4 błędy, które zabijają Twoją zmywarkę

utworzone przez | lut 27, 2018 | DOM | 36 Komentarze


jak dbać o zmywarkę

Niewłaściwie umyte naczynia, zacieki na szklankach i kieliszkach, konieczność ręcznego wycierania naczyń do sucha, brzydki zapach wydobywający się ze zmywarki. Brzmi jak zły koszmar, z którym często musimy mierzyć się na co dzień. Zwykle odpowiedzialnością obarczamy naszą zmywarkę, ale niestety często jest to wina tego jak jej używamy i jak o nią dbamy.

Jakiś czas temu miałam możliwość poszukać przyczyn i dowodów zbrodni jakie najczęściej popełniamy przeciwko zmywarkom. Co sprawia, że przestają sprawnie i wydajnie działać, a zamiast oszczędzać nasz czas zaczynamy mieć z nimi problemy? I jak temu zaradzić, by nasze zmywarki działały skutecznie przez długi czas?

Zebrane dowody przeniosłam na swoją zmywarkę, sprawdzając i testując. Wnioski są jasne!

4 błędy, które zabijają Twoją zmywarkę

Niewłaściwie układasz naczynia

Jeśli zdarza Ci się wyjąć ze zmywarki brudne i niedomyte naczynia, z dużym prawdopodobieństwem zostały źle ułożone. Zaschnięte resztki jedzenia na talerzach czy zacieki na szklankach często nie mogą być usunięte z tego powodu, że woda nie ma do nich wystarczającego dostępu. Naczynia stykają się ze sobą albo zasłaniają się wzajemnie. Po myciu nie pozostaje nic innego jak wściec się na marny efekt zmywania. Tak naprawdę odpowiednie rozmieszczenie naczyń to najprostsza rzecz jaką możemy poprawić, by ułatwić funkcjonowanie zmywarki.

 

jak dbać o zmywarkę

Przy układaniu naczyń należy zwrócić uwagę, by pozbyć się z talerzy dużych cząstek jedzenia. Nie ma konieczności dodatkowego płukania przed włożeniem do zmywarki, ważne jest jednak, by duże i mocno zabrudzone naczynia układać w dolnym koszu, gdzie strumień wody jest silniejszy. Większe naczynia układamy w tylnej części zmywarki, a mniejsze z przodu. Jeśli to kieliszki i szklanki są niedomyte sprawdzi się ułożenie nakierowujące zabrudzenia na ramię spryskiwacza. Nie przesadzajmy też z ilością naczyń w zmywarce, nie przeładowujmy jej. Dzięki temu woda będzie mogła dotrzeć do każdej powierzchni. Przy wątpliwościach, jaki układ naczyń w zmywarce zapewni jej wydajne działanie, warto zerknąć do instrukcji. Łatwo o tym zapomnieć, a zwykle ona rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Zalety właściwego układania naczyń:

  • brak zacieków
  • brak niedomytych talerzy
  • wydajne działanie zmywarki, ponieważ woda może bez przeszkód krążyć po zmywarce
2. Nie stosujesz nabłyszczacza

Zacieki po wodzie na naczyniach to kolejny problem, z którym się mierzymy myśląc, że winna jest zmywarka. Przyczyną zwykle jest to, że na naczyniach osadzają się małe drobinki jedzenia, które krążą we wnętrzu podczas mycia.

Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć takich sytuacji jest użycie płynu nabłyszczającego. Dużą różnicę zauważyłam zwłaszcza na szklankach i kieliszkach. Podczas płukania z użyciem środka nabłyszczającego na naczyniach tworzy się warstwa ochronna, która zabezpiecza je przed osadzeniem się resztek i powstaniem plam. To naprawdę działa!

jak dbać o zmywarkę

Jeśli zmagamy się z zaciekami na szkle albo często wyjmujemy niedosuszone plastikowe naczynia, to nabłyszczacz pomoże w rozwiązaniu tego problemu. Sprawia, że podczas suszenia woda nie osadza się na naczyniach i dzięki temu oszczędzamy czas na ręcznym wycieraniu, praktycznie nie musimy tego robić.

