Podsumowanie Wyzwania #Oczyszczam Przestrzeń

podsumowanie-wyzwania-oczyszczam-przestrzen

Na wstępie bardzo Wam dziękuję za ogromnie ciepłe przyjęcie Wyzwania #OczyszczamPrzestrzeń i za to, że tak licznie do niego przystąpiliście. Nie spodziewałam się aż tak dużo zainteresowania :). Ten miesiąc zmagań był dla mnie podwójnie ważny, bo okazał się wyjątkową okazją do nawiązania z Wami bezpośredniego kontaktu, często dużo bliższego niż do tej pory. Bardzo Wam za to dziękuję!

Moja realizacja Wyzwania #OczyszczamPrzestrzeń

Na początku do wszystkich zadań z wyzwania podeszłam z ogromną energią i zapałem, i podobnie jak część z Was, jednego dnia realizowałam kilka punktów. Później musiałam wyhamować, ale dokończyłam zadania, które wymagały mniejszej ilości sił, a do tych cięższych zaangażowałam drugą połówkę.

Dzień 1. Zrób listę rzeczy do oddania/sprzedania, które na oddanie/sprzedanie czekają od dawna.
To zadanie nie sprawiło mi trudności, bo przy wielu rzeczach myślałam o tym od dawna, a spisanie ich na kartkę tylko oczyściło moją głowę z niepotrzebnych myśli.

Dzień 2. Zrób przegląd drobnej elektroniki.
Tutaj okazało się, że tej elektroniki nie ma aż tak dużo, a po prostu wkradł się tam bałagan, mimo przegródek. Takie zaskoczenie! 😉 Przy części rzeczy zdecydowaliśmy się jednak na sprzedaż, więc sam przegląd miał podwójną korzyść.

Dzień 3. Uporządkuj domową apteczkę i wyrzuć przeterminowane leki
Zakończone pełnym sukcesem, bo jeszcze odkryłam aptekę, w której bez problemu przyjmują przeterminowane leki. A do tej pory nie było to takie łatwe.

Dzień 4. Wyczyść telefon usuwając zbędne aplikacje, wiadomości i zdjęcia
To zadanie okazało się odrobinę czasochłonne, bo nazbierało się dużo zdjęć, które na dodatek bez mojej wiedzy zsynchronizowały się z telefonem i wszystko musiałam ręcznie usuwać, ale było warto, bo bez żadnych limitów mogę robić nowe.

Dzień 5. Uporządkuj szafkę z przyprawami
Skończyło się na szybkim posprzątaniu (odkurzeniu) szuflady.

Dzień 6. Wyrzuć wszystkie przeterminowane kosmetyki
Tu pełen sukces, bo przeterminowanych nie znalazłam, ale wprowadziłam kilka zmian, pozbyłam się tych na wykończeniu i jeszcze większy minimalizm bardzo mi odpowiada.

Dzień 7. Uporządkuj reklamówki i pozbądź się ich nadmiaru
Ten punkt wyzwania muszę bardzo często powtarzać, bo zupełnie nie wiem skąd się biorą. Zakupy robimy z ekotorbą, nie zbieram ich z premedytacją, wręcz kiedy nie muszę – nie biorę, na bieżąco zużywam, a i tak ich ciągle przybywa. Pocieszyła mnie jedna z Czytelniczek, że jeszcze będzie mi ich brakować przy wyrzucaniu pampersów. Na to liczę!

Dzień 8. Posprzątaj biurko przed rozpoczęciem pracy i dbaj o to już każdego dnia
To mój priorytet od zawsze, ale rozszerzyłam go o wcześniejsze kończenie pracy i zabranie ze stołu wszystkich rzeczy, które mogłyby mi o niej przypominać.

Dzień 9. Pozbądź się jednej rzeczy, z którą jesteś związany
Wiecie, że ten punkt okazał się być dla mnie najtrudniejszy? Wydawało mi się, że znajdę coś takiego bez problemu. A nie znalazłam. Bo albo nie byłam aż tak bardzo z tą rzeczą związana, by rozstanie stanowiło duży problem, a te najbardziej sentymentalne (zdjęcia) ciągle są w użyciu i nie mogę powiedzieć by były nieprzydatne. A do samego zadania bardzo mądry komentarz jednej z Czytelniczek:

Są w życiu takie sytuacje, często są one dramatyczne, które pokazują nam że żadna z posiadanych rzeczy nie jest naprawdę ważna ani nam potrzebna. To raczej inni ludzie „zmuszają” nas do gromadzenia niepotrzebnych śmieci w naszym życiu.

Dzień 10. Przejrzyj i uporządkuj półkę z butami
Tu też sukces i nawet szybko poszło, a ja nie musiałam się długo zastanawiać, które zostawić. Dziwiliście się nawet pod ostatnim wpisem, że mam tylko 8 par butów. Mało, ale za to wszystkie lubię!

