Wyzwanie #OczyszczamPrzestrzeń

wyzwanie-oczyszczajace

Nie wiem czy już włączyło mi się ciążowe wicie gniazda, czy to po prostu chęć wprowadzenia zmian w otoczeniu, ale od kilku tygodni mam ogromną potrzebę wyrzucania i oczyszczania swojej przestrzeni. Codziennie muszę przejrzeć przynajmniej jeden rodzaj rzeczy czy jedną półkę i zawsze coś wyrzucę. Stwierdziłam, że spiszę sobie wszystkie dziedziny, w których chcę pozbyć się nadmiaru i będę je sukcesywnie realizować. Później przeczytałam wyniki ankiety i doszłam do wniosku, że muszę Wam o tym wyzwaniu powiedzieć! Zechcecie dołączyć?

Wyzwanie #OczyszczamPrzestrzeń

Dlaczego #OczyszczamPrzestrzeń? Bo uznałam, że mam za dużo rzeczy i ogromną potrzebę wyrzucania. We wspomnianej ankiecie najczęściej pojawiającym się problemem była zbyt duża ilość rzeczy i trudności w ich wyrzucaniu. Mam nadzieję, że razem się zmobilizujemy i oczyścimy swoją przestrzeń z nadmiaru! 🙂 Myślę, że to będzie dobry wstęp do jesiennych porządków, dzięki czemu nie będą tak bardzo intensywne i angażujące.

Czas trwania: Zaczynamy już jutro, a całe wyzwanie będzie trwało 30 dni, czyli od 27 sierpnia do 25 września. 30 dni wydaje mi się być idealnym terminem (nie za długim, nie za krótkim). Miesiąc mobilizacji, dzięki któremu pozbędziemy się niepotrzebnych przedmiotów ze swojego życia.

Kto może uczestniczyć w wyzwaniu?: Każdy, kto ma potrzebę i ochotę na wprowadzenie zmian i potrzebuje wspólnej mobilizacji.

Co trzeba robić?: Listę zadań na wyzwanie znajdziecie w tym wpisie wraz z pomocnymi linkami. Codziennie rano na Facebooku  będę publikować zdjęcia i przypomnienie o zdaniu dla danego dnia. A jak mi idzie będę starała się na bieżąco pokazywać przede wszystkim na Instagramie. Mam nadzieję, że zmotywuje to i mnie, i Was. Kolejność realizacji zadań jest dowolna, dopasujcie ją do siebie, możecie też wpisać zupełnie inne zdania. W końcu ma nam to pomóc a sami najlepiej wiemy, w których aspektach potrzebujemy zmian. Oczywiście można zrealizować kilka zadań jednego dnia, wszystko zależy od Was i Waszej energii.

Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielicie się efektami wyzwania pokazując lub opisując je na bieżąco na Instagramie, Facebooku lub Twietterze albo po prostu wysyłając do mnie maila 🙂

Pamiętajcie proszę, by oznaczyć mnie przy każdym takim poście w social mediach tagiem #OczyszczamPrzestrzeń z @niebalaganka. Wtedy będę mogła być na bieżąco,
bo mi też przyda się motywujący kopniaczek :).

Na koniec zamierzam zrobić podsumowanie i mam nadzieję, że będę mogła dołączyć do niego również Wasze wrażenia. Dlatego nie zapomnijcie dać mi znać o wszystkich podsumowaniach, które stworzycie.

Wyzwanie OczyszczamPrzestrzeń

Zadania w ramach wyzwania:

Dzień 1. Zrób listę rzeczy do oddania/sprzedania, które na oddanie/sprzedanie czekają od dawna.
Na pewno macie takie rzeczy, przy których już od dawna myślicie, że wypadałoby je sprzedać, oddać albo po prostu wyrzucić. Pierwszy krok to spisanie ich wszystkich na kartkę czy do elektronicznego notatnika. Miejcie listę cały czas pod ręką i pamiętajcie, by uzupełniać ją na bieżąco przez całe wyzwanie.

Dzień 2. Zrób przegląd drobnej elektroniki.
Słuchawki, pendrive’y, stare myszki do komputera, kable USB. Te rzeczy zajmują niewiele miejsca, dlatego gdy przestają nam służyć zalegają po kątach. Od jakiegoś czasu zbieram się z ich przejrzeniem, a ten idealny moment właśnie nadszedł.

