Wyzwanie #Oczyszczam Przestrzeń – edycja 2019!

Rzeczy lubią się mnożyć. Chować po kątach, a później wychodzić z nich zagracając naszą przestrzeń. Przestają też być nam potrzebne, albo do nas pasować. Dlatego warto raz na jakiś czas zrobić przegląd tego co mamy, zostawić te rzeczy, które lubimy i z których korzystamy, a dla reszty zadbać o nowy dom.

Od początku roku na Instagramie zaczęły do mnie spływać Wasze relacje z działania w ramach Wyzwania Oczyszczam Przestrzeń, które co rok odbywa się na blogu. A to znak, że pora na kolejną edycję! Jeśli chcecie wprowadzić zmiany do swojego otoczenia, zorganizować je na nowo, pozbyć się rzeczy, z których przestaliście korzystać to podejmijcie wyzwanie razem ze mną!

Wyzwanie #OczyszczamPrzestrzeń

Oczyszczamy przestrzeń, by pozbyć się tego, co przestało być dla nas przydatne. Robimy przegląd rzeczy, których ostatnio nie używaliśmy, które przestały nam służyć lub które już nam się znudziły. Po to by wprowadzić nowy ład i porządek do naszego życia, ale też by zrobić miejsce na nowe doświadczenia, rzeczy, okazje.

Czas trwania: od 8 lutego 2019. Zaczynamy już jutro! Nie wpisuję ostatecznej daty, bo w tym roku przygotowałam aż 50 zadań-inspiracji, ale to Wy wybierzecie, ile z nich zrealizujecie.

Kto może uczestniczyć w wyzwaniu? Każdy, kto ma potrzebę i ochotę na wprowadzenie zmian i potrzebuje wspólnej mobilizacji.

Co trzeba robić? Codziennie pozbyć się chociaż jednej niepotrzebnej rzeczy. Listę zadań-inspiracji w ramach wyzwania znajdziecie niżej wraz z pomocnymi wskazówkami i linkami do wpisów na blogu. Kolejność realizacji zadań jest dowolna, dopasujcie ją do siebie, możecie też zrealizować zupełnie inne zdania. W końcu ma nam to pomóc, a sami najlepiej wiemy, w których aspektach potrzebujemy zmian. Oczywiście można wykonać kilka zadań jednego dnia, wszystko zależy od Was i Waszej energii.

Bądźcie na Instagramie i w grupie na Facebooku. Ja relacjonować wyzwanie będę na InstaStories i chętnie będę podpatrywać Wasze zmagania. Pamiętajcie by oznaczyć mnie w relacjach bądź na zdjęciach @niebalaganka i dodać #oczyszczamprzestrzen. Wspierać będziemy się także w mojej grupie na Facebooku :).

Podejmij wyzwanie – lista zadań inspiracji!

