Rzeczy lubią się mnożyć. Chować po kątach, a później wychodzić z nich zagracając naszą przestrzeń. Przestają też być nam potrzebne, albo do nas pasować. Dlatego warto raz na jakiś czas zrobić przegląd tego co mamy, zostawić te rzeczy, które lubimy i z których korzystamy, a dla reszty zadbać o nowy dom.
Od początku roku na Instagramie zaczęły do mnie spływać Wasze relacje z działania w ramach Wyzwania Oczyszczam Przestrzeń, które co rok odbywa się na blogu. A to znak, że pora na kolejną edycję! Jeśli chcecie wprowadzić zmiany do swojego otoczenia, zorganizować je na nowo, pozbyć się rzeczy, z których przestaliście korzystać to podejmijcie wyzwanie razem ze mną!
Wyzwanie #OczyszczamPrzestrzeń
Oczyszczamy przestrzeń, by pozbyć się tego, co przestało być dla nas przydatne. Robimy przegląd rzeczy, których ostatnio nie używaliśmy, które przestały nam służyć lub które już nam się znudziły. Po to by wprowadzić nowy ład i porządek do naszego życia, ale też by zrobić miejsce na nowe doświadczenia, rzeczy, okazje.
Czas trwania: od 8 lutego 2019. Zaczynamy już jutro! Nie wpisuję ostatecznej daty, bo w tym roku przygotowałam aż 50 zadań-inspiracji, ale to Wy wybierzecie, ile z nich zrealizujecie.
Kto może uczestniczyć w wyzwaniu? Każdy, kto ma potrzebę i ochotę na wprowadzenie zmian i potrzebuje wspólnej mobilizacji.
Co trzeba robić? Codziennie pozbyć się chociaż jednej niepotrzebnej rzeczy. Listę zadań-inspiracji w ramach wyzwania znajdziecie niżej wraz z pomocnymi wskazówkami i linkami do wpisów na blogu. Kolejność realizacji zadań jest dowolna, dopasujcie ją do siebie, możecie też zrealizować zupełnie inne zdania. W końcu ma nam to pomóc, a sami najlepiej wiemy, w których aspektach potrzebujemy zmian. Oczywiście można wykonać kilka zadań jednego dnia, wszystko zależy od Was i Waszej energii.
Bądźcie na Instagramie: Ja relacjonować wyzwanie będę na InstaStories i chętnie będę podpatrywać Wasze zmagania. Pamiętajcie by oznaczyć mnie w relacjach bądź na zdjęciach @niebalaganka i dodać #oczyszczamprzestrzen.
Podejmij wyzwanie – lista zadań inspiracji!
- Rób listę rzeczy do oddania / sprzedania – przez całe wyzwanie. Będzie niezbędna na koniec, przy wyprzedaży niepotrzebnych rzeczy. Jeśli nazbiera się ich całkiem spora ilość, to taka lista pozwoli mieć pod kontrolą, to czego się pozbywamy.
- *Zrób przegląd ubrań dziecka – za małe, zużyte, rzadko zakładane. Zostawiamy tylko te, które są w użyciu. U mnie punkt obowiązkowy.
- *Przejrzyj zabawki dziecka (razem z dzieckiem – może są takie, którymi się nie bawi albo wymagają segregacji i uporządkowania? Ja bardzo bym chciała rozprawić się z zabawkami z jajek niespodzianek. Zobaczymy czy Zosia pozwoli.
- *Przejrzyj ubranka niemowlaka – ten punkt dodałam osobno, bo u mnie to dodatkowe zadanie. Mała dzidzia rośnie jak na drożdżach i musimy częściowo wymienić garderobę na większą, oraz „przeprowadzić” ubranka do szuflady przy łóżeczku.
- *Uporządkuj szafkę z przyprawami – o nowe etykiety aż się prosi! Darmowe do wydruku znajdziecie w tym tekście -> organizacja szuflady z przyprawami.