Dzień 3. Uporządkuj domową apteczkę i wyrzuć przeterminowane leki
Zbliża się jesień, a to czas by porządnie zabrać się za weryfikację tego, co znajduje się w naszej domowej apteczce, wyrzucić przeterminowane leki i uzupełnić zapasy na wypadek przeziębienia.
Pomocny tekst: Domowa apteczka i organizacja leków

Dzień 4. Wyczyść telefon usuwając zbędne aplikacje, wiadomości i zdjęcia
Czasem sama się dziwię co znajduje się w moim telefonie, bo wydaje mi się, że na bieżąco usuwam wiadomości czy nieudane zdjęcia. A tu jednak pamięć pełna ;).
Pomocny tekst: Wirtualne porządki na smartfonie w 15 minut.

Dzień 5. Uporządkuj szafkę z przyprawami
Wygoda podczas gotowania to dla mnie kluczowa sprawa, bo zmniejsza poziom stresu. Organizacja jest idealna, ale przydałby się przegląd, uzupełnienie zapasów i wyczyszczenie szuflady.
Pomocny tekst: Organizacja szuflady z przyprawami + etykiety na słoiki do druku

Dzień 6. Wyrzuć wszystkie przeterminowane kosmetyki
Przejrzyj i wyrzuć wszystkie, które są przeterminowane, ale też te, którym kończy się termin ważności a praktycznie ich nie używasz. Szanse, że zużyjesz są naprawdę malutkie.
Pomocny tekst: Minimalizm w kosmetyczce. 5 zasad, których staram się przestrzegać.

Dzień 7. Uporządkuj reklamówki i pozbądź się ich nadmiaru
Reklamówki i torebki foliowe lubią brać się mnożyć i nawet nie wiadomo, kiedy to nastąpiło. Uporządkuj je, a wszystko co nadmiarowe wyrzuć lub wykorzystaj do mrożenia i wyrzucania śmieci.
Pomocny tekst: Walka z foliowymi torebkami

Dzień 8. Posprzątaj biurko przed rozpoczęciem pracy i dbaj o to już każdego dnia
W końcu praca przy czystym biurku zwiększa efektywność, łatwiej się skupić i szybciej wykonujemy zadania, ale przede wszystkim pracuje się dużo przyjemniej.
Pomocny tekst: Porządek na biurku i moje biurkowe niezbędniki

Dzień 9. Pozbądź się jednej rzeczy, z którą jesteś związany
Sentyment do przedmiotów to trudna sprawa, ale jeśli większość zbędnych rzeczy w domu trzymamy z sentymentu, to trzeba z nim walczyć. Dlatego pozbądź się jednej rzeczy, z którą jesteś związany.
Pomocny tekst: Trudne rozstania

Dzień 10. Przejrzyj i uporządkuj półkę z butami
Zastanów się, w których chodzisz, które już Ci się nie podobają, a które zakładasz tak rzadko, że szkoda by zajmowały miejsce. Jeśli wszystkie zostają, to wyczyść je i zadbaj o właściwe przechowywanie.
Pomocny tekst: Jak dbać o buty?

Dzień 11. Przygotuj menu na tydzień w oparciu o zapasy, które posiadasz
Regularne wyjadanie zapasów też jest ważne, a menu tygodniowe wiele ułatwia, więc działamy!
Pomocny tekst: Jak planować posiłku + arkusz do pobrania

Dzień 12. Wyrzuć jedną zużytą rzecz, której masz kilka o podobnych funkcjach, np. ręczniki, pościel, piżamy
Trzymanie kilku sztuk, np. ręczników, które pełnią tę samą funkcję, ma sens tylko wtedy, kiedy wszystkie są w idealnym stanie. U mnie przegląd jest konieczny a nie mogę się do niego zebrać.
Pomocne teksty: Jak składać ręczniki, Sposoby na złożenie pościeli

Dzień 13. Uporządkuj półkę z ubraniami
To będzie dla mnie wyzwanie, bo w większość rzeczy i tak już się nie mieszczę, ale nadają się na czas „po ciąży”. Dlatego muszę wymyślić dobry system przechowywania.
Pomocny tekst: Organizacja w szafie na wiosnę

Dzień 14. Pozbądź się większości ubrań pod domu
Kiedy trudno nam zostawić wyrzucić jakąś część garderoby, bo jeszcze dobra, niezniszczona, to zazwyczaj zostawiamy ją jako „po domu”. Efektem tego są półki pełne takich ubrań. A przecież w domu powinnyśmy czuć się komfortowo i wyglądać schludnie. Dlatego dziś zostawiamy maksymalnie dwie sztuki ubrań po domu, które nie są zniszczone i w których czujemy się świetnie.

Dzień 15. Przejrzyj bieżącą pocztę i papiery, pozbywając się wszystkich, które nie są potrzebne
Czy Wy też tak macie, że papiery, notatki kumulują się w jednej chwili i powstaje ogromny stosik? Kiedy pracuję i robię bieżące notatki, to liczba takich atakujących mnie stosów jest ogromna. Staram się je eliminować na koniec dnia, ale dodatkowej motywacji nigdy za wiele, dlatego zamierzam przejrzeć wszystkie kartki i papiery, które posiadam.

