4 błędy, które zabijają Twoją zmywarkę

 

Dajcie znać jakie zbrodnie najczęściej popełniacie przeciwko swoim zmywarkom. U mnie zwykle był to brak nabłyszczacza. Jestem też bardzo ciekawa Waszych wrażeń po obejrzeniu spotu :).

-->


jak dbać o zmywarkę

Niewłaściwie umyte naczynia, zacieki na szklankach i kieliszkach, konieczność ręcznego wycierania naczyń do sucha, brzydki zapach wydobywający się ze zmywarki. Brzmi jak zły koszmar, z którym często musimy mierzyć się na co dzień. Zwykle odpowiedzialnością obarczamy naszą zmywarkę, ale niestety często jest to wina tego jak jej używamy i jak o nią dbamy.

Jakiś czas temu miałam możliwość poszukać przyczyn i dowodów zbrodni jakie najczęściej popełniamy przeciwko zmywarkom. Co sprawia, że przestają sprawnie i wydajnie działać, a zamiast oszczędzać nasz czas zaczynamy mieć z nimi problemy? I jak temu zaradzić, by nasze zmywarki działały skutecznie przez długi czas?

Zebrane dowody przeniosłam na swoją zmywarkę, sprawdzając i testując. Wnioski są jasne!

4 błędy, które zabijają Twoją zmywarkę

Niewłaściwie układasz naczynia

Jeśli zdarza Ci się wyjąć ze zmywarki brudne i niedomyte naczynia, z dużym prawdopodobieństwem zostały źle ułożone. Zaschnięte resztki jedzenia na talerzach czy zacieki na szklankach często nie mogą być usunięte z tego powodu, że woda nie ma do nich wystarczającego dostępu. Naczynia stykają się ze sobą albo zasłaniają się wzajemnie. Po myciu nie pozostaje nic innego jak wściec się na marny efekt zmywania. Tak naprawdę odpowiednie rozmieszczenie naczyń to najprostsza rzecz jaką możemy poprawić, by ułatwić funkcjonowanie zmywarki.

 

jak dbać o zmywarkę

Przy układaniu naczyń należy zwrócić uwagę, by pozbyć się z talerzy dużych cząstek jedzenia. Nie ma konieczności dodatkowego płukania przed włożeniem do zmywarki, ważne jest jednak, by duże i mocno zabrudzone naczynia układać w dolnym koszu, gdzie strumień wody jest silniejszy. Większe naczynia układamy w tylnej części zmywarki, a mniejsze z przodu. Jeśli to kieliszki i szklanki są niedomyte sprawdzi się ułożenie nakierowujące zabrudzenia na ramię spryskiwacza. Nie przesadzajmy też z ilością naczyń w zmywarce, nie przeładowujmy jej. Dzięki temu woda będzie mogła dotrzeć do każdej powierzchni. Przy wątpliwościach, jaki układ naczyń w zmywarce zapewni jej wydajne działanie, warto zerknąć do instrukcji. Łatwo o tym zapomnieć, a zwykle ona rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Zalety właściwego układania naczyń:

  • brak zacieków
  • brak niedomytych talerzy
  • wydajne działanie zmywarki, ponieważ woda może bez przeszkód krążyć po zmywarce
2. Nie stosujesz nabłyszczacza

Zacieki po wodzie na naczyniach to kolejny problem, z którym się mierzymy myśląc, że winna jest zmywarka. Przyczyną zwykle jest to, że na naczyniach osadzają się małe drobinki jedzenia, które krążą we wnętrzu podczas mycia.

Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć takich sytuacji jest użycie płynu nabłyszczającego. Dużą różnicę zauważyłam zwłaszcza na szklankach i kieliszkach. Podczas płukania z użyciem środka nabłyszczającego na naczyniach tworzy się warstwa ochronna, która zabezpiecza je przed osadzeniem się resztek i powstaniem plam. To naprawdę działa!

jak dbać o zmywarkę

Jeśli zmagamy się z zaciekami na szkle albo często wyjmujemy niedosuszone plastikowe naczynia, to nabłyszczacz pomoże w rozwiązaniu tego problemu. Sprawia, że podczas suszenia woda nie osadza się na naczyniach i dzięki temu oszczędzamy czas na ręcznym wycieraniu, praktycznie nie musimy tego robić.