 1. Rób listę rzeczy do oddania / sprzedania – przez całe wyzwanie. Będzie niezbędna na koniec, przy wyprzedaży niepotrzebnych rzeczy. Jeśli nazbiera się ich całkiem spora ilość, to taka lista pozwoli mieć pod kontrolą, to czego się pozbywamy.
 2. *Zrób przegląd ubrań dziecka – za małe, zużyte, rzadko zakładane. Zostawiamy tylko te, które są w użyciu. U mnie punkt obowiązkowy.
 3. *Przejrzyj zabawki dziecka (razem z dzieckiem – może są takie, którymi się nie bawi albo wymagają segregacji i uporządkowania? Ja bardzo bym chciała rozprawić się z zabawkami z jajek niespodzianek. Zobaczymy czy Zosia pozwoli.
 4. *Przejrzyj ubranka niemowlaka – ten punkt dodałam osobno, bo u mnie to dodatkowe zadanie. Mała dzidzia rośnie jak na drożdżach i musimy częściowo wymienić garderobę na większą, oraz „przeprowadzić” ubranka do szuflady przy łóżeczku.
 5. *Uporządkuj szafkę z przyprawami – o nowe etykiety aż się prosi! Darmowe do wydruku znajdziecie w tym tekście -> organizacja szuflady z przyprawami.
 6. *Odchudź kolekcję… kubków – wybór kolekcji rzeczy pozostawiam Wam, ale u mnie szafka z kubkami potrzebuje oddechu. Uwielbiam kubki, chcę je zbierać, ale od poprzedniego roku stawiam na wyjątkowe. Dlatego reszta musi zrobić na nie miejsce.
 7. *Przygotuj menu w oparciu o zapasy – Regularne wyjadanie zapasów też jest ważne, a bez tygodniowego menu już sobie nie wyobrażam funkcjonowania. Mam jednak trochę zapasów, które nie powinny już dłużej czekać. Pomocny tekst: Jak planować posiłku + arkusz do pobrania.
 8. *Przejrzyj papiery i bieżącą pocztę – mamy na nie specjalne miejsce, ale zaczyna być tam wszystko, łącznie z… tatuażami z Krainy Lodu :D.
 9. *Przejrzyj koszyczek z drobiazgami – bo lubią się tam zbierać bardzo niepotrzebne rzeczy albo takie, które nie trafiły na swoje miejsce.
 10. Zrób przegląd drobnej elektroniki
 11. Zrób przegląd leków i domowej apteczki – pozbądź się tych przeterminowanych oddając do apteki.
 12. Zamień całą korespondencję z banków, dostawcy gazu itd. na elektroniczną – będzie less waste, a w domu mniej rzeczy.
 13. *Wyczyść telefon, zgraj zdjęcia i usuń aplikacje – zadanie, które mnie przeraża, ale muszę je wykonać! Pomocne artykuły: Wirtualne porządki w telefonie.
 14. *Zrób porządek na biurku i w szufladach – uwielbiam mieć uporządkowane biurko, tylko wtedy jestem w stanie efektywnie pracować. Bałagan dookoła mnie rozprasza. Ale już w mojej szufladzie przy biurku uzbierało się całkiem sporo papierów, które pojawiły się tam na chwilę. Dlatego mam zamiar pozbyć się wszystkich zbędnych papierków.Pomocny artykuł: Porządek na biurku + moje biurkowe niezbędniki.
 15. Przejrzyj ubrania po domu
 16. Zrób przegląd ubrań i pozbądź się tych, w których nie chodzisz od dłuższego czasu
 17. Zrób przegląd kosmetyków do makijażu
 18. Zrób przegląd kosmetyków do pielęgnacji
 19. *Zawieś obrazki / zdjęcia, które na to czekają – my mamy trzy rodzinne ilustracje do zawieszenia i ciągle nie zdecydowaliśmy, gdzie powinny wisieć, ale już koniec z odkładaniem tego na później.
 20. Przejrzyj schowki w samochodzie
 21. Zanieś do krawcowej ubrania, które wymagają przeróbki
 22. Przejrzyj pamiątki, np. laurki, pierwsze kolorowanki, figurki
 23. Zrób porządki w dokumentachwpis o mojej organizacji dokumentów, ciągle aktualny, tylko teczek więcej.
 24. Przejrzyj swoje rzeczy, które zostały w domu u rodziców
 25. Zrób porządki w piwnicy / na strychu
 26. Zrób przegląd butów i zadbaj o nie
 27. Zrób porządek i pozbądź się dawno nie używanych dekoracji
 28. Przejrzyj biżuterię i pozbądź się tej od dawna nieużywanej – tutaj znajdziecie pomysły na organizację biżuterii.
 29. Wyrzuć stare rachunki i paragony
 30. *Przejrzyj poduszki i poszewki dekoracyjnw. Zdecyduj, które zostają
 31. Pozbądź się jednej rzeczy, która została z sentymentu a jej nie używasz – Sentyment do przedmiotów to trudna sprawa, ale jeśli większość zbędnych rzeczy w domu trzymamy z sentymentu, to trzeba z nim walczyć. Dlatego pozbywamy się jednej rzeczy, z którą jesteśmy związani. Pomocny tekst: Trudne rozstania.
 32. Wyrzuć jedną zużytą rzecz z grupy kilku o podobnych funkcjach, np. ręczniki, pościel, piżamy
 33. *Zrób porządek w torebce – tutaj wpis o tym jak utrzymać porządek w damskiej torebce.
 34. Zbierz paragony i niepotrzebne lub zużyte drobiazgi
 35. *Zrób porządek w szafce z kawą i herbatą
 36. Zrób porządek z gazetami
 37. Zrezygnuj z jednej dekoracji/ozdoby, która stoi na półce i się kurzy
 38. *Wprowadzić Inbox Zero
 39. *Wyczyść pulpit zostawiając tylko 5 potrzebnych ikon
 40. Uporządkuj szafkę pod zlewem
 41. Uporządkuj szafkę z produktami sypkimi – a etykiety, które pomogą je zorganizować znajdziecie w tym tekście.
 42. Zrób porządek z książkami i zdecyduj, które z nich nie są Ci już potrzebne – kiedyś uważałam, że wszystkie książki muszą z nami zostać i marzył mi się wielki regał z książkami. Dziś nadal mi się marzy, ale chcę by były na nim tylko te książki, które coś dla mnie znaczą lub wnoszą do mojego życia. Dlatego zachęcam do przeglądu książek, ale też czytania ebooków i korzystania z biblioteki.
 43. Zwróć pożyczone od kogoś i już przeczytane książki
 44. Zrób przegląd gier planszowych
 45. Oddaj rzeczy, które od kogoś pożyczyłeś i już z nich nie korzystasz
 46. Przejrzyj szaliki, czapki i rękawiczki. Zostaw tylko te, które są w użyciu
 47. Wypisz się z niechcianych newsletterów – przydatna aplikacja to unroll.me, ale ze względu na RODO trzeba obecnie zaznaczyć, że mieszkacie poza UE.
 48. Zrób porządek z reklamówkami – przyjmuję rozwiązanie zero reklamówek, ale jeśli już jakaś do mnie trafi, to obowiązkowo składam ją w trójkąt. To jest kilka sekund pracy, a są uporządkowane i zajmują malutko miejsca. Pomocny artykuł: Jak przechowywać foliowe torebki?
 49. Uporządkuj szufladę z bielizną
 50. *Zorganizuj wyprzedaż niepotrzebnych rzeczy – tekst o tym jak sprzedawać w internecie używane rzeczy.

* oznaczone są zadania, które ja wykonam


Pobierz arkusz do wypełnienia

Zostawiam Wam arkusz, który możecie wypisać poszczególnymi zadaniami. Zmieści 21 zadań, czyli 3 tygodnie codziennego działania. Na InstaStories udostępnię też plansze, które pozwolą Wam mieć zadania zawsze pod ręką :).


Mam nadzieję, że jesteście gotowi do walki z rzeczami, które przecież jeszcze mogą się przydać i zwalczycie swoich wewnętrznych chomików! To co, działamy?

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close