Dzień 16. Uporządkuj dokumenty i wyrzuć te, które nie są już potrzebne
Bałagan w dokumentach może na co dzień nie przeszkadza, ale w momencie gdy potrzebujemy coś szybko znaleźć może napsuć wiele krwi. Dlatego lepiej mieć tam porządek i zrobić choćby szybki przegląd pozbywając się tego, co niepotrzebne.
Pomocny tekst: Moja organizacja dokumentów

Dzień 17. Zrób porządek z gazetami
Ja wyrzucam wszystkie, bo nigdy do nich nie wracam.
Pomocny tekst: Przechowywanie czasopism – pomysły, inspiracje, rady

Dzień 18. Zrezygnuj z jednej dekoracji/ozdoby, która stoi na półce i się kurzy
Tylko z jednej, choć jeśli masz ochotę – nie ograniczaj się. Schowaj, wyrzuć, przeznacz do sprzedania i pamiętaj, że więcej nie znaczy lepiej.

Dzień 19. Nie kupuj nic przez dwa dni
Nawet spożywczych zakupów! A wszystko po to, by zaplanować wszelkie zakupy wcześniej i ograniczyć ilość rzeczy przynoszonych do domu.

Dzień 20. Zapanuj nad swoją skrzynką mailową i wprowadź Inbox Zero
Pusta skrzynka mailowa, to marzenie, o które warto zadbać przynajmniej raz w tygodniu.
Pomocny tekst: Porządki na komputerze w 5 krokach

Dzień 21. Wyrzuć nadmiarowe wieszaki
Nie wiem skąd się one u mnie biorą, ale ciągle mam za dużo wieszaków. Wprowadziłam już ich jednolity wzór w szafie, a zawsze znajdzie się jakiś nie od kompletu. Dziś trafiają do kosza.

Dzień 22. Wyczyść pulpit zostawiając tylko 5 potrzebnych ikon
Minimalizm na pulpicie sprawdza się u mnie od zawsze, ale gdy mam rozpoczętych wiele projektów ikonek przybywa. Najwyższa pora się z tym uporać. A 5 to ciągle dużo!
Pomocny tekst: Porządki na komputerze w 5 krokach

Dzień 23. Uporządkuj szafkę pod zlewem – zastanów się, z których środków czystości możesz zrezygnować i zastąpić je domowymi sposobami
Uporządkowanie szafki pod zlewem to tylko 15 minut a znacznie wygodniej zabierać się za porządki. Do tego zawsze myślę o tym co mogę wyczyścić w naturalny sposób.
Pomocne teksty: Uporządkuj szafkę pod zlewemEko sprzątanie

Dzień 24. Uporządkuj szufladę w kuchni, w której trzymasz sitka, deski i inne małe sprzęty do gotowania
Chyba każdy z nas ma taką szufladę, a różnorodność przedmiotów, które tam trzymamy nie pomaga w utrzymaniu porządku. Koniecznie muszę je przejrzeć i zdecydować, których nie używam.

Dzień 25. Zrób porządek z książkami i zdecyduj, które z nich nie są Ci już potrzebne
Potrzeba pozbywania się zbędnych rzeczy z mojego otoczenia dotknęła także książki, choć myślałam, że to raczej niemożliwe. Mam ich za dużo!

Dzień 26. Zrób porządek w szafce z kawą i herbatą
To miejsce, o które podczas codziennego używania łatwo zadbać, ale w pewnym momencie wkrada się bałagan. Czas rozprawić się z niedopitymi herbatami i zbyt dużą ilością różnych kaw, których teraz i tak nie pijam.

Dzień 27. Przejrzyj biżuterię i pozbądź się tej, której nie nosisz
Przez pewien czas byłam straszną sroką i gromadziłam mnóstwo błyskotek, szczególnie bransoletek. A ostatecznie i tak rzadko w nich chodziłam.
Pomocne teksty: Organizacja biżuterii

Dzień 28. Przejrzyj szaliki, czapki i rękawiczki. Zostaw tylko te, które będziesz nosić nadchodzącej zimy
Niby na wiosnę robiłam porządek i wyrzucałam to, co nie potrzebne. A teraz gdy zaglądam do szafki w przedpokoju, to wydaje mi się, że mam tych rzeczy bardzo dużo.

Dzień 29. Wystaw na aukcjach internetowych rzeczy do sprzedania
Miesięczny przegląd rzeczy zrobiony, nadmiar do wyrzucenia wyrzucony, więc teraz tylko ostatnie zadanie i wystawienie rzeczy do sprzedaży.
Pomocny tekst: Co zrobić z niechcianymi przedmiotami?