Dzień 11. Przygotuj menu na tydzień w oparciu o zapasy, które posiadasz
Planowanie menu działa, a dzięki temu, że musiałam oprzeć je o zapasy, zrodził się pomysł na kuchenną organizację DIY.

Dzień 12. Wyrzuć jedną zużytą rzecz, której masz kilka o podobnych funkcjach, np. ręczniki, pościel, piżamy
Moja szafka odetchnęła, ale jestem straszną miłośniczką pościeli i już zdążyłam kupić nową!

Dzień 13. Uporządkuj półkę z ubraniami
Myślałam, że to zadanie będzie trudne w realizacji, tak by połączyć ubrania na czas ciąży z przedciążowymi. Ale jak już robiłam przegląd, to zdecydowałam się rozstać z kolejnymi sztukami i nawet odzyskałam jedną wolną półkę. A ubrań mi nie brakuje.

Dzień 14. Pozbądź się większości ubrań pod domu
Został tylko jeden zestaw!

Dzień 15. Przejrzyj bieżącą pocztę i papiery, pozbywając się wszystkich, które nie są potrzebne
Tu nie było łatwo, bo podczas projektowania Kalendarza, wersji próbnych, testowych, kartek, notatek i szkiców było mnóstwo, a każdy z nich ważny. Ale dzięki publikacji na blogu mogłam i z nimi zrobić porządek.

Dzień 16. Uporządkuj dokumenty i wyrzuć te, które nie są już potrzebne
Kilka takich się znalazło, ale ogólnie z dumą stwierdzam, że nie było tak źle jak się spodziewałam.

Dzień 17. Zrób porządek z gazetami
Po przejrzeniu wyrzuciłam nawet aktualny katalog Ikei. Zostały tylko dwa magazyny z projektami domów.

Dzień 18. Zrezygnuj z jednej dekoracji/ozdoby, która stoi na półce i się kurzy
Pochowane świeczki i świeczniki, mniej ramek na zdjęcia, drzewko na biżuterię i taca na perfumy zniknęły. I o dziwo wcale mi ich nie brakuje.

Dzień 19. Nie kupuj nic przez dwa dni
To jeden z punktów, przy którym część z Was miała problem. Mi zaplanowanie zakupów i pilnowanie się, by niczego nie dokupić, dobrze zrobiło. Bo każde wyjście po bułki kończyło się jakąś dodatkową zachcianką (niekoniecznie niezdrową), a dzięki temu przekonałam się sama, że mogę bez wielu rzeczy się obejść.

Dzień 20. Zapanuj nad swoją skrzynką mailową i wprowadź Inbox Zero
To też był jeden z najtrudniejszych punktów i koniecznie muszę wprowadzić jeden dzień w tygodniu, kiedy czyszczę skrzynki mailowe do zera. Po weekendzie offline kończącym wyzwanie, jeszcze się z maili nie odgrzebałam. A strasznie nie lubię, kiedy musicie czekać na odpowiedź tydzień albo dłużej.

Dzień 21. Wyrzuć nadmiarowe wieszaki
Tutaj okazało się, że jestem fenomenem, bo wszystkim wieszaków brakuje :D.

Dzień 22. Wyczyść pulpit zostawiając tylko 5 potrzebnych ikon
Dzięki temu, że raz się zmobilizowałam pilnuję tego stanu codziennie i dużo mniej się rozpraszam niż do tej pory. Mała rzecz, a tak bardzo może wpłynąć na wydajność.

Dzień 23. Uporządkuj szafkę pod zlewem – zastanów się, z których środków czystości możesz zrezygnować i zastąpić je domowymi sposobami
W moim zestawie do sprzątania królują przede wszystkim te domowe środki czystości, ale i tak szafka pod zlewem wymagała porządków. Teraz za sprzątanie zabieram się z większą przyjemnością.

Dzień 24. Uporządkuj szufladę w kuchni, w której trzymasz sitka, deski i inne małe sprzęty do gotowania
Moja szuflada uporządkowana, część rzeczy wyrzucona, ale ciągle nie jestem zadowolona z efektu i dumam nad większą zmianą. Chyba zamienię ją z jedną z wiszących szafek, by było poręczniej.

Dzień 25. Zrób porządek z książkami i zdecyduj, które z nich nie są Ci już potrzebne
Z książkami poszło nieźle, a w ramach wyzwania postanowiłam przez jakiś czas nie kupować wersji papierowych, tylko przerzucić się na ebooki. I choć uwielbiam zapach nowych książek prosto z drukarni, to Kindle bywa dużo wygodniejszy, szczególnie w podróży.

Dzień 26. Zrób porządek w szafce z kawą i herbatą
Poszło wyjątkowo łatwo, nawet zyskałam jedną półkę specjalnie na moje filiżanki.