Co zyskujemy dzięki stosowaniu płynu nabłyszczającego:

  • błyszczące naczynia bez zacieków
  • wspomaganie funkcji suszenia
  • nie trzeba naczyń wycierać ręcznie
3. Nie dostosowujesz środków do jakości wody

Dosyć często możemy się spotkać z określeniem, że „mamy twardą wodę”. Najłatwiej sprawdzić to zaglądając do czajnika. Jeśli jest pokryty białym osadem, to znak, że w naszej wodzie zbiera się bardzo dużo minerałów, które będą też osadzać się na różnych częściach zmywarki w postaci kamienia. W efekcie sprawi to, że zmywarka będzie niewłaściwie pracować a umyte naczynia zaczną gorzej wyglądać.

Nawet jeśli stosujemy tabletki 3w1 zawierające sól, to w przypadku twardej wody, która bardzo często występuje w Polsce, może nie być to wystarczające. Wtedy też kamień widoczny jest na naczyniach i będzie osadzać się w samej zmywarce. Żeby temu zapobiec najlepiej użyć soli, która zmiękcza wodę i nie dopuści do osadzania się kamienia.

Korzyści wynikające ze stosowania soli:

  • chroni zmywarkę przed kamieniem
  • zmiękcza wodę co zapobiega powstawaniu osadów z kamienia na naczyniach
4. Nie dbasz regularnie o filtr, półki i ramię spryskujące

Niestety zwykle zabieramy się za czyszczenie naszych zmywarek dopiero wtedy, gdy dzieje się coś niepokojącego. Zmywarka zaczyna nie domywać, na naczyniach pozostaje osad albo pojawia się brzydki zapach. Szukamy przyczyny i wtedy pojawia się myśl, że może by ją dokładnie wyczyścić. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dbajmy o nią regularnie. Kluczem do sprawnego funkcjonowania zmywarki jest systematyczne dbanie o filtr, półki, ramię spryskujące i nastawienie raz w miesiącu programu czyszczącego.

jak dbać o zmywarkę

Na początek warto zadbać o te części zmywarki, które można łatwo wyjąć i wyczyścić samodzielnie. Usunąć brud i resztki jedzenia z filtra, rozmontować ramię spryskujące, gdzie czasem potrafi utknąć ziarnko słonecznika. Umyć uszczelki i usunąć osad z wewnętrznych rogów zmywarki, wyczyścić zawiasy.

Takie czyszczenie powinno być wsparte specjalnym płynem do czyszczenia zmywarki, który dotrze i usunie tłuszcz i kamień z najgłębszych części zmywarki, które są dla nas niedostępne. Program czyszczący ustawiamy, gdy zmywarka jest pusta. Wystarczy otworzyć płyn, umieścić go w dolnym koszyku i uruchomić program zmywarki na minimum 65 stopni.

jak dbać o zmywarkę

Jeśli największym problem zmywarki jest brzydki zapach, to świetnie sprawdzi się odświeżacz do zmywarki. Sama byłam w szoku jaką spowodował różnicę, choć uważałam, że moja zmywarka pachnie całkiem w porządku :). Dodatkową zaletą jest, że zapach nie przenosi się na naczynia, a odświeżacz jest bardzo wydajny – starczył na 2 miesiące przy jednym cyklu zmywania dziennie.

Z miejsca zbrodni

Dzisiejszy wpis jest elementem kampanii z marką Finish. Razem z Anią Nebule, Marysią Mamy Gadżety i Sarą Miss Ferreira szukałyśmy dowodów zbrodni przeciwko zmywarkom a efekty naszych działań możecie obejrzeć w tym spocie.

 

Dajcie znać jakie zbrodnie najczęściej popełniacie przeciwko swoim zmywarkom. U mnie zwykle był to brak nabłyszczacza. Jestem też bardzo ciekawa Waszych wrażeń po obejrzeniu spotu :).

You May Also Like…

Fototapeta w łazience

Fototapeta w łazience

Jako zwolenniczkę nieoczywistych rozwiązań we wnętrzach ciągnie mnie do zastosowania fototapety w miejscu, które w naturalny sposób się z nią nie kojarzy. I tak tworzę aranżacje, gdzie tapeta ląduje na suficie, na podstopnicach schodów czy w łazience. Fototapeta w...