Dzień 30. Zaplanuj spokojny weekend offline
A po oczyszczającym miesiącu pora zadbać o siebie i odpocząć 🙂

Najważniejsze przy każdym zadaniu, to rozstać się choć z jedną rzeczą (oddać, sprzedać, wyrzucić, zużyć). Nie możemy o tym zapomnieć!

Pobierz listę zadań na wyzwanie:


Oczywiście, będzie mi niezmiernie miło, jeśli zdecydujecie się wziąć udział w wyzwaniu razem ze mną, a jeszcze bardziej, jeśli podzielicie się nim z innymi. To jak, zabieramy się do roboty?

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

 • Wspaniały pomysł. Napracowałaś się kobieto przy tworzeniu tego posta 😉 Jesteś lepsza niż perfekcyjna pani domu 😉

  • To prawa! Jego przygotowanie zajęło mi mnóstwo czasu, cieszę się, że to widać 🙂

   • Oj widać. Ja od samego czytania się zmęczyłam hihi. Twoje posty są świetne i bardzo przydatne. Cieszę się, że trafiłam na Twojego bloga. Oby tak dalej!

 • Justyna

  Wchodzę w to 🙂 Część zadań mam wykonanych (też ostatnio mam potrzebę oczyszczenia przestrzeni), ale pewnie znajdzie się coś dodatkowego 🙂

 • Asia

  Uwielbiam takie wyzwania! Kilka punktów mam już odhaczone, np. przegląd leków i porządki w kuchni, ale do reszty zadań przyda się motywacja 😉

 • Ale cudny pomysl. Najgorzej bedzie z papierami, ale bede walczyc.

 • Ivai Q

  Genialne <3
  Wezmę udział na tyle, na ile jest to możliwe 😀 Super sprawa! Myślę, że takie oczyszczanie przestrzeni może być pomocne wraz z wiosennymi porządkami 🙂 tym bardziej, że zgodnie z tym, co ktoś, kiedyś powiedział (nie pamiętam kto i gdzie), jeśli nie używasz czegoś przez rok, to znaczy, że tego nie potrzebujesz. Zatem można to potraktować jako coroczna pomoc w wielkich porządkach 😀
  Pożyteczny wpis!!!

 • Rewelacja! Akurat mam taki sam problem. Tylko ja wiję gniazdo dla 2 osób na razie 😀 Już i tak sporo wyrzuciłam, ale wciąż mam wrażenie za dużej ilości rzeczy i obawiam się (a nawet jestem pewna), że w nowym pokoju braknie mi na nie miejsca. Podejmuję wyzwanie jak najbardziej 🙂

 • Agnieszka Naj

  A ja bym chętnie przyjęła dodatkowe wieszaki 😉

  • Ela Chwirot

   ja tez 🙂 i nawet dodatkowa szafa bym nie pogardzila 🙂

 • Ela Chwirot

  9 punktow z trzydziestu mam juz zrobionych, ale pozostale to calkiem niezle wyzwanie. Postaram sie. Moze nawet wypelnie te dziewiec pustych dni innymi pomyslami, choc nie obiecuje, mam ostatnio sporo obowiazkow.

 • Magda K-ska

  Ja już przeszłam przez fazę oczyszczania przestrzeni, więc udziału nie wezmę, ale powiem Ci skąd się wzięła ta potrzeba u Ciebie akurat teraz. To nie wicie gniazda tylko zwykły rozsądek:) Masz mniej siły na sprzątanie i dostrzegasz, że za dużo rzeczy, przedmiotów, bibelotów, pierdół i co tam jeszcze może być stoi na wierzchu i się kurzy, trzeba to przestawiać, zdejmować przy każdym sprzątaniu, a jednocześnie rozum podpowiada Ci, że po urodzeniu dziecka wprawdzie wrócą Ci siły, ale za to czasu na sprzątanie ubędzie – miałam dokładnie tak samo.

