych) przeprowadziliśmy się do domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Piwnica z ogromem miejsca do przechowywania sprzyjała temu, aby zostawić rzeczy „bo sprzedam w wolnej chwili” albo „przydadzą się w naszym domu”. A gdy przyszło do przeprowadzki zgodnie uznaliśmy, że wcale tych rzeczy nie potrzebujemy. Wiele z nich bez problemu jesteśmy w stanie zdobyć, gdy będą nam realnie potrzebne.
  2. Nasze życie jest ciągle w procesie zmiany, a na różnych jego etapach zmieniają się też nasze potrzeby, co do rzeczy, które posiadamy. Dlatego nie jesteśmy w stanie pozbyć się niepotrzebnych rzeczy raz na zawsze. Trzeba nad tym pracować codziennie, a przede wszystkim pracować nad tym, aby kupować mądrze.
  3. Meble z IKEA to złoto. Można je wykorzystać na wiele sposobów, w różnych pomieszczeniach. Są lekkie, a w razie potrzeby da się je złożyć. Wynoszenie fotela i stolika kawowego w nowym miejscu tak mnie wymęczyło, że naprawdę doceniłam IKEĘ. A na dodatek wymiary szafek czy szuflad sprawiają, że mi dużo łatwej przechowywać tam rzeczy.
  4. Da się spakować i zrobić wielkie oczyszczanie i pozbywanie się rzeczy w dwie doby. Co więcej, doszłam do wniosku, że taka ograniczona ilość czasu bardziej wpływa na naszą trzeźwość w ocenie przydatności rzeczy. Nie wkraczają sentymenty, tylko idziemy do przodu.

Ja jestem szalenie wdzięczna za to doświadczenie, choć wypadło w bardzo wymagającym momencie. Jednak ta świadomość i przeprowadzka do równie dużego domu, choć o innym układzie pomieszczeń, sprawiła, że mocno zweryfikowaliśmy swoje potrzeby i podejście do domu, który chcemy wybudować.

Wyzwanie #OczyszczamPrzestrzen 2020 – zasady

Jeśli chcecie pozbyć się tego, co przestało być dla Was przydatne, to zapraszam do udziału w Wyzwaniu #OczyszczamPrzestrzeń. Robimy przegląd rzeczy, których ostatnio nie używaliśmy, które przestały nam służyć lub które już nam się znudziły. Po to by wprowadzić nowy ład i porządek do naszego życia, ale też by zrobić miejsce na nowe doświadczenia, rzeczy, okazje, relacje.

Czas trwania: od 11 stycznia 2020. Zaczynamy w sobotę! Nie narzucam Wam ostatecznej daty wyzwania, róbcie je w tempie, które Wam odpowiada.

Kto może uczestniczyć w wyzwaniu? Każdy, kto ma potrzebę i ochotę na wprowadzenie zmian i potrzebuje wspólnej mobilizacji.

Co trzeba robić? Codziennie pozbyć się chociaż jednej niepotrzebnej rzeczy. Listę zadań-inspiracji w ramach wyzwania znajdziecie niżej wraz z pomocnymi wskazówkami i linkami do wpisów na blogu. Kolejność realizacji zadań jest dowolna, dopasujcie ją do siebie. Możecie też zrealizować zupełnie inne zdania. W końcu ma nam to pomóc, a sami najlepiej wiemy, w których aspektach potrzebujemy zmian. Oczywiście można wykonać kilka zadań jednego dnia, wszystko zależy od Was i Waszej energii.

Widzimy się na Instagramie. Ja relacjonować wyzwanie będę na InstaStories i chętnie będę podpatrywać Wasze zmagania. Pamiętajcie by oznaczyć mnie w relacjach bądź na zdjęciach @niebalaganka i dodać #oczyszczamprzestrzen.

 

Podejmij wyzwanie – lista zadań!

Dzień 1. Oddaj rzeczy, które od kogoś pożyczyłeś i już z nich nie korzystasz
Być może masz pożyczone książki, ubrania, a może jakieś dekoracje czy sprzęty AGD? Pożyczanie i dzielenie się tym, co mamy jest super, ale kiedy przestaliśmy używać taką rzecz, pora aby wróciła do właściciela.

Dzień 2. Zrób przegląd ubrań dziecka
Za małe, zużyte, rzadko zakładane. Zostawiamy tylko te, które są w użyciu.

Dzień 3. Przejrzyj zabawki dziecka
Najlepiej razem z dzieckiem. Może są takie, którymi się nie bawi albo wymagają segregacji i uporządkowania?