Personalizowana lampa do salonu – zobacz jak wygląda

Personalizowana lampa do salonu – zobacz jak wygląda

W naszym domu niezmiennie coś się zmienia. Z każdym dniem staje się coraz bardziej nasz, właśnie dzięki małym zmianom. Ostatnio taka zmiana zawitała do salonu - wymieniliśmy oświetlenie sufitowe na ręcznie robioną lampą. Lampę, która dodaje charakteru i wyjątkowości....

36 komentarzy

  1. Paula Paula (MałaMi)

    Dziewczyny, może któraś z Was miała taki problem: zmywarka często nie rozpuszcza tabletki, po umyciu w przegródce i na dnie zmywarki pozostaje mokry proszek, na szklanych naczyniach widać takie małe białe drobinki, dodatkowe płukanie nie pomaga ;/ próbowałam drobno rozdrabniać kapsułkę i stosować jako proszek, próbowałam dłuższego mycia i nic, kończy się tym że po umyciu muszę naczynia opłukać pod bieżącą wodą. Nie mam pojęcia o co chodzi 🙁

    Odpowiedz
  2. Ola Smolorz

    A ja się z tym trochę nie zgodzę. Ze zmywarką mam już długo do czynienia, dbam o nią w sposób opisany powyżej i zawsze dopilnuję żeby naczynia były odpowiednio włożone. Otóż na początku jej używania, robiłam tak jak opisałaś powyżej, woda odpowiednio dostosowana, tabletka 3 w 1 w finisha i nabłyszczacz, również w ilości wg instrukcji. I ten ostatni był największym błędem ! Musiałam wymienić cała szklaną zastawę ! odkąd przestałam stosować nabłyszczacz, a jedynie tabletki, moje szkło wygląda o niebo lepiej i na szczęście już nie mam do czynienia z dawnym koszmarem 🙂 Także kobiety, niekoniecznie więcej nabłyszczacza, znaczy lepiej. Bo moje naczynia wyglądały jak oblane benzyną.

    Odpowiedz
  3. Ania Paluch

    Ale jak mam tabletkę all in one, to jeszcze nabłyszczacz dodatkowo? Czy to opcja dla zwykłych tabletek? 🙂

    Odpowiedz
    • Ania Legenza

      Ja bym uzależniła to od tego czy np. masz niedosuszone naczynia albo pojawiają się zacieki. Jeśli nie, to znaczy że tabletki all in one dają radę ??. Jeśli tak, to dodałabym nabłyszczacz.

      Odpowiedz
  4. Szyciownik Kurs Szycia Online

    Cześć,
    Mamy w domu już zamontowany zmiękczacz wody (genialny jest, polecam każdemu, kto mieszka w domu, a nie w mieszkaniu), tylko zmywarki brak. Jest ona jednym z moich marzeń, jak już ją kupię, to będę pamiętać jak ją używać. 🙂
    Pozdrawiam,
    Kasia

    Odpowiedz
  5. Ada

    Ojej, nie wiedziałam, że nabłyszczacz robi tyle fajnych rzeczy! Muszę uzupełnić

    Odpowiedz
  6. Edyta Zając

    Nabłyszczacz, no właśnie. Chyba nigdy nie stosowałam i zastanawiam się, czy to rzeczywiście taka różnica. Aż kupię!

    Filmik doskonały! Czekałam na efekt:)

    Odpowiedz
  7. nessy

    Używam płynów czyszczących raz na dwa miesiące. Nablyszczacz i sól sa cały czas. Dlatego moja zmywareczka działa jak należy już od ośmiu lat. ?

    Odpowiedz
  8. REFLEKSOLOG

    Zbrodnią jest to, że w ogóle nie posiadam zmywarki. ..?