  • Może być i tak, choć myślę, że na to akurat się złożyło wiele rzeczy (w tym rozsądek!). W wielu zadaniach teraz wyręcza mnie mąż, więc ilość rzeczy, które stoją na wierzchu tak bardzo mi nie dokucza. Zresztą nie mamy ich specjalnie dużo, bo nie przepadam za bibelotami 😉 Ale gdzie się nie ruszę to znajdę coś, co mi przeszkadza! A to za dużo herbat na wykończeniu, a to za dużo ramek na zdjęcia, tu jakiś szalik, który mi się nie podoba, buty, których w tym roku ani razu nie założyłam. Sporo pojedynczych rzeczy, których na pierwszy rzut oka nie widać 😉

   • Magda K-ska

    Uważaj, bo hormony lubią płatać figle i żebyś nie wyrzuciła czegoś, czego potem będziesz żałowała:)

    • Najwyżej 😉 Generalnie nawet jak mi się zdarzy coś wyrzucić, a później żałować (zdarzało się przez jakiś moment), to jakoś za tym nie rozpaczam. Myślę, że teraz będzie podobnie, a rzeczy ważnych nie ruszę 🙂

 • Rewelacja, na pewno skorzystam 😉

 • kelnerka bloguje

  Rewelacyjna sprawa! Ale jestem tak ogromnym chomikiem, że nie jestem w stanie rozstać się z jakąkolwiek rzeczą, do której mam sentyment..

 • Agnieszka Kulawczyk

  Idea minimalizmu i prostoty jest mi bardzo bliska 🙂 swietny i pełen dobrych rad post 🙂

 • Ulla

  Wchodzę w to! 🙂

 • Extra! Już nawet wiem, co mam do sprzedania i którą piżamę wyrzucę 🙂

 • O niee, a ja już większość zrobiłam! 😀 Ale kilka obszarów jeszcze zostało, więc chętnie dołączę 🙂 Dodałabym też sprzątanie w płytach CD – u mnie była tego masa, gromadzona przez lata, i setki płyt poszły do kosza, bo i tak nikt z nich nie korzystał. Uff!

  • A wiesz, że miałam przez moment płyty CD na liście? Tylko akurat u nas są w idealnym porządku i zmieniłam 😀

 • wietny pomysł

 • Część zadań już wprowadziłam.

  Świetna lista, choć osobiście: „nie kupuj przez dwa dni” trochę minie się z celem, bo więcej kupi się wcześniej lub po tych dwóch dniach.

  Dodałabym jeszcze: zrób porządek w lodówce

  • Najczęściej gdy jestem w sklepie, wpadają mi jakieś nadprogramowe zakupy – a to owocki, a to kwiaty, itp., więc myślę, że w moim przypadku się ten punkt sprawdzi 😉 A u siebie zamień go na porządek w lodówce i będzie idealnie! 🙂

 • Nina

  Bardzo fajna lista, chyba powinnam się podzielić zadaniami z narzeczonym 🙂 ma urlop niech coś zrobi

  • Koniecznie! Mój mąż już wczoraj zabrał się za wystawianie rzeczy do sprzedania i od razu kilka mamy z głowy. Polecam bardzo wspólnie działanie 🙂

 • Elka

  Zawsze urządzasz wyzwania kiedy ja jedną noga jestem już w podróży 🙂 Może po powrocie się skuszę, parę punktów to by się przydało w moim domku, oj przydało 🙂

  • Musisz mnie w takim razie dodać do swojego kalendarza i następnym razem spróbuję się dostosować 😀

 • tardis

  hura, hura, hura! Wchodzę w to! Ale się cieszę!

 • Madzia

  O nieeee! Muszę pisać magisterkę,a tu tyle rzeczy do uporządkowania! 😛

 • Tak, tak, to doskonały moment na porządki! 🙂

 • Pewnie i ja się zabiorę za jakieś porządki. Do końca tygodnia mam jeszcze urlop, więc uda mi się coś zrobić. 🙂

  • Aniu, Kochana ! Takiego dostałam kopa, że w dwa dni ogarnęłam przyprawy, kosmetyki, biżuterię, apteczkę, pulpit komputera i smartfona. Nawet jedną szufladę z dokumentami uporządkowałam. Zostało mi parę rzeczy do zrobienia i wierzę się z tym uporam. Dzięki! 🙂

 • The Natural Minimalism

  Bardzo wyczerpujący post 🙂 Szkoda że mam tak mało czasu na takie porządkowanie, ale może małymi kroczkami mi się uda 🙂

  • Na pewno! Większość zadań nie jest bardzo angażująca i da je się wykonać do 20 minut 🙂

 • Super pomysł na wyzwanie! A co najfajniejsze – bardzo szczegółowy plan. Moje szuflady z kablami, czy apteczka dawno mnie nie widziały…

 • Fiołek88

  Super! Może to mnie zmotywuje do działania 🙂 Bo ostatnio mam zastój w tych rzeczach 🙂 Niby wiem, że mam posprzątać szafkę z kosmetykami w łazience, ale po prostu dopada mnie leń 😀
  Mam pytanie odnośnie dnia 2 🙂 Jak już posprzątasz wszystkie: słuchawki, stare myszki, kable itp. rzeczy to te niepotrzebne gdzie wyrzucasz? Można do śmieci? Czy trzeba to oddać gdzieś do utylizacji?
  Trafiłaś z tym postem! Dzięki wielkie! 🙂