- *Odchudź kolekcję… kubków – wybór kolekcji rzeczy pozostawiam Wam, ale u mnie szafka z kubkami potrzebuje oddechu. Uwielbiam kubki, chcę je zbierać, ale od poprzedniego roku stawiam na wyjątkowe. Dlatego reszta musi zrobić na nie miejsce.
- *Przygotuj menu w oparciu o zapasy – Regularne wyjadanie zapasów też jest ważne, a bez tygodniowego menu już sobie nie wyobrażam funkcjonowania. Mam jednak trochę zapasów, które nie powinny już dłużej czekać. Pomocny tekst: Jak planować posiłku + arkusz do pobrania.
- *Przejrzyj papiery i bieżącą pocztę – mamy na nie specjalne miejsce, ale zaczyna być tam wszystko, łącznie z… tatuażami z Krainy Lodu :D.
- *Przejrzyj koszyczek z drobiazgami – bo lubią się tam zbierać bardzo niepotrzebne rzeczy albo takie, które nie trafiły na swoje miejsce.
- Zrób przegląd drobnej elektroniki
- Zrób przegląd leków i domowej apteczki – pozbądź się tych przeterminowanych oddając do apteki.
- Zamień całą korespondencję z banków, dostawcy gazu itd. na elektroniczną – będzie less waste, a w domu mniej rzeczy.
- *Wyczyść telefon, zgraj zdjęcia i usuń aplikacje – zadanie, które mnie przeraża, ale muszę je wykonać! Pomocne artykuły: Wirtualne porządki w telefonie.
- *Zrób porządek na biurku i w szufladach – uwielbiam mieć uporządkowane biurko, tylko wtedy jestem w stanie efektywnie pracować. Bałagan dookoła mnie rozprasza. Ale już w mojej szufladzie przy biurku uzbierało się całkiem sporo papierów, które pojawiły się tam na chwilę. Dlatego mam zamiar pozbyć się wszystkich zbędnych papierków.Pomocny artykuł: Porządek na biurku + moje biurkowe niezbędniki.
- Przejrzyj ubrania po domu
- Zrób przegląd ubrań i pozbądź się tych, w których nie chodzisz od dłuższego czasu
- Zrób przegląd kosmetyków do makijażu
- Zrób przegląd kosmetyków do pielęgnacji
- *Zawieś obrazki / zdjęcia, które na to czekają – my mamy trzy rodzinne ilustracje do zawieszenia i ciągle nie zdecydowaliśmy, gdzie powinny wisieć, ale już koniec z odkładaniem tego na później.
- Przejrzyj schowki w samochodzie
- Zanieś do krawcowej ubrania, które wymagają przeróbki
- Przejrzyj pamiątki, np. laurki, pierwsze kolorowanki, figurki
- Zrób porządki w dokumentach – wpis o mojej organizacji dokumentów, ciągle aktualny, tylko teczek więcej.
- Przejrzyj swoje rzeczy, które zostały w domu u rodziców
- Zrób porządki w piwnicy / na strychu
- Zrób przegląd butów i zadbaj o nie
- Zrób porządek i pozbądź się dawno nie używanych dekoracji
- Przejrzyj biżuterię i pozbądź się tej od dawna nieużywanej – tutaj znajdziecie pomysły na organizację biżuterii.
- Wyrzuć stare rachunki i paragony
- *Przejrzyj poduszki i poszewki dekoracyjnw. Zdecyduj, które zostają
- Pozbądź się jednej rzeczy, która została z sentymentu a jej nie używasz – Sentyment do przedmiotów to trudna sprawa, ale jeśli większość zbędnych rzeczy w domu trzymamy z sentymentu, to trzeba z nim walczyć. Dlatego pozbywamy się jednej rzeczy, z którą jesteśmy związani. Pomocny tekst: Trudne rozstania.