    Odpowiedz
  9. Tardis

    Super porady! Przyznam, że nie puszczam programu czyszczącego. Mam taki? Hm… Sprawdzę! Ale myję regularnie filtry, bo już kiedyś był o tym artykuł u ciebie, Aniu? Tak mi coś świta. I od tamtej pory regularnie myję. Nie wiedziałam, że warto zerknąć też na ramiona! Mówisz, że tam też się może coś zagnieździć? Sprawdzę jutro. Będę dbała. Przyznaję, że od grudnia nie używam nabłyszczacza. Już raz próbowałam go nie używać (rok temu), ale efekt był opłakany – dziwne zacieki na naczyniach. Za to, jak oblizałam np kubeczek zaraz po myciu, gdy był w użyciu nabłyszczacz, to czuć było na języku drętwienie (nabłyszczacz eko na bazie alkoholu) i dziwny posmak. Kawa nie smakowała dobrze. Wolałam najpierw wypłukać kubeczek pod bieżącą wodą. Od grudnia nie używam znowu nabłyszczacza, kubeczek mogę lizać ile wlezie, a na naczyniach nie ma zacieków. Nie wiem dlaczego kiedyś się pojawiły. Nie wrócę do niego. Próbowałam sama robić proszek do zmywarki na bazie sody, ale mi się nie sprawdził.

    Jest coś jeszcze na co warto zwrócić uwagę. Tak myślę… Jak zmywarka skończy myć, należy ją otworzyć i pozwolić jej odparować. Tak mi się wydaje, że trzeba. Aby wilgoć wyparowała. Poprawcie jeśli się mylę. Moja siostra tego nie robi. Nie czyści również filtrów. Uważa, że skoro zeskrobuje wszystkie resztki, to nie musi myć filtrów… Boszszszsz, jak ta zmywarka śmierdzi! U niej nawet pochłaniacz zapachów nie działa xD

    Odpowiedz
    • Ania Legenza

      Jeśli chodzi o otwarcie drzwi to uważałam, że warto, ale na poprzednim mieszkaniu, zmywarka pod blatem i para z niej buchająca, spowodowała, że blat zaczął się wypaczać.

      Ostatecznie ustawialiśmy zmywanie na noc, nie otwieraliśmy drzwi, dopiero rano kiedy wszystko już było suche i bez gorącej buchającej pary. Także wg mnie otwieranie drzwi to nie jest takie must have 🙂

      Odpowiedz
      • Tardis

        A widzisz… Hm… Dobrze wiedzieć. Bo moja szafka nad zmywarką też nie za dobrze się ma 😉 Czyli u siostry kwestia nie czyszczenia filtrów.
        Sprawdziłam ramiona zmywarki. ….. Było nasionko jakieś w jednej z dziurek! Próbowałam wyciągnąć i wpadło do środka 😀 No cóż…, może wyleci? 😉

        Odpowiedz
  10. Sztuka szczęścia

    to nie sól zmiękcza wodę,ale jonit, który trzeba regenerować solą 🙂 ale to szczegół 🙂 tak poza tym to wszystko się zgadza. Ja nie zawsze dbam o filtr i nie uzupełniam nabłyszczacza, ale moja zmywarka i tak daje radę.

    Odpowiedz
  11. Princesa Martita

    Ale super spot, rodem z CSI 🙂 jeżeli chodzi o tabletki to używam tylko Finish bo daje najlepsze efekty 🙂

    Odpowiedz
  12. Emilka

    Ja natomiast zainstalowałam filtr do wody, bo w zeszłym roku od kamienia zaszła nam cała pralka. I nie pomagały żadne calgony i inne sole do wody. Zmiękczacz działa już 7 miesięcy i wszystkie sprzęty agd wyglądają lepiej. To pewnie zależy od twardości wody, ale naprawdę różnica jest ogromna… Do tego można spokojnie dziś wybrać filtr który jest ładny i nie zajmuje dużo miejsca. 🙂

    Odpowiedz
    • Mari Labo

      A możesz, Emilko, napisać coś więcej o tym filtrze do wody? Jak to wygląda? Próbowałam zrobić research w sieci, ale padłam.