Dzień 4. Uporządkuj szafkę z przyprawami
Wygoda podczas gotowania to dla mnie kluczowa sprawa, bo zmniejsza poziom stresu. Organizacja jest idealna, ale przydałby się przegląd, uzupełnienie zapasów i uporządkowanie szafki.
Pomocny tekst: Organizacja szuflady z przyprawami + etykiety na słoiki do druku

Dzień 5. Odchudź swoją kolekcję
… np. kubków – wybór kolekcji rzeczy pozostawiam Wam. Gdy z całej kolekcji ciągle korzystacie albo codziennie cieszy Wasze oczy, to nie musicie jej odchudzać.

Dzień 6. Przygotuj menu w oparciu o zapasy
Regularne wyjadanie zapasów też jest ważne, a bez tygodniowego menu już sobie nie wyobrażam funkcjonowania.
Pomocny tekst: Jak planować posiłku + arkusz do pobrania.

Dzień 7. Przejrzyj papiery i bieżącą pocztę, pozbywając się wszystkich, które nie są potrzebne
Czy Wy też tak macie, że papiery, notatki kumulują się w jednej chwili i powstaje ogromny stosik? Kiedy pracuję i robię bieżące notatki, to liczba takich atakujących mnie stosów jest ogromna. Staram się je eliminować na koniec dnia, ale dodatkowej motywacji nigdy za wiele, dlatego zamierzam przejrzeć wszystkie kartki i papiery, które posiadam.

Dzień 8. Przejrzyj koszyczek z drobiazgami
Bo lubią się tam zbierać bardzo niepotrzebne rzeczy albo takie, które nie trafiły na swoje miejsce.

Dzień 9. Zrób przegląd drobnej elektroniki
Słuchawki, pendrive’y, stare myszki do komputera, kable USB. Te rzeczy zajmują niewiele miejsca, dlatego gdy przestają nam służyć zalegają po kątach. 

Dzień 10. Zrób przegląd leków i domowej apteczki
Każdy moment, ale zimowy szczególnie, jest dobry, aby zabrać się za weryfikację tego, co znajduje się w naszej domowej apteczce, wyrzucić przeterminowane leki (koniecznie oddając do apteki) i uzupełnić zapasy na wypadek przeziębienia.
Pomocny tekst: Domowa apteczka i organizacja leków

Dzień 11. Zamień całą korespondencję z banków, dostawcy gazu itd. na elektroniczną
Będzie less waste, a w domu mniej rzeczy.

Dzień 12. Wyczyść telefon, zgraj zdjęcia i usuń aplikacje
Czasem sama się dziwię co znajduje się w moim telefonie, bo wydaje mi się, że na bieżąco usuwam wiadomości czy nieudane zdjęcia. A tu jednak pamięć pełna ;).
Pomocne artykuły: Wirtualne porządki w telefonie.

Dzień 13. Posprzątaj biurko przed rozpoczęciem pracy i dbaj o to już każdego dnia
W końcu praca przy czystym biurku zwiększa efektywność, łatwiej się skupić i szybciej wykonujemy zadania, ale przede wszystkim pracuje się dużo przyjemniej.
Pomocny tekst: Porządek na biurku i moje biurkowe niezbędniki

Dzień 14. Pozbądź się większości ubrań pod domu
Kiedy trudno nam zostawić wyrzucić jakąś część garderoby, bo jeszcze dobra, niezniszczona, to zazwyczaj zostawiamy ją jako „po domu”. Efektem tego są półki pełne takich ubrań. A przecież w domu powinnyśmy czuć się komfortowo i wyglądać schludnie. Dlatego dziś zostawiamy maksymalnie dwie sztuki ubrań po domu, które nie są zniszczone i w których czujemy się świetnie.

Dzień 15. Zrób przegląd ubrań i pozbądź się tych, w których nie chodzisz od dłuższego czasu
Czy te ubrania do Ciebie pasują, czy dobrze leżą, czy nie są zniszczone, czy możesz tworzyć z nich różne zestawy ubrań? Zrób przegląd, oceń jak się w nich czujesz i zostaw te, które oddają Ciebie w 100%.

Dzień 16. Wyrzuć wszystkie przeterminowane kosmetyki
Przejrzyj i wyrzuć wszystkie, które są przeterminowane, ale też zużyj te, którym kończy się termin ważności a praktycznie ich nie używasz.
Pomocny tekst: Minimalizm w kosmetyczce. 5 zasad, których staram się przestrzegać.

Dzień 17. Zrezygnuj z jednej dekoracji/ozdoby, która stoi na półce i się kurzy
Tylko z jednej, choć jeśli masz ochotę – nie ograniczaj się. Schowaj, wyrzuć, przeznacz do sprzedania i pamiętaj, że więcej nie znaczy lepiej.

Dzień 18. Zawieś obrazki / zdjęcia, które na to czekają
Czy masz obrazki, zdjęcia, które czekają grzecznie na zawieszenie, bo kiedyś to zrobisz? Jeśli tak, to właśnie dziś jest ten dzień.

