Wyzwanie #OczyszczamPrzestrzeń

wyzwanie-oczyszczajace

Nie wiem czy już włączyło mi się ciążowe wicie gniazda, czy to po prostu chęć wprowadzenia zmian w otoczeniu, ale od kilku tygodni mam ogromną potrzebę wyrzucania i oczyszczania swojej przestrzeni. Codziennie muszę przejrzeć przynajmniej jeden rodzaj rzeczy czy jedną półkę i zawsze coś wyrzucę. Stwierdziłam, że spiszę sobie wszystkie dziedziny, w których chcę pozbyć się nadmiaru i będę je sukcesywnie realizować. Później przeczytałam wyniki ankiety i doszłam do wniosku, że muszę Wam o tym wyzwaniu powiedzieć! Zechcecie dołączyć?

Wyzwanie #OczyszczamPrzestrzeń

Dlaczego #OczyszczamPrzestrzeń? Bo uznałam, że mam za dużo rzeczy i ogromną potrzebę wyrzucania. We wspomnianej ankiecie najczęściej pojawiającym się problemem była zbyt duża ilość rzeczy i trudności w ich wyrzucaniu. Mam nadzieję, że razem się zmobilizujemy i oczyścimy swoją przestrzeń z nadmiaru! 🙂 Myślę, że to będzie dobry wstęp do jesiennych porządków, dzięki czemu nie będą tak bardzo intensywne i angażujące.

Czas trwania: Zaczynamy już jutro, a całe wyzwanie będzie trwało 30 dni, czyli od 27 sierpnia do 25 września. 30 dni wydaje mi się być idealnym terminem (nie za długim, nie za krótkim). Miesiąc mobilizacji, dzięki któremu pozbędziemy się niepotrzebnych przedmiotów ze swojego życia.

Kto może uczestniczyć w wyzwaniu?: Każdy, kto ma potrzebę i ochotę na wprowadzenie zmian i potrzebuje wspólnej mobilizacji.

Co trzeba robić?: Listę zadań na wyzwanie znajdziecie w tym wpisie wraz z pomocnymi linkami. Codziennie rano na Facebooku  będę publikować zdjęcia i przypomnienie o zdaniu dla danego dnia. A jak mi idzie będę starała się na bieżąco pokazywać przede wszystkim na Instagramie. Mam nadzieję, że zmotywuje to i mnie, i Was. Kolejność realizacji zadań jest dowolna, dopasujcie ją do siebie, możecie też wpisać zupełnie inne zdania. W końcu ma nam to pomóc a sami najlepiej wiemy, w których aspektach potrzebujemy zmian. Oczywiście można zrealizować kilka zadań jednego dnia, wszystko zależy od Was i Waszej energii.

Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielicie się efektami wyzwania pokazując lub opisując je na bieżąco na Instagramie, Facebooku lub Twietterze albo po prostu wysyłając do mnie maila 🙂

Pamiętajcie proszę, by oznaczyć mnie przy każdym takim poście w social mediach tagiem #OczyszczamPrzestrzeń z @niebalaganka. Wtedy będę mogła być na bieżąco,
bo mi też przyda się motywujący kopniaczek :).

Na koniec zamierzam zrobić podsumowanie i mam nadzieję, że będę mogła dołączyć do niego również Wasze wrażenia. Dlatego nie zapomnijcie dać mi znać o wszystkich podsumowaniach, które stworzycie.

Wyzwanie OczyszczamPrzestrzeń

Zadania w ramach wyzwania:

Dzień 1. Zrób listę rzeczy do oddania/sprzedania, które na oddanie/sprzedanie czekają od dawna.
Na pewno macie takie rzeczy, przy których już od dawna myślicie, że wypadałoby je sprzedać, oddać albo po prostu wyrzucić. Pierwszy krok to spisanie ich wszystkich na kartkę czy do elektronicznego notatnika. Miejcie listę cały czas pod ręką i pamiętajcie, by uzupełniać ją na bieżąco przez całe wyzwanie.

Dzień 2. Zrób przegląd drobnej elektroniki.
Słuchawki, pendrive’y, stare myszki do komputera, kable USB. Te rzeczy zajmują niewiele miejsca, dlatego gdy przestają nam służyć zalegają po kątach. Od jakiegoś czasu zbieram się z ich przejrzeniem, a ten idealny moment właśnie nadszedł.

Dzień 3. Uporządkuj domową apteczkę i wyrzuć przeterminowane leki
Zbliża się jesień, a to czas by porządnie zabrać się za weryfikację tego, co znajduje się w naszej domowej apteczce, wyrzucić przeterminowane leki i uzupełnić zapasy na wypadek przeziębienia.
Pomocny tekst: Domowa apteczka i organizacja leków

Dzień 4. Wyczyść telefon usuwając zbędne aplikacje, wiadomości i zdjęcia
Czasem sama się dziwię co znajduje się w moim telefonie, bo wydaje mi się, że na bieżąco usuwam wiadomości czy nieudane zdjęcia. A tu jednak pamięć pełna ;).
Pomocny tekst: Wirtualne porządki na smartfonie w 15 minut.