      Odpowiedz
    • Ania Legenza

      Twarda woda to mega problem i myślę sobie, że u mnie kiedyś taki zmiękczacz to też będzie must have 🙂

      Odpowiedz
  13. daria-porcelain.pl

    staram się jak najlepiej dbać o zmywarkę, aby ona jak najlepiej dbała o nasze naczynia 🙂

    Odpowiedz
  14. Kucharenka

    A ja polecam domowe sposoby czyszczenia które są tańsze i zdrowsze:) bardzo nie lubię płynu do nabłyszczania bo zawsze go czuję podczas jedzenia dlatego zamiast niego wlewam zwykły ocet. A do czyszczenia zmywarki też szklanka octu i soda oczyszczona działają świetnie 🙂

    Odpowiedz
      • Kucharenka

        Wlewam szklankę octu do zmywarki a do komory na tabletki wsypuję sodę oczyszczoną do pełna. Gdzieś na internetach wyczytane i skuteczne 🙂

        Odpowiedz
  15. Katarzyna | DieteticLifestyle

    Akurat kilka dni temu wyszorowaliśmy dokładnie zmywarkę, ale dopiero gdy wyświetlał się błąd, że sitka są zatkane. Teraz nie wiem jak mogłam uważać, że nieczyszczona zmywarka doczyści naczynia

    Odpowiedz
  16. Agnieszka

    Nie mam zmywarki, ale jak kiedyś się jej dorobię, postaram się jej nie zamordować ;). Bardzo fajna, kreatywna kampania 🙂 zastanawiałam się o co chodziło.

    Odpowiedz
  17. Marian

    Nie mam miejsca na dużą zmywarkę dlatego kupiłem zmywarkę mini. Zmywarka nie ma dozownika na tabletki i nabłyszczacz. Tabletkę wrzucam na dno i widzę, że szybko się rozpuszcza. Problem jest z nabłyszczaczem. Sądzę, że wlanie nabłyszczacza na początku zmywania nie bardzo ma sens i da ograniczony efekt. Proszę o kilka słów na ten temat.

    Odpowiedz
    • Ania Legenza

      Nie wiem dokładnie jak działają takie mini zmywarki, ale intuicyjnie muszę się zgodzić. Nabłyszczacz jest potrzebny w fazie suszenia, więc wlanie go na początku na dno byłoby bez sensu.

      Odpowiedz
  18. Zjarko

    Właśnie mi padła kolejny raz G 1220 SCI. 8 lat niewiarygodnej udręki.
    Psuło się wszystko. Zaraz po gwarancji. Pompa, hydrostat w 3 roku. Potem rozlazło się połączenie z rurą prysznica górnego. Uratowałem wężem ogrodowym i cybantami. Potem uszczelka wewnątrz na wyjściu na śmigło. Zrobiłem z o-ringa, działa do dziś. 5 razy ratowałem górne gniazdo prysznica (najpierw wytarł się gwint nakrętki tej od środka, potem na samym prysznicu, uszczelniałem 4 x i w końcu klapa. Wymieniłem cały prysznic do pompy z demobilu, bo nowy koszt bez sensu. Urwałem sobie klapkę dozownika, kolejna wymiana, fakt moja wina, ale zaprojektowane bez głowy. Pompa spustowa też wymiana. No i zaworek z kulką też. Znów teraz padł hydrostat. Mam dość. Trzeba było wyrzucić na części w 3 roku jak padła pompa. Stara MIELE na działce działa po 30 latach. Myje bez detergentu lepiej niż nowa. Koszt wody 8L więcej jest śmieszny.

    Odpowiedz
  19. Eltan

    Żel do mycia wlałam do kieszeni nablyszczacza…czy zmywarka zepsuje się?
    Co robić?

    Odpowiedz
    • Ania Legenza

      Myć normalnie. Zobaczyć jakie wyjdą naczynia, być może trzeba będzie je dodatkowo płukać, a może nic się nie stanie :).

      Odpowiedz
  20. lekos

    Solą się wody nie zmiękczy . Sól slóży do regeneracji „złoża”zmiękczającego.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, tu Ania!

Czaruję wnętrza. Widzę potencjał tam, gdzie na pierwszy rzut oka go nie ma i zawsze znajdę sposób na to, aby mieszkało się piękniej i lepiej. Zapraszam Cię do mojego świata.

KATEGORIE

WYSZUKAJ

MOJA KSIĄŻKA O EKO SPRZĄTANIU

Do miejsca, w którym żyję podchodzę całościowo. Od wyboru najlepszego odcienia bieli, przez funkcjonalność, po to czym sprzątam. Od lat jestem fanką domowych środków czystości. Moje ulubione przepisy zebrałam w ebooku, który Ci szczerze polecam.