Oszczędzanie czasu w domu – 20 pomysłów na drobne usprawnienia

oszczedzanie czasu w domu

Co zrobić by przestać narzekać na brak czasu? Wprowadzić kilka małych usprawnień, które pomogą zaoszczędzić czas przy wykonywaniu domowych czynności. Tu pięć minut, tam trzy minutki i odnajdziemy kilkanaście, a może i kilkadziesiąt minut straconego czasu.

Jeśli coś mi nie wychodzi, to szukam przyczyny i zmieniam sposób działania, bo być może inny zadziała lepiej. Jeśli ciągle mam poczucie, że czas ucieka mi przez palce, to staram się zmienić drobne rzeczy, które pomogą mi odzyskać choćby kilka minut. I tak wypracowałam sobie 20 usprawnień, które pozwalają mi na oszczędzanie czasu w domu.

Oszczędzanie czasu w domu – 20 pomysłów na drobne usprawnienia

1. Odkładaj rzeczy na miejsce

Tak, powtarzam to do znudzenia, ale to jest ten podstawowy nawyk, który gwarantuje porządek i codzienną oszczędność czasu. Jeśli wiemy, gdzie dana rzecz jest i znajduje się w tym miejscu, to oszczędzamy czas na jej poszukiwaniu, ale też na sprzątaniu. Nie „zostawię to tu, a później ogarnę”. Zapomnisz, nie ogarniesz, będziesz zastanawiać się skąd ten cały bałagan. Dlatego najważniejsze, to odkładać rzeczy na miejsce. I będę o tym przypominać, dopóki będą komentarze, że macie z tym problem :).

2. Planuj domowe menu z wyprzedzeniem

Długo się do planowania menu przekonywałam, przez długi czas to u mnie nie działało, ale jednak mobilizacja pomogła i teraz nie wyobrażam sobie jak mogłam bez tego funkcjonować. Problem „co na obiad” nie istnieje, łatwiej pilnować zdrowej diety, jedzenie się nie marnuje, bo zawsze wykorzystuję to, co mam w lodówce. I ogromna oszczędność czasu, dzięki temu, że idę do kuchni w konkretnym celu i nie myślę, co miałabym przygotować. Planner tygodniowego menu możecie pobrać we wpisie o planowaniu posiłków.

3. Rób duże zakupy raz w tygodniu z przygotowaną wcześniej listą

Planowanie menu na tydzień ma również ten wielki plus, że jest podstawą do zrobienia listy zakupów. A mając listę zakupów na tydzień, zakupy możemy zrobić tylko raz w tygodniu. Dokupujemy tylko pojedyncze produkty, które nie mogą czekać na swoją kolej w lodówce. Ogromna oszczędność czasu!

4. Rób zakupy przez internet

Większość zakupów, które robię, to te internetowe. I choć na przeglądaniu ofert różnych sklepów, można spędzić mnóstwo czasu, to ustalając sobie z góry określony czas, oszczędzamy choćby na dojazdach. W sklepach spożywczych można dodać do ulubionych produkty, które często wybieramy, więc te zakupy też trwają znacznie krócej. Podrzucicie swoje ulubione spożywczaki online?

5. Gotuj obiady na 2 dni

Punkt, który sukcesywnie staram się wcielić w życie, bo jednak gotowy obiad, to przy małym dziecku prawdziwa ulga. Wystarczy podgrzać i cieszyć się pełnym brzuszkiem.

6. Wybieraj posiłki, które możesz przygotować w 30 minut

Gotowanie ma dla mnie sens, jeśli przygotowanie posiłku nie trwa dużo dłużej niż jego jedzenie. Szkoda mi czasu na długie stanie w kuchni (podobnie jak na sprzątanie). Bardzo lubię te smaczne, proste i szybkie przepisy. Tutaj dzieliłam się pomysłami na moje ulubione obiady w 30 minut: część 1 i część 2. Jeśli macie własne łatwe dania, chętnie je poznam.

7. Wszystkie rachunki płać raz w miesiącu

Pozornie oszczędność czasu nieduża, ale warto grupować zadania, bo łatwiej i szybciej się z nimi wtedy uporać. Tak samo jest z opłaceniem rachunków. Poświęć na nie czas tylko raz w miesiącu. A jeszcze lepiej utwórz zlecenie stałe polecenie zapłaty.

8. Prowadź rodzinny kalendarz

Ostatnio mój ulubiony ułatwiacz i usprawniacz rodzinnego życia. Stoi w widocznym miejscu, wpisujemy w niego nasze plany i sprawy, rezerwujemy swój czas. Plan nie wpisany w kalendarz nie istnieje lub łatwo go zmienić. Nasz rodzinny kalendarz ma też miejsce na zapisywanie posiłków na cały miesiąc, więc mamy dwa w jednym. Kalendarz na sierpień możecie pobrać tutaj.