Dzień 5. Uporządkuj szafkę z przyprawami
Wygoda podczas gotowania to dla mnie kluczowa sprawa, bo zmniejsza poziom stresu. Organizacja jest idealna, ale przydałby się przegląd, uzupełnienie zapasów i wyczyszczenie szuflady.
Pomocny tekst: Organizacja szuflady z przyprawami + etykiety na słoiki do druku

Dzień 6. Wyrzuć wszystkie przeterminowane kosmetyki
Przejrzyj i wyrzuć wszystkie, które są przeterminowane, ale też te, którym kończy się termin ważności a praktycznie ich nie używasz. Szanse, że zużyjesz są naprawdę malutkie.
Pomocny tekst: Minimalizm w kosmetyczce. 5 zasad, których staram się przestrzegać.

Dzień 7. Uporządkuj reklamówki i pozbądź się ich nadmiaru
Reklamówki i torebki foliowe lubią brać się mnożyć i nawet nie wiadomo, kiedy to nastąpiło. Uporządkuj je, a wszystko co nadmiarowe wyrzuć lub wykorzystaj do mrożenia i wyrzucania śmieci.
Pomocny tekst: Walka z foliowymi torebkami

Dzień 8. Posprzątaj biurko przed rozpoczęciem pracy i dbaj o to już każdego dnia
W końcu praca przy czystym biurku zwiększa efektywność, łatwiej się skupić i szybciej wykonujemy zadania, ale przede wszystkim pracuje się dużo przyjemniej.
Pomocny tekst: Porządek na biurku i moje biurkowe niezbędniki

Dzień 9. Pozbądź się jednej rzeczy, z którą jesteś związany
Sentyment do przedmiotów to trudna sprawa, ale jeśli większość zbędnych rzeczy w domu trzymamy z sentymentu, to trzeba z nim walczyć. Dlatego pozbądź się jednej rzeczy, z którą jesteś związany.
Pomocny tekst: Trudne rozstania

Dzień 10. Przejrzyj i uporządkuj półkę z butami
Zastanów się, w których chodzisz, które już Ci się nie podobają, a które zakładasz tak rzadko, że szkoda by zajmowały miejsce. Jeśli wszystkie zostają, to wyczyść je i zadbaj o właściwe przechowywanie.
Pomocny tekst: Jak dbać o buty?

Dzień 11. Przygotuj menu na tydzień w oparciu o zapasy, które posiadasz
Regularne wyjadanie zapasów też jest ważne, a menu tygodniowe wiele ułatwia, więc działamy!
Pomocny tekst: Jak planować posiłku + arkusz do pobrania

Dzień 12. Wyrzuć jedną zużytą rzecz, której masz kilka o podobnych funkcjach, np. ręczniki, pościel, piżamy
Trzymanie kilku sztuk, np. ręczników, które pełnią tę samą funkcję, ma sens tylko wtedy, kiedy wszystkie są w idealnym stanie. U mnie przegląd jest konieczny a nie mogę się do niego zebrać.
Pomocne teksty: Jak składać ręczniki, Sposoby na złożenie pościeli

Dzień 13. Uporządkuj półkę z ubraniami
To będzie dla mnie wyzwanie, bo w większość rzeczy i tak już się nie mieszczę, ale nadają się na czas „po ciąży”. Dlatego muszę wymyślić dobry system przechowywania.
Pomocny tekst: Organizacja w szafie na wiosnę

Dzień 14. Pozbądź się większości ubrań pod domu
Kiedy trudno nam zostawić wyrzucić jakąś część garderoby, bo jeszcze dobra, niezniszczona, to zazwyczaj zostawiamy ją jako „po domu”. Efektem tego są półki pełne takich ubrań. A przecież w domu powinnyśmy czuć się komfortowo i wyglądać schludnie. Dlatego dziś zostawiamy maksymalnie dwie sztuki ubrań po domu, które nie są zniszczone i w których czujemy się świetnie.

Dzień 15. Przejrzyj bieżącą pocztę i papiery, pozbywając się wszystkich, które nie są potrzebne
Czy Wy też tak macie, że papiery, notatki kumulują się w jednej chwili i powstaje ogromny stosik? Kiedy pracuję i robię bieżące notatki, to liczba takich atakujących mnie stosów jest ogromna. Staram się je eliminować na koniec dnia, ale dodatkowej motywacji nigdy za wiele, dlatego zamierzam przejrzeć wszystkie kartki i papiery, które posiadam.

