12 trików oszczędzających czas podczas sprzątania

triki oszczędzając czas

Za oknem piękna wiosna, więc chęci do siedzenia w domu i sprzątania coraz mniej. Też tak mam, dlatego staram się ograniczyć czas na porządki do minimum. Bałagan i brud w moim otoczeniu nie są moim sprzymierzeńcami, ale wiosną i latem szczególnie nie lubię poświęcać sprzątanie zbyt dużo czasu.

Co mi w tym pomaga? Koncentracja tylko na sprzątaniu i odpowiednia organizacja to klucz do tego, by oszczędzić czas przy domowych porządkach. Rutyna jest naszym sprzymierzeńcem. Te kilkanaście punktów stosowanych regularnie sprzyja sprawności, pewności w działaniu i tym samym pomaga przyśpieszyć sprzątanie. Polecam wprowadzić je wszystkie jednocześnie ;).

Triki oszczędzające czas podczas sprzątania:

1. Sprzątaj od lewej do prawej i z góry na dół + zasady sprzątania

Sprzątanie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, to klucz do tego, by uniknąć poprawek i cofania się, bo pominęliśmy jakieś miejsce. Być może myślicie, że to zbędny punkt, ale to właśnie on jest najważniejszy, gdy chodzi o sprawne porządki. Do tego sprzątanie z góry na dół. Często spotykam się z przekonaniem, że najpierw powinniśmy odkurzyć a dopiero po tym, zabrać się za wycieranie kurzy z mebli. No cóż, jeśli chcemy uniknąć dwukrotnego odkurzania czy czyszczenia tej samej powierzchni, to lepiej jednak zacząć od góry.

→ 5 ZASAD, KTÓRE USPRAWNIAJĄ SPRZĄTANIE

2. Zestaw do sprzątania miej zawsze pod ręką

Ile czasu tracimy, by za każdym razem iść do innego pomieszczenia po odpowiedni środek do sprzątania?

3. Nie łącz czyszczenia z poskromieniem bałaganu

Bałagan – to rzeczy nieodłożone na swoje miejsce, ubrania rozrzucone byle gdzie, blaty zastawione przydasiami. Najlepiej rozdzielić te czynności i wykonywać po sobie. Najpierw odkładamy rzeczy na miejsce, później zabieramy się za czyszczenie. Tak naprawdę najlepiej odkładać rzeczy na miejsce od razu i tę pierwszą część mieć zawsze z głowy!

4. Zaplanuj czas na sprzątanie

Wyznaczenie bloku czasowego sprawia, że łatwiej się zmobilizować i wiemy, że mamy sprzątać, np. tylko 30 czy 15 minut. To nie brzmi tak strasznie, prawda?

→ JAK SPRZĄTAĆ 15 MINUT DZIENNIE?

5. Zaplanuj co masz do zrobienia

Jeśli wiemy, co mamy do zrobienia, nie musimy się zastanawiać, tylko do razu bierzemy się do działania. Działamy zamiast myśleć. Nic nas nie rozprasza.

→ JAK UŁOŻYĆ HARMONOGRAM SPRZĄTANIA?

6. Mądry multitasking

Jeśli podczas sprzątania musimy, np. odebrać telefon, to włączymy tryb głośnomówiący i wykorzystajmy czas na rozmowę na proste czynności jak np. włożenie naczyń na zmywarki czy starcie kurzu.

7. Nie włączaj telewizora

Bo zamiast sprzątać, będziemy oglądać telewizję. Oglądanie filmików na YT też odpada, bo skupiamy się na czymś innym i czas poświęcony na sprzątanie wydłuża się o 50%! Lepiej włączyć dynamiczną muzykę.

→ PLAYLISTA DO SPRZĄTANIA

8. Wyloguj się

Powiadomienia na telefonie to też zło i tak łatwo potrafią odciągnąć od tego, co mamy do zrobienia!

9. Używaj do sprzątania obu rąk

Jedną ręką rozprowadzaj środek do czyszczenia, drugą przecieraj powierzchnię szmatką. Jedną ręką wycieraj kurz, a drugą podnoś przedmioty.

10. Jeśli coś nie jest brudne – nie czyść tego!

Chyba nie wymaga komentarza. 😉

11. Odkurzacz włącz do gniazdka, z którego dotrzesz do każdego pomieszczenia

Albo zainwestuj w długi kabel lub przedłużacz. Zaczęłam ten trik stosować już na poprzednim mieszkaniu i realnie odczułam, że odkurzam krócej o kilka minut. Niby nie dużo, ale jednak składa się na całość.

12. Miej pod ręką ściereczkę spryskaną płynem do mycia szyb

Dzięki temu szybko wytrzemy wszystkie szklane części mebli oraz sprzęty RTV i meble na wysoki połysk.

 

Dzięki tym trikom naprawdę czuję, że szybciej sprzątam, mam większą motywację, by szybko skończyć i te codzienne 15 minutówki są przyjemnością. Choć czasem zdarzy mi się wrócić do sprzątania tylko raz w tygodniu, to jednak nie przyjęłabym już tej metody na stałe. Małe kroki i weekendy wolne od sprzątania, to jest to! 🙂

Moje triki oszczędzające czas podczas sprzątanie już znacie, a co według Was pomaga szybciej sprzątać? Koniecznie napiszcie w komentarzach!

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close