- Wyrzuć jedną zużytą rzecz z grupy kilku o podobnych funkcjach, np. ręczniki, pościel, piżamy
- *Zrób porządek w torebce – tutaj wpis o tym jak utrzymać porządek w damskiej torebce.
- Zbierz paragony i niepotrzebne lub zużyte drobiazgi
- *Zrób porządek w szafce z kawą i herbatą
- Zrób porządek z gazetami
- Zrezygnuj z jednej dekoracji/ozdoby, która stoi na półce i się kurzy
- *Wprowadzić Inbox Zero
- *Wyczyść pulpit zostawiając tylko 5 potrzebnych ikon
- Uporządkuj szafkę pod zlewem
- Uporządkuj szafkę z produktami sypkimi – a etykiety, które pomogą je zorganizować znajdziecie w tym tekście.
- Zrób porządek z książkami i zdecyduj, które z nich nie są Ci już potrzebne – kiedyś uważałam, że wszystkie książki muszą z nami zostać i marzył mi się wielki regał z książkami. Dziś nadal mi się marzy, ale chcę by były na nim tylko te książki, które coś dla mnie znaczą lub wnoszą do mojego życia. Dlatego zachęcam do przeglądu książek, ale też czytania ebooków i korzystania z biblioteki.
- Zwróć pożyczone od kogoś i już przeczytane książki
- Zrób przegląd gier planszowych
- Oddaj rzeczy, które od kogoś pożyczyłeś i już z nich nie korzystasz
- Przejrzyj szaliki, czapki i rękawiczki. Zostaw tylko te, które są w użyciu
- Wypisz się z niechcianych newsletterów – przydatna aplikacja to unroll.me, ale ze względu na RODO trzeba obecnie zaznaczyć, że mieszkacie poza UE.
- Zrób porządek z reklamówkami – przyjmuję rozwiązanie zero reklamówek, ale jeśli już jakaś do mnie trafi, to obowiązkowo składam ją w trójkąt. To jest kilka sekund pracy, a są uporządkowane i zajmują malutko miejsca. Pomocny artykuł: Jak przechowywać foliowe torebki?
- Uporządkuj szufladę z bielizną
- *Zorganizuj wyprzedaż niepotrzebnych rzeczy – tekst o tym jak sprzedawać w internecie używane rzeczy.
* oznaczone są zadania, które ja wykonam
Mam nadzieję, że jesteście gotowi do walki z rzeczami, które przecież jeszcze mogą się przydać i zwalczycie swoich wewnętrznych chomików! To co, działamy?
Rozpoczynam tydzień urlopu z okazji przygotowania przeprowadzki. Częściowo już w tym miesiącu oczyściłam przestrzeń. Szuflada z płytami CD/DVD wspomogła Klub Seniora (zbierają w ramach recyklingu podobno 1zl za kg). Dobre 2 ryzy dokumentów posłużyło za rozpałkę w piecu. Worek zepsutych zabawek i szereg rzeczy do wystawienia na aukcjach… Dziś do kosza wpadły „ozdoby” mieszkania- niby tylko 3 a jakoś lżej na sercu.
Super! Cieszę się, że jesteś z nami w tym wyzwaniu!
Uwielbiam takie wyzwanie! Właśnie walczę z moim pokojem. Niedługo się wyprowadzam (czerwiec) i myślę, że to dobra okazja na pozbycie się niepotrzebnych rzeczy 🙂
Jasne, że działamy 😉 Od jutra, co dzisiaj to szybciej zasnę na stojąco niż posprzątam: D
Jak się zabrać za kilka tysięcy książek w domowej bibliotece? Z każdą się tak ciężko rozstać, a są już wszędzie. Serdecznie pozdrawiam 🙂
Małymi krokami, książka po książce :). Ja zawsze się zastanawiam jakie są szanse, że wrócę do danej książki i wtedy selekcja robi się sama. A przecież trzeba mieć jeszcze miejsce na te, które pojawią się w przyszłości 🙂
Jako ,ze wczoraj wysprzątalam cały salon dzisiaj mam wolne?. Od jutra działamy dalej?