  • Najlepiej oddać do punktów zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego. Są w każdym mieście, można wrzucić do samochodu i kiedyś po drodze im podrzucić 🙂

   • Fiołek88

    Też racja! Dziękuję 🙂
    Muszę dopisać, a raczej zamienić jeden punkt, na taki gdzie w końcu siądę do zdjęć z ostatniego czasu: wybiorę kilka i wywołam 🙂 Bo już sobie obiecuje od jakiegoś czasu 🙂

 • Kiedy tylko zobaczyłam słowo „wyzwanie, to od razu zaświeciły mi się oczy. Pewnie zdążyłaś już zauważyć, że uwielbiam takie pomysły. Zatem ja również się przyłączam z wielką przyjemnością i ekscytacją jednocześnie!
  Niektóre zadania mam już wykonane, inne zaś pokrywają się z moją wakacyjną listą „to do”, o której pisałam na blogu. Także wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią mi, że to dobry pomysł.
  REWELACJA!

 • To ja w takim razie zaczęłam wczoraj 🙂 przegląd szafy i duży wór do oddania czy sprzedania czeka na przyszły poniedziałek by oddać do komisu. 🙂 Chętnie będę podglądać wyzwanie i pewnie niejedno zadanie wypełnię z Wami. Akurat pracuję nad uporządkowaniem swojej przestrzeni 🙂

 • Wchodzę w to! Co prawda mam tylko 2 tyg, bo pozniej wymarzony urlop, ale dam radę. 😉 szczególnie, ze ostatnio będąc dłużej w domu niż zwykle juz rozprawiłam sie z niektórymi sprawami! Post genialny! (Przepraszam za częściowy brak polskich znaków)

 • Takie porządki, to świetny pomysł przed nadchodzącą jesienią. Wchodzę w to:).

 • makate

  To coś na co czekałam – przynajmniej podświadomie! Od kilku miesięcy mam totalny kryzys domowo-sprzątaniowo-organizacyjny i czuję że tym razem wchodzę w wyzwanie! 🙂 twoja praca z rozpisywaniem zadań, wskazówkami i linkami na pewno nie pójdzie na marne, o! :))

  • Super! Bardzo się cieszę i mam nadzieję, że lada moment kryzys będzie zażegnany 🙂

 • Swietny pomysl. Ja od czasu do czasu takie oczyszczanie sobie organizuję!

 • Podoba mi się! Podejmuję rękawicę 🙂

 • Biore się do roboty! 🙂

 • Ale super! Dołączam 😀 😀 😀 A plan, rewelacja, fajnie, że już udostępniona całość, bo ja w niektórych rzeczach mam porządek i regularnie tego pilnuję (apteczka, aplikacje w telefonie) a w innych ogrom prac, to będę mogła sobie modyfikować „po swojemu” 🙂

  • Ekstra! Cieszę się, że wprowadzisz swoje modyfikacje! Daj znać, co jeszcze znajdzie się na Twojej liście 😉

 • Blog To Wake Up Baby

  Ekstra pomysł! z chęcią dołączę 😀

 • Ewa J.

  Ze zdziwieniem i dumą stwierdzam, że blisko trzy tygodnie z Twojego wyzwania mam już za sobą! I to chyba przez przypadek.. Wróciłam z tygodnia offline (bez prądu, bieżącej wody itp); ubrania uporządkowane, buty także – idzie jesień! ; biurko ogarniętę po odświeżaniu pokoju… Sama radość 🙂 ale czuję niedosyt… Wykorzystam Twój wzór i wypełnię swoimi propozycjami – czuję potrzebę ‚odgruzowania’ swojego mikroskopijnego pokoju przed nowym, ostatnim już rokiem akademickim.. Nie wiem jak będzie z dokumentacją, ale postaram się ze wszystkich sił 🙂

 • Agnieszka Tuchowska

  Chyba się pospieszyłam i już sprzątam od kilku dni. Pozbyłam się pudełek po butach, za małe ubrania dzieciaków dałam „dla biednych dzieci” , stare malowanki pojadą na świetlicę, śmieci z szafek dzieci wylądowały tam gdzie ich miejsce . Twój grafik porządków też wykorzystam 🙂

 • Super! Część z tych zadań mam w planach od dłuższego czasu, a teraz jest szansa, żeby się zmobilizować 🙂 Za mną właśnie porządki w szafce z detergentami (czego efekty pokazywałam u siebie) i w szafce z papierami, rachunkami, i innymi ‚pierdołami’, których się uzbierała maaaaaasa. Dołączam, bo u mnie to też syndrom ‚wicia gniazda’ 😀