Dzień 27. Przejrzyj biżuterię i pozbądź się tej, której nie nosisz
Została tylko srebrna i złota i dwa sztuczne naszyjniki, które uwielbiam. Odrobina nadmiaru jest w kolczykach, ale te często zmieniam, więc na takie szaleństwo sobie pozwalam.

Dzień 28. Przejrzyj szaliki, czapki i rękawiczki. Zostaw tylko te, które będziesz nosić nadchodzącej zimy
Okazało się, że mam tylko to w czym chodzę, choć zaglądając do szafki miałam wrażenie, że jest tego mnóstwo.

Dzień 29. Wystaw na aukcjach internetowych rzeczy do sprzedania
To zadanie sprawiło mi trochę trudności, bo mimo że zdjęcia i opisy gotowe, to nie mogłam się zmobilizować, by je wystawić. Dla Was też okazało się być sporym wyzwaniem, ale bardzo spodobał mi się komentarz jednej Czytelniczki:

Może rzeczy nie sprzedają się za tyle, za ile się je kupiło, ale po pierwsze kilka złotych do kieszeni wpadnie, a poza tym widać, jak rzeczy tracą szybko wartość i nie warto w nie zbyt wiele inwestować i się zbyt wieloma otaczać.

Często za bardzo kalkulujemy ile możemy zarobić, a przecież nie o to chodzi. Ważne by pozbyć się rzeczy, a zwrot pieniędzy jest dodatkowym bonusem.

Dzień 30. Zaplanuj spokojny weekend offline
Weekend z Rodzinką, z dala od miasta, czyli tak jak lubię najbardziej :).

Przy wielu punktach zaskoczyłam się tym, że wydawało mi się, że czegoś mam za dużo a ostatecznie nie było tak źle. Najbardziej przeszkadzały mi te rzeczy, których już dawno chciałam się pozbyć, a brakowało motywacji by zająć się tym od razu. Dzięki wyzwaniu i przejrzeniu na raz wszystkiego co miałam, łatwiej było zabrać się za takie kompleksowe wyrzucanie i oczyszczanie. I myślę, że to mój największy sukces.

Mimo że często (żeby nie powiedzieć ciągle) coś sprzątam, przestawiam, wyrzucam, bo to dla mnie niezawodny sposób na odreagowanie i wyciszenie, to taka motywacja do kompleksowych porządków, które skupiają się tylko na tym by pozbyć się nadmiaru, była mi bardzo potrzebna. Od razu stałam się lżejsza i zyskałam przestrzeń, do tego by stworzyć coś nowego. Całe wyzwanie zakończyło się u mnie przestawianiem mebli, a to wprowadziło nową energię. Bardzo lubię takie zmiany!


Tutaj znajdziecie listę wpisów, które ukazały się na innych blogach z realizacji Wyzwania #OczyszczamPrzestrzeń. Jeśli jakieś Wasze podsumowanie mi umknęło, dajcie znać, od razu to naprawię.

Wpisy i filmy o Wyzwaniu #OczyszczamPrzestrzeń przygotowane przez Uczestników:

– Porządki w Apteczce – Level up! Studio
– Wyzwanie #OczyszczamPrzestrzeń – realizowalnia.blogspot.com
– Wyzwanie #OczyszczamPrzestrzeń – półmetek – realizowalnia.blogspot.com
– Wyzwanie #OczyszczamPrzestrzeń – zrobione! – realizowalnia.blogspot.com
– #OgarniamPrzestrzeń – cz.I – Kobieta z Ikrą
– Podsumowanie Akcji Oczyszczania Przestrzeni – Bird Beauty
– Jak oczyściłam swoją przestrzeń z Niebałaganką – Make Life Tasty
– #OczyszczamPrzestrzeń – Huleczka
– #Oczyszczam Przestrzeń – podsumowanie – Huleczka
– 30 dniowe wyzwanie Oczyszczam Przestrzeń – High Carb Paulina

Ogromnie cieszę się, że wyzwaniu wzięło udział mnóstwo osób, które nie blogują, a które regularnie dawały mi znać o swoich postępach, satysfakcji z wykonanych zadań i zmian spowodowanych wyzwaniem. Wiem, że się powtarzam, ale dla mnie to też ogromna motywacja do tworzenia tego miejsca, więc bardzo Wam za nią dziękuję! Ogromnie ucieszyło mnie też to, że z początkiem października dużo osób zaczyna wyzwanie. To dla mnie niesamowite, że zaczyna żyć własnym pozablogowym życiem – kolejny znak, że było potrzebne.

Pojawiło się też sporo pytań o kolejną edycję wyzwania i jestem pewna, że taka będzie, ale mam też kilka pomysłów na domowe wyzwania w odrobinie innej tematyce. Bądźcie czujni, bo na pewno się pojawią!

Dziękuję Wam wszystkim za udział i ogromną motywację, jaką mogę od Was czerpać!

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close