Super! I jak idzie?
Skuszę się i będę częscią tego wyzwania!
Cieszę się ogromnie!
Przeprowadzka spowodowała, że rzeczy coraz mniej. Natomiast wciąż przede mną uporządkowanie rzeczy sentymentalnych, np, starych listów, pocztówek. I z tym chyba najtrudniej.
Inbox zero to nie dla mnie, trzymam na mailu pewne informacje i chcę, żeby tak pozostało.
Przede mną przeprowadzka więc chwilowo zamiast wyrzucać i porządkować wynajmowane mieszkanie czeka mnie sprzątanie i mały remont kupionego i zamiast wyrzucać rzeczy to ciągle dokupuje nowe na nowe miejsce???. Ale w npwe miejsce przeprowadzę tylko rzeczy nowe, ładne, potrzebne niezniszczone i używane. Żaden pęknięty kubek czy zniszczone ubranie bądź wybrakowana zastawa nie znajdą miejsca w nowym mieszkaniu.
A właściwie dlaczego wybrakowana zastawa musi zostać usunięta? Jeśli rodzina liczy 4 osoby, to mogę mieć zdekompletowany zestaw sześcioosobowy. W „nadgryzionych” kubkach trzymam różne natki lub kwiatki. Niczego nie widać. Pojedyncze talerze, miski, sztućce służą jako robocze do mieszania, wyrabiania, obtaczania itp. To bardziej eko niż wymiana na nowe :).
Zacznę od porządków w telefonie i na laptopie, potem zobaczę co dalej 🙂 Znalazłam na tej liście kilka bardzo waznych punktów dla mnie 🙂
Ja chyba zacznę od soboty, bo jednak piątki mam zwykle bardzo aktywne… ale potem nie ma przebacz, konsekwentnie realizuję porządki według Twojego wyzwania. To jest absolutnie świetna rzecz i już czuję, jak moje mieszkanie wypięknieje 🙂 🙂 Dzięki za wszystkie wskazówki!
Jako że przeprowadzka za mną, jestem na bieżąco 🙂 to co na sprzedaż wystawiłam już na olx, do uporządkowania został komputer 🙂 ale post przyda się za kilka msc, wtedy na pewno się coś zdąży zachomikować 😉
Super? od jutra działamy??
Cieszę się!
Cześć,
Powodzenia wszystkim! Ja zaczęłam porządek w mojej paczce z materiałami, z których chce coś uszyć i z ubraniami do przeróbki. Od początku roku uszyłam już 2,5 rzeczy i dwie naprawiłam. A to dopiero początek – to tak a’propos punktu 21 – można być własną krawcową 🙂
Pozdrawiam,
Kasia
Być swoją własną krawcową to super sprawa! Szczerze zazdroszczę. Bo choć maszyna nie jest mi obca, to z ubraniami bym nie ryzykowała 😀
A ja uwieobiam robić porządki i wyrzucać/oddawać niepotrzebne rzeczy. Zbyt duża ilość rzeczy mnie przytłacza. Mniej rzeczy w domu to jakoś tak wiecej przestrzeni. Na swoje potrzeby stworzylam tzw. sentymentalne pudelko w ktorym trzymam jakies stare listy, zdjecia. Ksiazki rowniez zachowuje tylko te do ktorych kiedys mogę wrocic lub takie które sa uzyteczne. Kiedyś uwielbiam miec wiele torebek teraz wystarcza mi z 6. Nie lubie miec za duzo rzeczy i szczerze nie wiem skąd sie wzięło u mnie takie podejście, bardziej minimalistyczne:)
To tak jak u mnie 🙂
Zaczynam ja dziś.
Lista taka super…jak by podemnie robiona.❤