 • Anna Z-d

  super, chętnię dołączę, tylko, że kilka rzeczy mam już posprzątanych
  😉 w telefonie i na komputerze obowiązkowo porządek jest ZAWSZE.
  dodatkowo przyprawy też mam ogarnięte, bo robiłam ostatnio szafkę na nie
  i sa już poukladane, opisane i przeniesione 🙂 [pochwalę się przy okazji regalikiem ;D ]

 • Jesteś mistrzynią oczyszczania przestrzeni:)

 • Masz rację, nawet kiedyś o tym pisałam na blogu: http://niebalaganka.pl/jak-utrzymac-porzadek-w-damskiej-torebce/ Korzystam z niej codziennie i generalnie mam tam porządek, więc u mnie się nie znalazła, ale to jeden z tych punktów, który spokojnie można tu wpisać 🙂

 • Nika

  Super, co prawda ostatnio tez mnie wzielo na porzadkowanie i wyrzucilam mnostwo rzeczy, ale Ty Aniu znowu pokazalas mi, na ile innych rzeczy mozna by zwrocic uwage 🙂 Jestes prawdziwa inspiracja. Pozdrawiam 🙂

 • Ja muszę koniecznie zrobić porządek z książkami. Strasznie dużo mi się ich nazbierało ostatnio. Ciekawe wyzwanie. Jeszcze się z takim nie spotkałam.

 • Wspaniały pomysł. Mimo, że mojej przestrzeni życiowej bliżej do
  minimalizmu niż niekontrolowanego bałaganu, to kilka z punktów, które
  umieściłaś w wyzwaniu niezmiernie mnie zaciekawiły i już nie mogę
  doczekać się żeby zakasać rękawy. Efektami na pewno podzielę się również
  u siebie

 • Anna

  Świetny pomysł, postaram się dołączyć, choć ostatnio mało mam czasu na najważniejsze sprawy..
  Obecnie kończę drugie podejście do akcji pozbycia się 365 rzeczy w 365 dni. Pierwszą zaczęłam w styczniu br. i skończyłam w kwietniu br., natomiast drugą rozpoczęłam w maju br. i jestem na ukończeniu 🙂

 • Trochę sobie pozmieniałam (bo niektóre rzeczy sprzątałam niedawno, a inne – np. dziecięce ciuchy i książki – wołają o pomstę do nieba, i się przyłączam 🙂 Tylko robię nie po kolei, na co mam ochotę 😉 Na pierwszy ogień poszedł telefon, dziś już prawie uporałam się ze skrzynką mailową, ufff.

  • Super! Ja od początku wyzwania pilnuję skrzynki i tempo odpisywania na maile mam całkiem niezłe, także jestem z siebie dumna! 🙂 I też w sumie robię to na co mam ochotę, a niektóre rzeczy wychodzą przy okazji! A najfajniejsze jest to, że działamy tak razem 🙂

 • Różyczka

  Ja co prawda nie mogę każdego zrealizować w danym dniu . Jak już wspominałam przeprowadzamy się wiec musze mieć nieco inna kolejność. Ale dzięki temu sprzedałam już kilka rzeczy i zarobiłam 700zł a to jeszcze nie wszystko 🙂 Kocham cie!

 • Wyzwanie podjęte!
  Ale już trzęsę gatkami na myśl o dniu 13: Uporządkuj półkę z ubraniami!!!! Nie wiem jak to uczynię, ale wierzę, że się nie poddam! Coś też czuję, że dnia 22 skończę z płaczem po kołderką, na chwile obecną mam 26 ikonek na pulpicie i wszystkie muszą tam być.. no może faktycznie nie wszystkie, ale 5? To tak jakbym miała się spakować na miesięczny wyjazd w jeden plecak!
  I chyba dlatego podoba mi się to wyzwanie! Mam nadzieję, że przeżyję i oczyszczę swoją przestrzeń. 😀

  • Gdyby choć trochę nie było trudno, to co to by było za wyzwanie? 😉 Super, że dołączyłaś :*

 • Justyna N

  Fantastyczny pomysł! Aniu, od dłuższego czasu obserwuję Twojego bloga i zachwycam się szablonami, które tworzysz. Czy możesz zdradzić jakiego programu używasz do ich tworzenia?