Dzień 16. Uporządkuj dokumenty i wyrzuć te, które nie są już potrzebne
Bałagan w dokumentach może na co dzień nie przeszkadza, ale w momencie gdy potrzebujemy coś szybko znaleźć może napsuć wiele krwi. Dlatego lepiej mieć tam porządek i zrobić choćby szybki przegląd pozbywając się tego, co niepotrzebne.
Pomocny tekst: Moja organizacja dokumentów

Dzień 17. Zrób porządek z gazetami
Ja wyrzucam wszystkie, bo nigdy do nich nie wracam.
Pomocny tekst: Przechowywanie czasopism – pomysły, inspiracje, rady

Dzień 18. Zrezygnuj z jednej dekoracji/ozdoby, która stoi na półce i się kurzy
Tylko z jednej, choć jeśli masz ochotę – nie ograniczaj się. Schowaj, wyrzuć, przeznacz do sprzedania i pamiętaj, że więcej nie znaczy lepiej.

Dzień 19. Nie kupuj nic przez dwa dni
Nawet spożywczych zakupów! A wszystko po to, by zaplanować wszelkie zakupy wcześniej i ograniczyć ilość rzeczy przynoszonych do domu.

Dzień 20. Zapanuj nad swoją skrzynką mailową i wprowadź Inbox Zero
Pusta skrzynka mailowa, to marzenie, o które warto zadbać przynajmniej raz w tygodniu.
Pomocny tekst: Porządki na komputerze w 5 krokach

Dzień 21. Wyrzuć nadmiarowe wieszaki
Nie wiem skąd się one u mnie biorą, ale ciągle mam za dużo wieszaków. Wprowadziłam już ich jednolity wzór w szafie, a zawsze znajdzie się jakiś nie od kompletu. Dziś trafiają do kosza.

Dzień 22. Wyczyść pulpit zostawiając tylko 5 potrzebnych ikon
Minimalizm na pulpicie sprawdza się u mnie od zawsze, ale gdy mam rozpoczętych wiele projektów ikonek przybywa. Najwyższa pora się z tym uporać. A 5 to ciągle dużo!
Pomocny tekst: Porządki na komputerze w 5 krokach

Dzień 23. Uporządkuj szafkę pod zlewem – zastanów się, z których środków czystości możesz zrezygnować i zastąpić je domowymi sposobami
Uporządkowanie szafki pod zlewem to tylko 15 minut a znacznie wygodniej zabierać się za porządki. Do tego zawsze myślę o tym co mogę wyczyścić w naturalny sposób.
Pomocne teksty: Uporządkuj szafkę pod zlewemEko sprzątanie

Dzień 24. Uporządkuj szufladę w kuchni, w której trzymasz sitka, deski i inne małe sprzęty do gotowania
Chyba każdy z nas ma taką szufladę, a różnorodność przedmiotów, które tam trzymamy nie pomaga w utrzymaniu porządku. Koniecznie muszę je przejrzeć i zdecydować, których nie używam.

Dzień 25. Zrób porządek z książkami i zdecyduj, które z nich nie są Ci już potrzebne
Potrzeba pozbywania się zbędnych rzeczy z mojego otoczenia dotknęła także książki, choć myślałam, że to raczej niemożliwe. Mam ich za dużo!

Dzień 26. Zrób porządek w szafce z kawą i herbatą
To miejsce, o które podczas codziennego używania łatwo zadbać, ale w pewnym momencie wkrada się bałagan. Czas rozprawić się z niedopitymi herbatami i zbyt dużą ilością różnych kaw, których teraz i tak nie pijam.

Dzień 27. Przejrzyj biżuterię i pozbądź się tej, której nie nosisz
Przez pewien czas byłam straszną sroką i gromadziłam mnóstwo błyskotek, szczególnie bransoletek. A ostatecznie i tak rzadko w nich chodziłam.
Pomocne teksty: Organizacja biżuterii

Dzień 28. Przejrzyj szaliki, czapki i rękawiczki. Zostaw tylko te, które będziesz nosić nadchodzącej zimy
Niby na wiosnę robiłam porządek i wyrzucałam to, co nie potrzebne. A teraz gdy zaglądam do szafki w przedpokoju, to wydaje mi się, że mam tych rzeczy bardzo dużo.

Dzień 29. Wystaw na aukcjach internetowych rzeczy do sprzedania
Miesięczny przegląd rzeczy zrobiony, nadmiar do wyrzucenia wyrzucony, więc teraz tylko ostatnie zadanie i wystawienie rzeczy do sprzedaży.
Pomocny tekst: Co zrobić z niechcianymi przedmiotami?

Dzień 30. Zaplanuj spokojny weekend offline
A po oczyszczającym miesiącu pora zadbać o siebie i odpocząć 🙂

Najważniejsze przy każdym zadaniu, to rozstać się choć z jedną rzeczą (oddać, sprzedać, wyrzucić, zużyć). Nie możemy o tym zapomnieć!

Pobierz listę zadań na wyzwanie:


Oczywiście, będzie mi niezmiernie miło, jeśli zdecydujecie się wziąć udział w wyzwaniu razem ze mną, a jeszcze bardziej, jeśli podzielicie się nim z innymi. To jak, zabieramy się do roboty?

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close