9. Korzystaj z minutnika

Gotowanie, sprzątanie, krótka przerwa, przeznaczenie 5 minut na jakieś nielubiane zajęcie. Do kontrolowania czasu przy tych wszystkich czynnościach przydaje się minutnik. Ustalając sobie z góry rygorystyczny czas, działamy wydajniej żeby zdążyć. Ten wpis też powstawał z ustawionym minutnikiem ;). Jeśli szukacie minutnika dobrze sprawdza mi się KLOCKIS z Ikea lub cyfrowy e.ggTimer.

10. Wyznacz jedno miejsce do przechowywania kluczy

Ile czasu tracicie na szukanie kluczy? Dzięki temu wyjścia z domu, stają się znacznie spokojniejsze. Pamiętacie o punkcie 1? To najważniejszy przykład jej użycia.

11. Zapieraj plamy od razu

Skuteczny sposób na pozbycie się plam jest tylko jeden: zaprać je od razu. Plama zniknie, a czas oszczędzony na jej późniejszym wywabianiu zaoszczędzony.

12. Przechowuj nożyczki w kuchni

Nożyczki w kuchni to mój hit. Zawsze gdy były mi potrzebne w kuchni, musiałam szukać ich w naszej szafce biurowej. A najczęściej używam ich właśnie w kuchni. Zdecydowanie lepiej otwierać opakowania nożyczkami, niż je rozrywając, bo wiadomo jak to się skończy. Cała zawartość na podłodze, a nie chcemy przecież dodatkowego sprzątania.

13. Podziel domowe obowiązki między domowników

Każda osoba w domu powinna tak samo o ten dom dbać. Nie pomagać, tylko tak samo dbać. I choć zadania mogą być różne, o różnym stopniu skomplikowania, to zawsze choćby jedno małe zadanie mniej dla nas. Ustalcie wspólną listę stałych obowiązków domowników. Możecie to zapisać np. w moim harmonogramie sprzątania.

14. Nie rób wszystkiego na raz

Przy małym dziecku trudno nie robić dwóch-trzech rzeczy jednocześnie. Z jednej strony codzienne obowiązki z drugiej cały czas trzeba nad maluchem czuwać. Ale dodając sobie kolejne zadania, żadnego z nich nie da się skończyć. Dlatego najbardziej efektywnie jest skupić się na jednym, drugie zawsze dołoży nam nasze kochane maleństwo. To w zupełności wystarczy.

15. Rób listy: książek, prezentów, rzeczy do kupienia

To znacznie ułatwia życie. Promocja w księgarni? Od razu wiecie jakie książki chcielibyście kupić. Wpadnie Wam pomysł na prezent dla bliskiej osoby? Zapisujecie na listę, a gdy nadarzy się okazja do obdarowania nie musicie myśleć, co kupić.

16. Od razu rozprawiaj się z każdym papierem

Czytamy i decydujemy co z nim dalej. Przechodzą nam przez ręce rachunki, ulotki, bony promocyjne, umowy itd. Kiedyś miałam ogromne ilości makulatury, które przeglądałam raz na jakiś czas. Ta jedna zmiana spowodowała, że zaoszczędziłam kilka godzin, które spędzałam na przeglądzie gazet, papierów i ulotek.

17. Wyłącz powiadomienia

Powiadomienia o przychodzących mailach, wiadomościach, komentarzach to straszne pożeracze czasu. Niby tylko chwila, a tu ucieka nam 5 minut, a tam kolejne. Od półtora roku mam wyłączone powiadomienia i żyję szczęśliwie, nic ważnego mnie nie ominęło, a wręcz przeciwnie. Dzięki temu właśnie mogę skupić się na tym, co ważne.

18. Rozmawiaj w trybie głośnomówiącym

Dzięki prowadzeniu rozmów w trybie głośnomówiącym, mamy wolne ręce, a wtedy możemy wykorzystać czas podczas rozmowy również w inny sposób. Wytarcie kurzy, odłożenie rzeczy na miejsce czy nakarmienie dziecka, spokojnie można zrobić plotkując z mamą czy siostrą.

19. Wyrabiaj nawyki i działaj według schematu

Dzięki temu sprawy powtarzalne realizuje się niemal automatycznie. Nie trzeba poświęcać czasu i energii na zastanawianie się co zrobić. Podobno wystarczy 21 powtórzeń by zmienić je w nawyk. Macie ochotę to sprawdzić?

20. Oszczędzaj czas podczas sprzątania

Jeśli opracujesz swój sposób na sprzątnie i sukcesywnie będziesz go zmieniać w nawyk, okaże się, że zaczynasz działać automatycznie. To właśnie działanie według schematu pomaga oszczędzić czas podczas sprzątania. Odsyłam Was do wpisu 12 trików oszczędzających czas podczas sprzątania.

 

A Wy, co dorzuciłybyście do tej listy? Jakie są Wasze sposoby na oszczędzanie czasu podczas wykonywania domowych czynności?

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close