Dzień 19. Uporządkuj szafkę z produktami sypkimi
Mąki, kasze, makarony, schowane głęboko w szafce, w lekko rozdartych torebkach straszą w Twojej szafce? Pora zrobić przegląd i uporządkować je od nowa, tak aby łatwo i przyjemnie było je znaleźć.
Pomocny tekst: Etykiety, do organizacji produktów sypkich i Zapasy pod kontrolą.

Dzień 20. Zrób porządki w dokumentach
Bałagan w dokumentach może na co dzień nie przeszkadza, ale w momencie gdy potrzebujemy coś szybko znaleźć może napsuć wiele krwi. Dlatego lepiej mieć tam porządek i zrobić choćby szybki przegląd pozbywając się tego, co niepotrzebne.
Pomocny tekst: Moja organizacja dokumentów

Dzień 21. Uporządkuj szufladę w kuchni, w której trzymasz sitka, deski i inne małe sprzęty do gotowania
Chyba każdy z nas ma taką szufladę, a różnorodność przedmiotów, które tam trzymamy nie pomaga w utrzymaniu porządku. Koniecznie muszę je przejrzeć i zdecydować, których nie używam.

Dzień 22. Zrób przegląd butów i zadbaj o nie
Zastanów się, w których chodzisz, które już Ci się nie podobają, a które zakładasz tak rzadko, że szkoda by zajmowały miejsce. Jeśli wszystkie zostają, to wyczyść je i zadbaj o właściwe przechowywanie.
Pomocny tekst: Jak dbać o buty?

Dzień 23. Nie kupuj nic przez dwa dni
Nawet spożywczych zakupów! A wszystko po to, by zaplanować wszelkie zakupy wcześniej i ograniczyć ilość rzeczy przynoszonych do domu.

Dzień 24. Przejrzyj biżuterię i pozbądź się tej od dawna nieużywanej
Przez pewien czas byłam straszną sroką i gromadziłam mnóstwo błyskotek, szczególnie bransoletek. A ostatecznie i tak rzadko w nich chodziłam.
Pomocne teksty: Organizacja biżuterii

Dzień 24. Uporządkuj szafkę pod zlewem – zastanów się, z których środków czystości możesz zrezygnować i zastąpić je domowymi sposobami
Uporządkowanie szafki pod zlewem to tylko 15 minut, a znacznie wygodniej zabierać się za porządki. Do tego to dobra okazja, aby zobaczyć, które ze środków można zastąpić ekologicznymi zamiennikami.
Pomocne teksty: Uporządkuj szafkę pod zlewemeBook Domowe środki czystości. 

Dzień 26. Pozbądź się jednej rzeczy, która została z sentymentu, a jej nie używasz
Sentyment do przedmiotów to trudna sprawa, ale jeśli większość zbędnych rzeczy w domu trzymamy z sentymentu, to trzeba z nim walczyć. Dlatego pozbywamy się jednej rzeczy, z którą jesteśmy związani.
Pomocny tekst: Trudne rozstania.

Dzień 27. Pozbądź się jednej zużytej rzeczy z grupy kilku o podobnych funkcjach, np. ręczniki, pościel, piżamy
Trzymanie kilku sztuk, np. ręczników, które pełnią tę samą funkcję, ma sens tylko wtedy, kiedy wszystkie są w idealnym stanie. A te w nieidealnym stanie można przerobić albo oddać do schroniska dla zwierząt.
Pomocne teksty: Jak składać ręczniki, Sposoby na złożenie pościeli

Dzień 28. Zrób porządek w torebce, portfelu, zbierz i przejrzyj paragony
Nie wiem jak to się dzieje, ale zauważyłam, że mój portfel i torebka to miejsca, w których najczęściej gromadzą się niepotrzebne rzeczy. Paragon, potwierdzenia, skarby dzieci ze spaceru. Dlatego przynajmniej raz w tygodniu muszę robić tam przegląd zawartości.
Pomocny tekst: Jak utrzymać porządek w damskiej torebce

Dzień 29. Zrób porządek z książkami i zdecyduj, które z nich nie są Ci już potrzebne
Kiedyś uważałam, że wszystkie książki muszą z nami zostać i marzył mi się wielki regał z książkami. Dziś nadal mi się marzy, ale chcę by były na nim tylko te książki, które coś dla mnie znaczą lub wnoszą do mojego życia. Dlatego zachęcam do przeglądu książek, ale też czytania ebooków i korzystania z biblioteki.

Dzień 30. Zrób porządek w szafce z kawą i herbatą
To miejsce, o które podczas codziennego używania łatwo zadbać, ale w pewnym momencie wkrada się bałagan. Czas rozprawić się z niedopitymi herbatami i zbyt dużą ilością różnych kaw.