Co zyskujemy dzięki stosowaniu płynu nabłyszczającego:

  • błyszczące naczynia bez zacieków
  • wspomaganie funkcji suszenia
  • nie trzeba naczyń wycierać ręcznie
3. Nie dostosowujesz środków do jakości wody

Dosyć często możemy się spotkać z określeniem, że „mamy twardą wodę”. Najłatwiej sprawdzić to zaglądając do czajnika. Jeśli jest pokryty białym osadem, to znak, że w naszej wodzie zbiera się bardzo dużo minerałów, które będą też osadzać się na różnych częściach zmywarki w postaci kamienia. W efekcie sprawi to, że zmywarka będzie niewłaściwie pracować a umyte naczynia zaczną gorzej wyglądać.

Nawet jeśli stosujemy tabletki 3w1 zawierające sól, to w przypadku twardej wody, która bardzo często występuje w Polsce, może nie być to wystarczające. Wtedy też kamień widoczny jest na naczyniach i będzie osadzać się w samej zmywarce. Żeby temu zapobiec najlepiej użyć soli, która zmiękcza wodę i nie dopuści do osadzania się kamienia.

Korzyści wynikające ze stosowania soli:

  • chroni zmywarkę przed kamieniem
  • zmiękcza wodę co zapobiega powstawaniu osadów z kamienia na naczyniach
4. Nie dbasz regularnie o filtr, półki i ramię spryskujące

Niestety zwykle zabieramy się za czyszczenie naszych zmywarek dopiero wtedy, gdy dzieje się coś niepokojącego. Zmywarka zaczyna nie domywać, na naczyniach pozostaje osad albo pojawia się brzydki zapach. Szukamy przyczyny i wtedy pojawia się myśl, że może by ją dokładnie wyczyścić. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dbajmy o nią regularnie. Kluczem do sprawnego funkcjonowania zmywarki jest systematyczne dbanie o filtr, półki, ramię spryskujące i nastawienie raz w miesiącu programu czyszczącego.

jak dbać o zmywarkę

Na początek warto zadbać o te części zmywarki, które można łatwo wyjąć i wyczyścić samodzielnie. Usunąć brud i resztki jedzenia z filtra, rozmontować ramię spryskujące, gdzie czasem potrafi utknąć ziarnko słonecznika. Umyć uszczelki i usunąć osad z wewnętrznych rogów zmywarki, wyczyścić zawiasy.

Takie czyszczenie powinno być wsparte specjalnym płynem do czyszczenia zmywarki, który dotrze i usunie tłuszcz i kamień z najgłębszych części zmywarki, które są dla nas niedostępne. Program czyszczący ustawiamy, gdy zmywarka jest pusta. Wystarczy otworzyć płyn, umieścić go w dolnym koszyku i uruchomić program zmywarki na minimum 65 stopni.

jak dbać o zmywarkę

Jeśli największym problem zmywarki jest brzydki zapach, to świetnie sprawdzi się odświeżacz do zmywarki. Sama byłam w szoku jaką spowodował różnicę, choć uważałam, że moja zmywarka pachnie całkiem w porządku :). Dodatkową zaletą jest, że zapach nie przenosi się na naczynia, a odświeżacz jest bardzo wydajny – starczył na 2 miesiące przy jednym cyklu zmywania dziennie.

Z miejsca zbrodni

Dzisiejszy wpis jest elementem kampanii z marką Finish. Razem z Anią Nebule, Marysią Mamy Gadżety i Sarą Miss Ferreira szukałyśmy dowodów zbrodni przeciwko zmywarkom a efekty naszych działań możecie obejrzeć w tym spocie.

 

Dajcie znać jakie zbrodnie najczęściej popełniacie przeciwko swoim zmywarkom. U mnie zwykle był to brak nabłyszczacza. Jestem też bardzo ciekawa Waszych wrażeń po obejrzeniu spotu :).

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close