Jak utrzymać porządek w damskiej torebce?

807px

To pytanie zadawane przez większość kobiet, które znam. Nie wiem czy znalazłam sposób idealny, ale u mnie się sprawdza od kilku dobrych lat. Dziś dzielę się moją receptą na porządek w damskiej torebce i przy okazji postanowiłam odpowiedzieć na popularny kiedyś tag „What’s in your bag?”

Co jest w mojej torebce?

 • nie ruszam się z domu bez telefonu – telefon jest moim przenośnym kalendarzem, notesem, organizerem, odtwarzaczem, kindlem, aparatem i coś mi się wydaje, że ta lista nie ma końca. Mogłabym te wszystkie rzeczy nosić w torebce, ale po co skoro mam telefon.
 • portfel – dobrze wiecie co mam w portfelu i jak wygląda. I choć przy mojej wielkości torebki mógłby być mniejszych rozmiarów, to właśnie z takiego korzysta mi się najlepiej. Funkcjonalnie bardzo mi odpowiada.
 • kosmetyczne minimum – szczotka do włosów (choćbym nie wiem jak bardzo układała włosy, to i tak po wyjściu mam fryzurę wiatrem czesaną) składana z lusterkiem, pomadkę/błyszczyk, chusteczki i artykuły higieniczne, chusteczki nawilżane pakowane każda osobno (dzięki temu mogę mieć 2-3 sztuki, zajmują mniej miejsca niż całe opakowanie), plasterki i pilniczek. Przez dłuższy czas nosiłam więcej kosmetyków do makijażu, ale tak naprawdę korzystałam z nich bardzo rzadko. Taka niewielka ilość jest ok i noszę to, czego realnie potrzebuję.
 • reklamówka – po wielu miesiącach zapominania w końcu wyrobiłam sobie nawyk wkładania reklamówki do torebki. Nieplanowane zakupy przestały skutkować namnażającą się ilością foliówek.
 • okulary przeciwsłoneczne niezbędne o tej porze roku.
 • klucze
 • i długopis

Jakiś rok temu porzuciłam duże torby mieszczące format A4 na rzecz tych małych, ale pojemnych (nie da się ukryć, że koniec studiów bardzo temu pomógł). Mimo że dwie moje ukochane torebki są niewielkich rozmiarów, to mieszczę w nich wszystko czego potrzebuję i oprócz podstawowych rzeczy, mieszczą też te dodatkowe, np. składany parasol. Wolę małe, poręczne, niekrępujące ruchów, ale wiem, że nie każdej kobiecie akurat taka wielkość będzie odpowiadać.

Jak utrzymać porządek w damskiej torebce?

Rady aktualne bez względu na rozmiar torebki 🙂 Tak jak w przypadku rzeczy, które mamy w domu, tak i w damskiej torebce im mniej tym lepiej. I „kiedyś się przyda” tu też nie obowiązuje.

 • nosimy rzeczy wielofunkcyjne, np. mała składana szczotka z lusterkiem zamiast dwóch rzeczy, scyzoryk zamiast korkociągu, noża, otwieracza do butelek, nożyczek, itd., telefon z aplikacjami do zarządzania czasem i zadaniami zamiast kalendarza i notesu. Takich usprawnień zajmujących mniej miejsca jest całe mnóstwo, wystarczy tylko pokombinować.
 • wybieramy rzeczy mniejszych rozmiarów – jak wspomniane przeze mnie chusteczki nawilżane. Miniatury kosmetyków czy perfum nadają się nie tylko do podróżowania.
 • wyznaczamy miejsce dla każdej rzeczy w torebce – tak jak w domu, każda rzecz musi mieć swoje miejsce. W jednej z mniejszych kieszonek noszę klucze i długopis i zawsze bez problemu wyjmuję to, czego szukam. Kieszonkę na telefon w środku torebki przeznaczam na szczotkę, chusteczki, plastry, mniejszą obok na pomadkę i gumę do żucia/TicTac. W dużej noszę większe gabaryty, a telefon w zewnętrznej zapinanej na suwak.
 • odkładamy rzeczy na miejsce – inaczej porządek się nie utrzyma. Będę Wam o tym przypominać przy każdej możliwej okazji, bo to jest klucz do sukcesu.
 • na bieżąco wyrzucamy śmieci – zdarza się do torebki wrzucić paragon, listę zakupów czy papierek po batonie, szczególnie gdy pod ręką nie ma kosza na śmieci. Od razu po powrocie do domu się ich pozbywamy.
 • przerzucamy się na mniejszą torebkę – niekoniecznie taką mini mini, ale nawet niewiele mniejsza torebka, to mniejsza pokusa na wrzucanie do niej wszystkich „przydasiów”. Mając mniej miejsca musimy zagospodarować wolną przestrzeń w 100% i zabieramy tylko to, co przydatne.

To tylko sześć drobnych nawyków, a nie pamiętam, bym kiedykolwiek nie mogła czegoś znaleźć w mojej torebce. Wszystkie poszukiwania trwają kilka sekund i w zasadzie mogłabym korzystać z niej z zamkniętymi oczami. A jak jest w Waszych torebkach? Macie swoje sposoby na to jak utrzymać porządek w damskiej torebce?

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close