Pamiętaj!

  • Przez cały czas trwania wyzwania róbcie listę rzeczy do oddania / sprzedania. Będzie niezbędna na koniec, przy wyprzedaży niepotrzebnych rzeczy. Jeśli nazbiera się ich całkiem spora ilość, to taka lista pozwoli mieć pod kontrolą, to czego się pozbywamy.
  • Na koniec zorganizuj wyprzedaż niepotrzebnych rzeczy. Tutaj znajdziecie tekst o tym jak sprzedawać w internecie używane rzeczy.
  • Najważniejsze to przy każdym zadaniu rozstać się choć z jedną rzeczą (oddać, sprzedać, wyrzucić, zużyć). Nie możemy o tym zapomnieć!

Mam nadzieję, że jesteście gotowi do walki ze zbędnymi rzeczami i zwalczycie swoich wewnętrznych chomików! To co, działamy?

You May Also Like…

Personalizowana lampa do salonu – zobacz jak wygląda

Personalizowana lampa do salonu – zobacz jak wygląda

W naszym domu niezmiennie coś się zmienia. Z każdym dniem staje się coraz bardziej nasz, właśnie dzięki małym zmianom. Ostatnio taka zmiana zawitała do salonu - wymieniliśmy oświetlenie sufitowe na ręcznie robioną lampą. Lampę, która dodaje charakteru i wyjątkowości....

12 komentarzy

  1. Pinezka

    Jestem na pokładzie 😉 zaczynam dziś – do zobaczenia na Insta ?

    Odpowiedz
  2. Zuza

    nie ma nr 25 ;D

    Odpowiedz
  3. Pavl_yna

    To wyzwanie w tym roku wypadło w idealnym momencie. ? Właśnie czegoś takiego potrzebowałam. Ogarnięte już 8 z 30 zadań! ?
    Pierwszy raz to wyzwanie mi pomogło kiedy byłam w ciąży… Od tamtej pory aż takiej motywacji nie miałam, a tak bardzo tego potrzebowałam…
    Jestem mega wdzięczna!

    Odpowiedz
  4. Ola

    Powiem szczerze, spróbuję choć łatwo w moim przypadku nie będzie 🙂

    Odpowiedz
    • Ania Legenza

      Trzymam kciuki i jestem ciekawa jak Ci idzie! 🙂

      Odpowiedz
  5. Klaudia Jaroszewska

    Bardzo fajne wyzwanie, ale nie muszę brać w nim udziału. Akurat w piątek skończyłam porządkować i organizować dom, jednocześnie pozbywając się wszystkiego, co zbędne 😉

    Odpowiedz
  6. Mirela

    Punkt 2 zaliczony przed wyzwaniem ponad miarę – porządek w szafkach dzieci i w rzeczach dziecięcych na strychu – wszystko posegregowane, opisane, nadmiar ubranek do kontenera, zniszczone wyrzucone. Teraz jak ktoś czegoś będzie potrzebował, wiem gdzie jest 😉 Gromadzone przez ponad 5 lat…
    Nie kupuj nic przez dwa dni – nie bywam tak często w sklepie 😉

    Odpowiedz
  7. Terenia Tekścik

    Bardzo przydatne wyzwanie! Ten plan pozwala podzielić sobie ogrom sprzątania na mniejsze etapy, co czyni wszystko znacznie prostszym do ogarnięcia. Dzięki!
    Zastanawia mnie tylko jedna kwestia – dzień numer 16. Pewnie niejedna z nas, kobiet, ma w domu przeterminowane kosmetyki… Pytanie: co z nimi robić? Czy są miejsca, do których można je oddawać, aby bezpiecznie zutylizować – podobnie jak leki? Bo niby opakowania można segregować. Jednak jeśli np. w tubce jest jeszcze połowa kremu „po dacie”, to chyba lepiej nie wyrzucać go do recyklingu? A do toalety też jakoś dziwnie wszelkie resztki kosmetyków wywalać… Macie zatem jakieś pomysły?

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, tu Ania!

Czaruję wnętrza. Widzę potencjał tam, gdzie na pierwszy rzut oka go nie ma i zawsze znajdę sposób na to, aby mieszkało się piękniej i lepiej. Zapraszam Cię do mojego świata.

KATEGORIE

WYSZUKAJ

MOJA KSIĄŻKA O EKO SPRZĄTANIU

Do miejsca, w którym żyję podchodzę całościowo. Od wyboru najlepszego odcienia bieli, przez funkcjonalność, po to czym sprzątam. Od lat jestem fanką domowych środków czystości. Moje ulubione przepisy zebrałam w ebooku, który Ci szczerze polecam.