 • Ja podejmę wyzwanie z dużym opóźnieniem, ale na pewno wykonam zadania. 🙂 Ciężko jest porządkować przestrzeń, gdy znajdujesz się w nie do końca już swojej przestrzeni. Musze poczekać aż wrócę na stancję i będę wśród swojego małego chaosu. 🙂

 • Joanna Otter

  Jeeeeju! Aniu, ty mi spadasz z nieba z tym pomysłem!! Nie pamiętam już od kiedy myślę o odgruzowaniu swego otoczenia. Ale odkąd pamiętam to planuję 😉 Wprawdzie terminowo się teraz nie załapię, okoliczności bardzo nie sprzyjające, ale co się odwlecze…
  Jako typ sentymentalnego chomika-zbieracza („bo kiedyś na pewno się przyda”) ze słomianym zapałem, mam mnóóóóstwo niepotrzebnych gratów. Mnóstwo. Jak np. przeróżne ozdoby do włosów, gumki, spinki, a od 3 lat mam krótkie włosy -_- A taki plan to jest to! Mobilizuje, pilnuje, podpowiada, doradza 😀 Bingo! Dziękuję 🙂
  I ogromne gratulacje za stworzenie posta 🙂

  • Dziękuję! Bardzo się cieszę, że dołączysz i mam nadzieję, że pójdzie łatwo z uporaniem się z zalegającymi gratami 😉

 • Feverfire

  Szkoda, że na weekendy wypadają mniej wymagające zadania. Jednak po drobnym poprzestawianiu i nadrobieniu drobnych zaległości – dołączam do wyzwania! 🙂

 • Aleksandra Sikora

  Super! 🙂 może chociaż to wyzwanie mnie zmotywuje i w końcu posprzatam… 🙂 przy okazji sprawię radość rodzicom! 🙂

  • Radość rodziców będzie najpiękniejszą nagrodą 🙂 Fajnie, że dołączasz z taką motywacją :*

 • greatdee

  To chyba taki czas, bo ja też w weekend szalałam w szafie i z domu wyszło 5 wielkich worów 🙂 Mam ochotę na dalsze pozbywanie się 😀

 • Dobra czas podjąć wyzwanie. Część punktów wypełnionych już wcześniej 😉
  PS. Mi ciągle brakuje wieszaków 😉

 • Bardzo ciekawy pomysł.
  W ciąży miałam też akcję poukładania wszystkiego. Zwłaszcza, że przydałoby się zrobić miejsce na nowego członka rodziny :).

 • Świetne wyzwanie, bardzo inspirujące i wszystkie grafiki cudowne!
  My w tym miesiącu realizujemy własne- bardzo dosadne- oczyszczanie przestrzeni, za 3 tygodnie przeprowadzka do Polski wiec jak huragan idziemy przez mieszkanie i odgracamy 🙂

 • Ellie A.

  Świetne! Pomysł na taką misję sam w sobie motywuje do działania. Co prawda ja do systematycznych (ani cierpliwych) nie należę, więc zapewne odhaczę wszystkie punkty w ciągu kilku najbliższych dni. Zaczęłam od kosmetyków, łazienki i komputera. Teraz szafa i idziemy dalej.
  Zdrowia i weny,
  J.

  • Super! U mnie też poszło szybciej niż planowałam i w zasadzie jestem po wyzwaniu! Zostało jeszcze tylko kilka rzeczy do sprzedania 😉

 • Już jesteście w połowie, a ja dopiero znalazłam to wyzwanie i znalazłam w sobie chęć do ogarnięcia mojej przestrzeni życiowej. Mimo to chociaż od dzisiaj spróbuję.

  • Nie zrażaj się tym, że już jesteśmy w połowie, bo jest wiele osób, które dołączyły później, a część zadań można z powodzeniem wykonać jednego dnia! Także trzymam kciuki i cieszę się, że dołączysz 🙂

 • Choć zaczynam w połowie, jestem pełna motywacji:)

 • Lista zadań jest najważniejsza przy utrzymaniu porządku. Tylko zawsze szkoda czasu na robienie takiej listy.

 • Przyłączam się 🙂

  • Spóźniona, ale dam radę, bo akurat nie pracuję 😉

 • Genialny pomysł! 🙂

 • Z opóźnieniem, ale zrealizuję Twoje wyzwanie 🙂

  • Bardzo się cieszę! Dużo osób teraz zaczyna, co cieszy mnie jeszcze bardziej, bo wyzwanie ciągle żyje 🙂

   • Społecznościówki to nie dla mnie, ale może okolicznościowo ożywię bloga na podsumowanie tego 😉 Tylko pewnie zajmie mi dłużej niż dzień po dniu 😀

 • Świetny pomysł 😉 Jeszcze nie wiem czy z Twoją listą czy z jakimś swoim planem, ale…. muszę nie tyle oczyścić swoją przestrzeń co ODGRUZOWAĆ 😀

 • Rude Cuda

  Super! Twój kalendarz bardzo pomógł mi się ogarnąć po przeprowadzce 😉 wielkie dzięki 😉

 • Ksiazki Super

  Wzielam udzial i nastepnym razem tez wezme udzial.

Close